BORSA HESABI NASIL AÇILIR?

Borsa hesabı nasıl açılır ?

Hepiniz borsaya başlarken merak ettiği ve en önemli hususlardan birisi olan borsa hesabı nasıl açılır, en uygun ve en çok kazandıran borsa hesabı hangi bankadır bu sorularınızın hepsine bu yazımızda cevap bulacaksınız.

Borsa hesabı açmak için 2 türlü seçeneğiniz var

A) Bankalar ile borsa hesabı açmak

B) Aracı Kurumlar vasıtası ile borsa hesabı açmak

A) BANKADAN BORSA HESABI NASIL AÇILIR?

Türkiye’de bir çok bankanın borsa yatırım kanalı vardır. İsterseniz bankaların şubelerine gidip işlerinizi yüz yüze halledebilirsiniz. İsterseniz internet üzerinden mobil veya bilgisayarlarınızdan istersenizde bankanın iletişim numaralarını arayarak borsa hesabınızı açtırabilirsiniz. 

B) ARACI KURUMDAN BORSA HESABI NASIL AÇILIR? 

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmış ve lisansı verilmiş yasal aracı kurumları tercih etmeniz gerekmektedir. SPK tarafından onaylanmayan ve yasal olmayan kurumlara kesinlikle hesap açmayınız. 

SPK tarafından onaylanan, lisanslı ve yasal olan aracı kurumlarla iletişime geçerek  hesabınızı açar ve borsaya adımınızı  atarsanız. 

Borsada yatırım hesabınızı açtıktan sonra sizlere verilen sicil numarasına önem vermeyi unutmayın…

MKK SİCİL NUMARASI NEDİR? 

Merkezi Kayıt Kuruluşu yani sizin artık devlet tarafından resmi bir yatırımcı olarak görülmesidir. A şirketinden aldığınız hisse ile şirketin ortağı olmaya başladınız. MKK sicil numarası ile hisse senedi aldığınız şirketin genel kurul toplantılarına isterseniz katılabilirsiniz. 

MKK sicil numarası aynı zamanda SPK’nın sizi takip etmesini sağlar. İllegal işlere yada sahtekarlık durumuna karışıp karışmadığınızı SPK, bu sicil numarası ile takip edebilir….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir