Şeker Yatırım 2021 Ocak Hisse Önerileri

Ocak Ayır Yatırım Stratejileri ve 7 Hisseden Oluşan Portföy Önerileri

Global tarafta Ocak’ta aşı dağıtım ve uygulamalarına ilişkin gelişmeler, Covid-19’un mutasyona uğrayıp uğramayacağı ve mutasyon oluşması durumunda mevcut aşıların etkili olup olmayacağı piyasalar tarafından takip edilecek. Aşı uygulamalarının başlaması sonrası ekonomilerde toparlanmanın güçleneceği olasılıksiyle Ocak’ta Global risk alma iştahının güçlü kalması beklenir. Global ekonomik toparlanmanın güçlenmesiyle EM’lere yönelik fon akımlarının yeni yılla birlikte güç kazanması ve EM’lerin pozitif ayrışması beklenmektedir. Ortodoks politikalara geçiş sonrası TL varlıkların EM’lere yönelik fon akımından en fazla yararlanabilecek grupta olmasını ve TL varlıklarda son iki ayda oluşan rallinin Ocak’ta da devam etmesi beklenmektedir.

ABD ve AB yaptırım risklerinin ortadan kalmasıyla yurtiçi piyasalar için önemli risk kalmaması da bu olasılıkyi takviyelemektedir. Ay içinde BIST’te sınırlı kar satışları yaşanabilir. Ancak kar satışlarının yeni alım fırsatı olarak değerlendirilmesi ve Bist100in yeni zirveler test ederek terakkiine devam edeceğini düşünüyoruz. TL’deki oynaklığın azalması ve CDS’lerdeki düşüşün devamı durumunda halen makul değerlemelere sahip olan bankacılık Bist100inin pozitif ayrışarak BIST’teki terakkie öncülük edeceğini düşünüyoruz. BIST’in Ocak atında 1.400-1.590 aralığında geniş bir bantta dalgalanması ve 1.440’e gerilemelerin kademeli yeni alım, 1.580’e terakkilerin ise kazanç satışları fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Portföyümüzdeki tahvil ağırlığını %50’den %45’e, döviz ağırlığını %25’ten %20’ye düşürürken hisse senedi ağırlığını %25’ten %35’e yükseltiyoruz.

Kaynak: Şeker Yatırım Aylık Bülten