Borsa’da Nasıl Para Kaybedilir ?

Yatırımcılar, bir yatırım yaparken asla zarar edebileceğini, hatta ve hatta parasının sıfırlanacağını asla düşünmez. Çevrenizde bir çok kişiden ile ilgili olumsuz görüşlere sahip fikirler duymuşsunuzdur. Doğru zamanda ve doğru adımları atarak borsada paranızı katlayabilir, sermayenizi arttırabilirsiniz. Bugüne kadar Borsada hep nasıl kazanıldığını veya paranızı nasıl arttırabileceğiniz yazıları okudunuz. Bir yatırım yaptığınızda işin sonunda kazanmak olduğu gibi kaybetmeninde olduğunu asla unutmamalısınız. Peki Borsada nasıl para kaybedilir? 

1- Borsa’ya giren yatırımcıların en sık yaptığı hatalardan biri olan kredi çekerek borsaya giriş yapmak. Yatırım ihtiyaç olmayan para ile yapılır. Kredi çektiğiniz ve yatırımınızı yaptınız. İşler istediğiniz gibi gitmediğinde kredinin ödeme zamanında sıkıntıya düştünüz ve yanlış kararlar almaya başladınız.  Yanlış kararlar sonucu hem paranızı kaybettiğiniz gibi hemde yatırım amaçlı girdiğiniz borsada en baştan borçlu olarak çıktınız. 

Borsaya borç para veya kredi çekerek girerseniz paranızı kaybetme ihtimalinin çok fazla olacağınıda bilmelisiniz. 

2- ‘’Borsa sabırsızların , sabırlılara para aktarıldığı yerdir’’  cümlesi aslında Borsa’nın büyük bir kısmını özetlemekte. Eğer kendinizi yeterli kadar sabırlı bir kişi olarak görmüyorsanız sizin yatırım yapacağınız alanın borsa olmadığına emin olabilirsiniz. 

Bir şirkete güvendiniz ve bütçenize göre hisse senedi aldınız. Olumsuz haber akışlarıyla beraber piyasa bozuldu ve zarar etmeye başladınız. Sabırla bekleyip yatırım yaptığınız şirketin değer kazanmasını bekleyin. Sabırsız davranarak panikle işlem yapmayın. Unutmayın 2 günde kimse zengin olamadığı gibi, çok yüksek miktarda paralar kazanamaz. 

Sabırla bekleyin. Sabırsız davranır ve işlemlerinize ona göre yön verirseniz, borsada para kaybetmeniz içten bile değildir. 

3- Bir asla panikle işlem yapmaz. Panik size her zaman kaybettirir. Panik yaptığınızı anladığınız an ekranı kapatın. Bir süre başka işlerle uğraşın. Panik ile yapılan işlemler sonucunda kaybedenin her zaman siz olacağınızı asla unutmayın. Borsa iner de çıkarda  amaç zaten küçük yatırımcıya panik yaptırarak para akışını sağlamak. Panik halinde yaptığınız her işlem borsada para kaybetmenizi sağlayacağını unutmayın. 

4- Tüm paranızı tek bir hisseye bağlamayın. Paranızı mümkün olduğunca farklı sektörle pay edinki kaybetme riskinizi azaltın. Tüm paranız tek bir hissede olur ve yatırım yaptığınız şirkette işler yolunda gitmezse sizinde borsada para kaybetme ihtimaliniz artar. 

Az riskle az kazanın, çok risk alarak çok kaybetmektense az kazanmak her zaman iyidir. Sermayenizin boyutuna göre paranızı Beş’e veya Altı’ya  bölebilirsiniz. Tek bir hisseye yapılan yatırımlar sizi çok uzun süre o hisseye mecbur bırakabilir. Bu durum aynı zamanda paranızı kaybetmeseniz bile, paranızın değer kaybetmesine sebep olur. 

5- Sermayenizin tümüyle işlem yapmayın. Piyasalar bozulduğunda veya bir güven ortamı olmadığında hisse senetleri aşırı sert tepkiler gösterebilir. Ani sert düşüşlerde yapılabilecek en iyi adım, nakitinizle ortalama düşürmektir. Eğer tüm paranız ile işlem yaptıysanız, ani düşüşlerde alım fırsatını kaçırırsınız. Paranızın değer kaybetmesini istemiyorsanız  ve borsada para kaybetmek istemiyorsanız, mutlaka portföyde nakit paranız bulunsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir