Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (3.09.2020)

Piyasalarda Dün…

 Son günlerde görülen hafif artı açılışın ardından terakki kaydeden Bist100 1091,00 düzeysi üzerinde tutunamadı. Her ne kadar 1080,00’e kadar geri çekilme görülse de günü %0,12 değer kaybıyla önemli bir takviye düzeysi olan 1083,91 puanla kapatmayı başardı. Yatay bir açılış beklediğimiz BIST100’de 1090,0’I direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1100,00 yeniden tekrar deneyebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1075,00 takviye olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise, 7,40’ı test etmesine rağmen kapanışa doğru geri çekildi. An itibariyle de 7,39’un altında işlem gören kurda 7,3650’yi takviye olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 7,3270 bir sonraki takviye olarak izlenebilir. Dxy Bist100inde görülen toparlanma ile yukarı yönlü tepki harekeTürk Lirasıerinde ise 7,44 bir sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fed, ülke ekonomisinin nabzını tutan “Bej Kitap” raporunun Ağustos 2020 sayısını yayımladı. Raporda, ekonomik faaliyetin çoğu bölgede arttığını ancak koronavirüs salgınından önceki düzeylerin oldukça altında kaldığı vurgulandı. Bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle hazırlanan raporda, genel ekonomik faaliyete ilişkin “Çoğu bölgede ekonomik faaliyet arttı ama kazançlar genellikle ılımlıydı ve faaliyet COVID19 salgınından önceki düzeylerin oldukça altında kaldı.” değerlendirmesine yer sonuçldi.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Ağustos ayı TUFE sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem %0,7 olarak gerçekleşen sonuçde olasılık %1,0

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda ise gösterim başlarında Almanya Hizmet PMI, ardından Euro Bölgesi perakende satışlar sonuçsini açıklanacak. Her iki sonuçde de düşüş bekleniyor. Öğleden sonra ise ABD tarafında işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve ISM imalat dışı PMI sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Japonya ve Çin’den gelen PMI sonuçlerinin olasılıklere paralel gelmesiyle Asya piyasalarında karışık bir seyir hakim. Avrupa piyasaları da dünkü terakkiin ardından güne hafif pozitif başlaması bekleniyor. Amerika vadelilerinde ise dünkü gösterim kapanışı sonrası artı hava hakim.

 EUR/USD ise, terakki trend kanalı içinde hareket etmeye devam ediyor. 22 günlük aktif yaklaşık altında işlem gören paritede trend kanalı alt bandı 1,1786’yı takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1,1658’e düşüş hız kazanabilir. Olası tepki terakkiinde ise 1,1850’in üzerinde 1,20 yeniden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir