Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (4.09.2020)

BIST100

Güne hafif pozitif başlangıç yapan BIST-100 Bist100i gün içinde hareketli bir seyir izlerken günü %0,70 düşüşle 1.076,34’den kapattı. Tarihi yeni zirve düzeyler test eden ABD borsaları geçerli bir aşının Ekim ayı sonuna kadar yetiştirilmesinin zor olduğunun açıklanması ve teşvik paketi görüşmelerinin çıkmaza girmesiyle sert kar satışlarla karşılaşırken, yurtdışı majör borsa Bist100leri günü güçlü düşüşlerle kapattı. BIST hem yurtdışı borsalardaki satıcılı eğilime paralel hem de TL’deki değer kayıplarının güçlenmesiyle günü düşüşle kapatsa da kayıplar yurtdışına göre sınırlı kaldı.

Son dönemde güçlü performans gösteren başta ABD olmak üzere majör borsalardaki kar satışları devam edebilir. Ancak son dönemde güçlü negatif ayrışan BIST kısa sürelide relatif olarak pozitif ayrışabilir. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in Türkiye ve Yunanistan’ın çatışmayı önleme mekanizması kurmak için teknik görüşme yapma kararı aldığını bildirdi. Ancak Yunanistan tarafından konuya ilişkin yalanlama geldi. Bu açıklama kısa sürelide Jeopolitik risk algısını azaltarak BIST’te satış pressının momentum kaybetmesini sağlayarak, değerleme olarak makul düzeylerde olan BIST’te reaksiyonnı tetikleyebilir. TL enflasyon sonuçsi sonrası değer kayıplarını güçlendirirken, negatif ayrışmasını devam ettiriyor. TL’deki değer kayıplarının güçlenmesi yurtdışına göre BIST üzerinde daha güçlü negatif presya neden olması beklenir. Akdeniz’de, Yunanistan ile yaşanan gerilimin düşmesi TL varlıklar üzerindeki negatif presyı azaltabilir. VIX Bist100i daha önce bültenlerde belirtiğimiz 28 düzeysini yukarı kırarak 36 düzeylerine kadar yükselirken, Bist100in terakkiine devam etmesi başta ABD borsaları olmak üzere kar satışlarının güçlenerek devam edeceğine işaret edecektir.

Bugün ABD’de açıklanacak istihdam ve saaTürk Lirasıik kazançlar sonuçleri takip edilecek. Beklentilerden güçlü sonuçler yurtdışı borsalarda reaksiyonna neden olabilir. Yurtdışı borsalarda kar satışları güçlenerek devam etse de belli düzeylerde yeni alım fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. ABD ve Almanya vadeli Bist100leri BIST kapanışına gör %1 civarı satıcılı seyrederken, satıcılı seyir Asya borsalarıyla devam ediyor. Yurtdışı borsalardaki negatif eğilim rağmen Bist100in güne sınırlı pozitif eğilimle güne başlaması beklenmektedir. Endekste tepki terakkileri oluşsa da kurdaki terakki ve yurtdışı borsalardaki satış pressının devam etmesi durumunda tepki terakkilerinin satış fırsatı olarak kullanılması beklenir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir