İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (7-11 Eylül 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 Bist100i %1.3 değer kaybederken zayıf seyrini korudu ve direnç bölgelerini aşmakta zorlanmaya devam etti. Dolar kuru %1.4 yükselirken, EuroTL kurunda %0.6 terakki görüldü.

ABD Borsalarında Teknoloji ŞirkeTürk Lirasıerinde Satışlar Öne Çıktı
Haftanın en büyük sürprizi ABD Borsalarından özellikle Nasdaq Borsasından geldi diyebiliriz. Nasdaq, Microsoft, Apple, Tesla gibi öncü teknoloji şirkeTürk Lirasıerinden gelen satışlarla haftayı %3.3 değer kaybı kapattı. Nasdaq Borsası 12074 düzeysinden başlattığı düşüşü 10875 düzeysine kadar sürdürdü ve Cuma günü aynı zamanda 50-günlük yaklaşıksına denk gelen bu noktalardan tepki terakkii gösterdi. S&P Bist100i haftayı %2.3, Dow Jones %1.8 değer kaybı ile kapatırken, Alman DAX borsası %1.5 düşüş gösterdi. Cuma günü ABD Borsalarında gelen tepki harekeTürk Lirasıeri, yaşanan düşüşün kazanç satışları ile sınırlı olduğu düşüncesini takviyeler nitelikte.

Yurtiçinde Gündem Akdeniz
Yurtiçi piyasalarda dikkaTürk Lirasıer Doğu Akdeniz’deki gelişmelerde olmaya devam edecek görünüyor. 23-24 Eylül tarihlerinden yapılacak AB zirvesi bu bakımdan önemli olacak. Yunanistan Nato’nun teknik toplantısına katılmayı reddetmesi Türkiye tarafının elini bir miktar güçlendirmiş görünüyor. Ancak konunun AB tarafı halen belirsizliğini koruyor. Doğu Akdeniz, Kıbrıs konuları gündemde kalmaya devam edecek görünüyor. Diğer yandan TL’deki seyir, TCMB’nin adımları yine piyasalar üzerindeki kırılganlığı belirleyen faktörler.

GOÜ borsa Bist100lerinde ise MSCI GOÜ Bist100i haftayı %2’ye yakın değer kaybı ile tamamlarken, G.Afrika borsasındaki yolsuzluk gelişmeleri üzerine yaşanan %5.3’lük düşüş dikkat çekiciydi. Rusya borsası haftayı %3.6, Hindistan Borsası %2.8 değer kaybı ile haftayı tamamladı. Geçen hafta borsa Bist100leri açısından sonuçmli bir hafta olmadı.

İşsizlik Verileri İzlenecek
Önümüzdeki hafta içeride Perşembe günü İşsizlik sonuçleri izlenecek. Bunun dışında önemli bir sonuç akışı görünmüyor. Dışarıda ise Salı günü Euro bölgesi büyüme sonuçleri ve Perşembe günü ECB Faiz kararı ve açıklamaları izlenecek. Cuma günü ise İngiltere büyüme sonuçsi, Almanya ve ABD enflasyon sonuçleri önemli olacak.

Borsa

Borsa Bist100inde geçen haftaya göre görünüme göre fazla bir fark olmazken teknik olarak zayıf seyir sürüyor. Yukarıda 1092 düzeysindeki 22-günlük yaklaşık direnci bulunuyor. Bu düzey geçilirse Endeksin 1130 düzeysindeki 50-günlük yaklaşık direnci test edilebilir. Kalıcı ve güven veren bir seyir için 50-günlük yaklaşıknın üzerinde bir Bist100 gerektiğini sürekli belirtiyoruz. Bu olmadıkça Bist100teki terakkiler tepki terakkiinden öteye geçemeyecektir.

Destek olarak 1074 desteği önemini koruyor. Bu desteğin kırılması aşağı doğru düşüşü hızlandırabilir. Bu nokta kritik olarak izlenmeli.

Strateji

Taktik olarak Borsa Bist100inin 50 günlük yaklaşıksı olan 1130 düzeysinin altında kaldığı sürece piyasa kredili durumlar için uygun değil. Hatta tahvillerde hisse senedi oranlarının en fazla %50 düzeysinde tutulması sağlıklı olabilir.


Özellikle kısa sürelili yatırımcılar yani borsaya birkaç günlük olarak bakan ve sürekli al sat yapmaya çalışanların dikkaTürk Lirasıi ve hızlı olmasını tavsiye ederim. Uzun vadeli yatırımcılar için ise güçlü ve iskontolu şirkeTürk Lirasıerde bulundukları sürece önemli bir sorun görmüyoruz.

Pozisyonlarını kapatmak istemeyenler ise VIOP Bist100 kontratında ya da sahip olduğu hisse senedinin kontratı varsa ilgili kontratta Short (kısa – satış) yönlü durum açarak kendilerini koruma altına alabilir ve süreç neTürk Lirasıeşene kadar bu şekilde izleyebilirler. BIST100 Bist100inin 1074 düzeysi altına yerleşmesi durumunda ilave kısa durumlar açılabilir.

DOLAR

DolarTL kuru geçen hafta 7.40 düzeysindeki kritik eşik direncini geçti. Bu düzeynin üzerinde kaldığı sürece Dolar kurunda yukarı hareket sürebilir. Destek olarak 7.40 ve 7.34 düzeyleri izlenmeli. Direnç olarak bir düzey vermek güç ancak kanal çizgisi olan 7.53 düzeysi direnç olarak izlenebilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir