Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (4.09.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında 1091,00’e kadar terakki kaydetti. Ancak bu düzey üzerinde tutunamayan BIST100’de yeniden satışlar öne geçti ve günü %0,70 değer kaybıyla 1076,34 puanla kapattı. 200 günlük aktif yaklaşık üzerinde kapanış gerçekleşmesiyle yukarı yönlü tepki harekeTürk Lirasıeri görebileceğimiz Bist100te 1087,00 ilk direnç olarak takip edilebilir. Üzerinde kalınması halinde ise 1093,6’e doğru terakki ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1075,00 desteği altında 1064,8’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün 7,44 direncini de geçerek 7,4522 düzeysini test ederek en yüksek düzey kırdı. An itibariyle 7,44’ün hemen altında işlem gören kurda, bu düzeynin altında kalınması halinde 7,38’e geri çekilme görülebilir. Dxy Bist100inde görülen zayıf görünümün de Dolar/TL üzerinde etkisi devam ediyor. Olası tepki terakkilerinde ise 7,44 üzerinde 7,47-7,49 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için teknik görüşmeler yapmak üzere mutabakata vardığını açıkladı. Stoltenberg, yazılı açıklamasında, “Türk ve Yunan liderlerle yaptığım görüşmeler sonrasında iki müttefik ülke, Doğu Akdeniz’de askeri çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak ve kazalarla olayları önleme riskini azaltmak için NATO’da teknik görüşmelere başlamak üzere mutabakata vardı.” ifadesini kullandı.

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yerli ve yabancı yatırımcılara sunum yaptı. Banka, “Seyahat kısıTürk Lirasıamalarının hafifletilmesiyle turizm gelirlerinde kısmi bir iyileşme başlarken, mal ihracatındaki toparlanma, emtia fiyaTürk Lirasıarının görece düşük düzeyleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini takviyeleyecektir.” ifadelerini kullandı.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğleden sonra ABD tarafında yaklaşık saaTürk Lirasıik kazançlar, tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı sonuçlerini takip edeceğiz. Üç sonuçde de düşüş beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında ABD piyasalarında görülen sert satışın ardından negatif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta zayıf bir görünüme sahip olması beklenirken Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise, dün trend kanalı alt bandı 1,1789 düzeysine kadar düşüş kaydetti. Bu düzey üzerinde tutunmayı başaran parite an itibariyle 22 günlük aktif yaklaşık 1,1840’ın üzerinde işlem görmekte. Bu düzey üzerinde kalınmasıyla yeniden 1,20 üzerine çıkılması kuvveTürk Lirasıe muhtemel. Olası geri çekilmelerde ise 1,1793’ü takviye olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir