Borsa Nedir ?

Borsa, tarihi oldukça eskilere dayanan bir yatırım aracıdır. Dünya’nın ilk bilinen borsası 1487 yılında Belçika’ya bağlı Anvers şehrinde kurulmuştur. 

16.Yüzyılda ise modern anlamda Amsterdam Borsası kurulmuş ve şuanki borsanın temelleri atılmıştır. 

Tarih boyunca insanlar veya kuruluşlar sürekli bir yatırım yapma ihtiyacı duymuşlardır. Doğru zamanda yapılan yatırımlar beraberinde büyümeyi getirmiştir. Borsada sermaye büyütme açısından en önemli yatırım araçlarından birisidir. 

BORSA NEDİR?

Borsa, en kısa tabirle değerli kağıt alıp satma işlemidir. Borsa da değerli kağıtlara adı verilir. Yani siz A şirketinin hissesini alarak, o şirkete yatırım yapmış oluyorsunuz. Aldığınız hisse payı kadar siz şirketin yeni ortağı sayılıyorsunuz. Şirket değer kazanmaya başladığında sizlerde paranızı katlama başlıyorsunuz. 

Türkiye’de borsa ile ilgili olumsuz ön yargılar olsada doğru kullanıldığı zaman en fazla kazandıran yatırım aracı olarak ön plana çıkıyor. Ön yargılarda maalesef yatırımcıya borsaya karşı şüpheyle yaklaşmasını sağlıyor. Sizler bir yatırımcı olarak doğru zamanda doğru şirkete yatırım yaparsanız ve en önemlisi vade süresi olmayan bir parayla hissenizi alırsanız kaybetme ihtimalinizde oldukça azalır. 

Borsanın bir diğer avantajı ise devlet denetimi altında gerçekleşmesidir. Devlet yatırımcıların haklarını korumak için SPK yani Sermaye Piyasası Kurulu’nu kurmuştur. Sermaye Piyasası Kurulu idari ve mali özerkliğe sahip düzenleyici ve denetleyici bir kamu kurumudur. SPK vatandaşın birikimlerini menkul kıymetlere yatırarak ekonomiye kazandırılması ve ülke ekonomisinin gelişmesini sağlayan şeffaf ve güvenilir bir kuruluştur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir