Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (7.09.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe negatif açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında alımların öne geçmesiyle terakki kaydetti. 1083,0 desteği üzerinde tutunmayı başaran BIST100 haftayı %0,93 değer kazancıyla 1086,32 puanla kapattı. Aynı zamanda düşüş trend direnci 1083,0’ün de üzerinde kapatmayı başaran Bist100te yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerinde devamı görülebilir. 1092,00 ilk direnç olmak üzere 1100,00’e terakki ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1080,00’i takviye olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise, geçtiğimiz hafta 7,4622’ye kadar terakki kaydetmiş olsa da bu düzey üzerinde tutunmayı başaramadı ve geri çekildi. Hala önemli trend direnci 7,4540’ın altında işlem gören kurda düzeltme harekeTürk Lirasıerin devamı görülebilir. Bu durumda 7,4140 ilk takviye olmak üzere 7,36’ya düşüş hız kazanabilir. Olası terakki denemelerinde ise 7,4540 direnci üzerinde 7,50 sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 İngiltere, Brexit müzakerelerinde anlaşma için 15 Ekim’i son tarih olarak belirleyerek, olası anlaşmazlık durumu için hazırlıklarını sürdürüyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson Pazartesi günü Avrupa Birliği’ne (AB), İngiliz yetkililerin zaten kırılgan olan müzakereleri daha da zayıflatma riski taşıyan bir yasa taslağı hazırlamalarına karşın, 15 Ekim’i son tarih olarak belirleyerek, Brexit’in çekirdek ilkeleri olarak gördüğü konularda uzlaşmaya gitmek yerine masadan kalkma konusunda istekli olduğunu söyleyecek.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim sonlarına doğru Hazine Nakit Dengesi sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem 30,8mlr açık olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem – 13,4 olarak gerçekleşen sonuçde piyasa olasılıksi -10,8

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları açılışta geçtiğimiz hafta yaşadığı kayıpların ardından reaksiyon görülmesi bekleniyor. Asya piyasalarında ise ABD-Çin arasında yaşanan gerilimin artmasıyla karışık bir seyir izliyor. Özellikle Nikke ve Shangahi Bist100lerinde satışlar görülmekte. Amerika vadelileri ise Cuma gösterim kapanışı sonrası hafif yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, terakki trend kanalı içinde hareket etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta trend kanalı alt bandı 1,1780 desteğinden dönen parite an itibariyle 22 günlük aktif yaklaşık 1,1837’nin hemen altında işlem görmekte. Bu düzeynin üzerinde kalınmasıyla yukarı yönlü tepki harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz paritede 1,2031 sonraki hedef olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir