Borsada Para Kazanma Yolları

Borsadan para kazanma yolları

Borsa da sürekli olarak para kazanmak istiyorsanız yol haritanızı ve psikolojinizi baştan ayarlamalısınız. Borsayı sadece hisse alış satışı yaptığınız bir yatırım aracı olarak görmemelisiniz. İçinde belkide yüzlerce değişkeni olan borsada para kazanmak sanılanın aksine o kadar da zor değil. 

BORSA DA PARA KAZANMANIZ İÇİN UYGULAMANIZ GEREKEN ADIMLAR

Paraya para kazandırmak çok değerli bir şey olduğu gibi sabır gerektiren de bir olaydır. Alman edebiyatçı Goethe  ‘’ Sabırsızlık bir şeye yaramaz, hele pişmanlık asla! Birincisi suçu büyütür, ikincisi yeniden suç işletir’’ düşüncesiyle aslında biz yatırımcılarında yol haritasını çiziyor. 

1. SABIR

Borsa da para kazanmanın anahtar kelimelerinden biri ‘’ Sabır’’ .. 

Yatırım yapmadan önce işe kendinizi tanımakla başlayabilirisiniz. Öncelikle siz ne kadar sabırlısınız? Eğer sabırsız bir yapınız var ise yatırım aracı olarak borsayı seçmemelisiniz.  Borsada kaybedenlere baktığımızda çoğu kişinin ortak özelliği olarak sabırsızlıklarını, hemen para kazanma isteklerini, görebiliriz. Borsa bir yatırım aracıdır, siz bir şirkete yatırım yaparsanız ve şirketin zaman içerisinde değer kazanmasını beklersiniz. Hiç beklemeden para kazanmak isterseniz , siz yatırımcı değil kumarbaz oluyorsunuz!

2-İHTİYACINIZ OLMAYAN PARA İLE YATIRIM YAPIN!

Borsa da yatırım yapan bir çok kişinin en sık yaptığı hataların başında ihtiyaç halindeki parayla yatırım yapmak geliyor. Borsaya karşı önyargıda tamda bu noktada oluşuyor.

A kişisi 1 hafta sonra ev almak için hazırladığı tüm parayı borsaya yatırıyor. Amaç evi alırken arabasınıda değiştirmek. 1 hafta sonra piyasada işler istediği gibi gitmiyor ve maalesef zarar etmeye başlıyor. Vade süresi çok kısa olduğu için 1 haftada sürekli zarar etmeye başlıyor. Evi almak için hazırladığı paranın bir kısmını kaybedince borsadan tüm parasını çekmek zorunda kalıyor ve bu sefer arabasını satarak kaybettiği parayı tamamlayıp evi alabiliyor. 

Yukarda verdiğimiz örnek borsada para kaybeden kişilerin en masum hikayelerinden biri olabilir. İhtiyaç halindeki para ile girip tüm parasını kaybedenlerden tutunda yatırım yapmak isterken milyarlarca borçlanan kişilerin hikayelerini anlatmakla bitmez..

İhtiyaç halindeki parayla sadece borsaya değil hiç bir yatırım aracına para bağlanmaz! 

3- PANİK YAPMAYIN!

Borsaya giren yeni bir yatırımcı olarak sabrınızı ölçtünüz, ihtiyacanız olmayan para ile giriş yaptınız. Size kazandıracağını düşündüğünüz şirkete yatırım da yaptınız. Şimdi öncelikle borsa dünyasına hoşgeldiniz!

Piyasalar bir gün çok iyi bir grafik sergilerken ertesi gün büyük bir kayıp yaşayabilir. Haber akışına göre ani düşüşlerle karşılaşabilirsiniz. Hisseniz biraz kayıp yaşadığında hemen paniklemeyin. Unutmayın sert düşüşler her zaman alım fırsatıdır. Panikle asla işlem yapmayın. Kaybetmeye başladınız yada hisseyi alır almaz %6 düştü, kapatın ekranı ve paniklemeyin. Çünkü panik her zaman size kaybettirir. 

4-ZARAR KES YAPMASINI BİLİN!

Borsa dünyasında çok sık duyacağız kelimelerden biriside ‘’Kol kesmek’’ tir. Bu tabir zararın beklenenden daha fazla olduğu, yatırımcının artık daha fazla zarar etmeden elinde bulundurduğu hisseden zararına çıkmaktır. Sizlerde kendinize bir zarar kes çizgisini çizerseniz daha büyük kayıpların önüne geçebilirsiniz. 

Zarar kes yöntemiyle başka hisselerden zararını çıkartabilir, hatta kara bile geçebilirsiniz. Burda önemli olan zarar kez yüzdesini belirlemeniz. Hisseye yaptığınız toplam yatırımdan ne kadar kaybederseniz, sizi üzmez veya bir sonraki yatırım yapmak istediğinizde sizi etkilemez sorusunu mutlaka kendinize sorun. % 2 kayıp ile de zarar kes yapıp hisseden çıkabilirsiniz, %20 kayıp ile de çıkabilirisiniz. Ne kadar zararı göze alabileceğinizi yatırım yapmadan önce mutlaka belirleyin!

5-NAKİT BULUNDURUN!

Yatırımcı olarak piyasadaki her türlü gelişmeye karşı hazırlıklı olmanız gerekir. Tüm paranızla asla yatırım yapmayın. Piyasa bozuldu, hisseniz çok değer kaybetti ve belkide hisseyi aldığınız rakamlara gelmesi çok uzun süreleri bulabilir. Bu süre zarfında paranız değer kaybedeceği gibi eliniz kolunuzda maalesef bağlanmış oluyor. Hisseniz değer kaybetsede, nakit paranızla tekrar bir alım yaparak  ortalamanızı düşürebilirsiniz. İlerde değerleneceğini düşündüğünüz hisse piyasadaki dalgalanmalardan dolayı alım fırsatı yaratabilir. Nakitinizle o şirkete yatırım yaparak zamanla daha fazla değerlenmesini bekleyebilirsiniz. 

Yukardaki 5 temel kuralı uygulayarak borsada para kazanmaya başlayabilirisiniz. Unutmayın paraya para kazandırmak çok zor bir olgu gibi gözüksede püf noktalarını bildikten sonra sermayenizi her geçen gün arttırabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir