Temettü Nedir? Temettü Nasıl Alınır?

Günlük hayatta borsada ve piyasada çok fazla vakit geçirmek her zaman mümkün olmamakta, bazen garantili olmasını beklediğimiz hisse senetlerine yönelip, piyasanın gelişmesi için bir takım olanaklar sunabiliyoruz. Bu nedenle, uzun vadeli hisse senedi seçim kriterlerinden biri olan temettüleri dikkate alacağız. nedir? , Temettü yatırımı yaparken nelere dikkat edilmelidir? avantajları ve dezavantajları nelerdir? Onlar hakkında konuşalım.

Önce “temettü nedir?” Sorusunu ele alalım. Temettüler, mevcut hissedarların dönem içinde şirketin karından pay alma hakkıdır. Bu payı dağıtan ve borsaya kote şirketlerde kâr payı nakit veya hisse senedi olarak dağıtılabilir.

Bu şekilde temettülerden ve hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmalardan para kazanacaksınız. Bir başka bakış açısı da yatırımcıların hisse senetlerinden elde ettikleri nakit temettülerden temettü elde ederek şirketteki ortaklık paylarını yıldan yıla artırabilecekleridir.

Tabii ki, yüksek bir temettü getirisi hem bir avantaj hem de dezavantaj olabilir, çünkü: temettü dağıtıldıktan sonra, hisse senedinin fiyatı, aracı kurumdaki satın alma maliyetinize yansıyan temettü miktarını azaltacaktır. Diğer bir deyişle, hisse senedinin temettüden önceki gün kapanış fiyatı 20 lira, dağıtılacak temettü 1 lira; temettü dağıtıldıktan sonra hisse 19 Türk lirası (20-1 = 19) olacaktır.

Bu şartlara bağlı olarak temettü yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar için temettüler, uzun vadeli yatırım felsefesinde çok önemli bir kriterdir. Bu durumda, önemli olan, şirketin geçmişte ve önümüzdeki birkaç yıl içinde hangi alanlara yatırım yaptığı ve yıl sonu karını kullanma amacıdır (büyüme vb.).

Birçok şirket sahibi ve piyasa kurumu, şirketin paydaşlara yatırım için mevcut kâr dağıtımının doğru olduğuna inanmaktadır, ancak şirket yeni atılımlar listesinde yer alıyorsa, temettü getirisi standardını göz ardı edebilir (bölüm kazançlarını kullanıyorsa) Kar edin ve onu büyüme için kullanın).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir