ABD SEÇİMİNİN TÜRKİYE YANSIMASI

Amerika Birleşik Devletleri geçtiğimiz günlerde 46. Başkanını seçmek için sandığa gitti. Bir taraftan Donald Trump diğer taraftan  ise Joe Biden ABD’ye başkan olabilmek için kıyasıya bir mücadeleye girdi. 

Seçim sonuçları henüz belli olmamışken ABD’nin 46. başkanı Joe Biden olacak gibi duruyor. Seçimden önce bir çok Türk yatırımcı seçimden dolayı piyasaların olumsuz etkileneceğini düşünüp nakite geçti.

Türkiye geçen süre içinde ABD’de deki seçimlerden dolayı piyasada çok da olumsuz etkilenmedi. Hatta aksine BİST bir kaç gün  beklentinin çok daha üstünde bir kapanış yaptı. ABD borsaları ise rekor üstüne rekor yükselişle seyrine devam etti.

Yani seçimlerden önce oluşturulan olumsuz algı piyasaların kötü etkileneceği yönündeki beklentiden hiç biri gerçekleşmedi. Donald Trump oyların yeniden sayılması için seçimin durdurulmasını istemesinden, halkı sokağa dökme yanlısı konuşmalarından, hatta ve hatta silahlı güçlerin hazır olun ama arkada olun söylemlerine rağmen ABD , Avrupa ve Türkiye’de piyasalar çok da olumsuz etkilenmedi.

TRUMP VEYA BİDEN FARKETMEZ!

ABD başkanlık seçimi tabikide ülke gündemimizde belirli bir oranda yer verelim. Fakat Trump mı yoksa Biden’ mı kavgasını kendi içimizde yapmak son derece saçma ve faydasız bir eylem. Yatırımcılar olarak bir eşik atlatıldı. Seçim bitti ve kazanını büyük bir ihtimalle Biden. Kimin kazandığı önemli değil.. Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye karşı uyguladığı genel dış politikası yüzyıllar boyunca nasılsa aynı şekilde devam edecektir. Kişilerin önemli olmadığı kurumların önemli olduğu devlet politikasında maalesef basınımız olayı fazla kişilere yansıttı.

Yatırımcı olarak bizler bu dönemde pandeminin  2.dalgasını ve etkisini , yatırım yapmak istediğimiz hisselerin durumunu araştırmamız gerekir. 

Borsada kazanmak istiyorsak tüm nakitimizle alış yapmayacağımız gibi riski bölerek sepetimize farklı sektörlerdeki hisseleri alarak kaybetme şansımızı azaltırken , kazanma şansımızda arttırmış oluruz.

Alımlarımızı kademeli olarak yapıp hisse senetlerinin destek-direnç noktalarını bilerek portföyümüzde yer vermeliyiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir