Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (7-11 Eylül 2020)

Borsada hareketli seyir hisse bazlı harekeTürk Lirasıerle devam ediyor. Düşüşlerde takviye noktalarında zayıf da olsa alıcının gelmesi önemli. Döviz kurlarında ise terakki eğilimi sürüyor.

Borsa İstanbul dış piyasalarda ayrışma göstermeye devam ediyor. İç piyasalarda dikkat çeken konularda biri de döviz kurlarının yeni zirveler deniyor olması. Ayrıca gösterge faiz oranındaki terakki eğiliminin sürüyor olması tabi ki. Gerçi faiz terakkiini biraz da TCMB’nin son dönemdeki fonlama faiz oranlarını artırarak örtülü faiz artırımına gitmesiyle birlikte likidite kısıcı hamlelerine vermek lazım. Faiz artışı ve likidite azaltıcı hamlelere rağmen döviz kurlarındaki terakki ise kayda değer ve izlenmesi gereken bir durum. Ayrıca ABD dolarının dış piyasalardaki zayıf görünümünü de dikkate almak gerekir. Dış borsalardaki kâr satışlarını, olumlu gelişmelerin önemli ölçüde fiyaTürk Lirasıanması ve piyasaları taşıyacak yeni olasılık eksikliği, salgın hastalığa bağlı artan vaka sayıları ve aşı çalışmalarında çok kabul gören bir sonuca henüz ulaşılamaması veya bunun zaman alacağı öngörüleri, ekonomik toparlanma sürse de bazı sonuçlerde belirginleşmeye başlayan ivme kayıplarına bağlamak mümkün. Bu açıdan ABD borsalarında teknoloji hisseleri öncülüğünde gelen kâr satışlarını olağan bir gelişme olarak görülebilir. Gelen kâr satışlarına rağmen çıkış trendlerinin korunduğu ve geri çekilmelerin henüz teknik düzeltme boyutunda olduğunu da vurgulamak yerinde olur. Ancak bir zayıflama ve iyimser havada bozulma da var. Korku Bist100i olarak da bilinen Vix Endeksi’nin referans düzey olan 30 düzeysinin üzerini test etmesi önemli. Borsalarda zayıf görünüm ile hareketli seyir öne çıkabilir.

Endekste tepki alım denemelerine rağmen kâr satışları ve teknik düzletme süreci devam ediyor. İlk takviye 1.064 düzeysinde. Bu düzey kısa dönem için önemli görülüyor. 1.064 düzeysinin altında kalınması durumunda sonraki takviyeler 1.045 ve 1.030 düzeylerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 1.113-1.141 düzeylerinde. 1.141 daha önemli. Bu düzeylere harekeTürk Lirasıenmelerde tekrar satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için bu düzeylerin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 1.117 ve 1.120 düzeylerinde. Endekste takviye düzeylerinde görülen reaksiyonnın direnç düzeylerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir