Deniz Yatırım 21 Nisan 2021 Hisse Önerileri

TKFEN; Mahkeme Tekfen Polipropilen Tesisi’nin ÇED Olumlu kararının iptaline karar verdi / sınırlı olumsuz

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY15.55
Hedef Fiyat/Hisse TRY28.60
Getiri Potansiyeli 84%

 Tekfen Holding, bağlı ortaklığı Toros Tarım’ın sahip olduğu CFS Petrokimya Sanayi A.Ş. tarafından Toros Tarım’ın Mersin arazisi üzerinde yapılması planlanan polipropilen üretim tesisi ile ilgili olarak alınan 10.03.2020 tarihli Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu kararının iptali istemi talebiyle açılan davada Mahkeme’nin ÇED Olumlu kararının iptali yönünde karar verdiğini açıkladı. Bu karara karşı Danıştay nezdinde temyiz yoluna başvurulacak. Kararın hisse üzerinde kısa süreli olarak kısmi olumsuz bir etkiye neden olabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak kesin karar olmaması nedeniyle sürekli bir etki beklemiyoruz.

 Tekfen Holding, 25 Eylül 2019’da Mersin arazisi üzerinde 500 bin ton/yıl kapasiteli polipropilen üretim tesisi yatırımı için ön hazırlık çalışmalarının başlatıldığını, ÇED başvuru sürecinin başlatıldığını, Yönetim Kurulu’nun fizibilite çalışmasını tasdiklemelaması halinde yatırım için nihai karar alınacağını açıklamıştı.

 10 Nisan 2020 tarihinde ise Bakanlık tarafından ÇED Olumlu kararının sonuçldiği, teknik değerlendirme ve ön mühendislik çalışmalarının devam ettiği, hammadde temini için tekliflerin değerlendirildiği, satış anlaşmaları ile ilgili değerlendirme sürecinin başlatıldığı, finansman ile ilgili görüşmelerin devam ettiği açıklanmıştı.

 Tekfen Holding mevcut durumda mühendislik taahhüt, kimya, tarımsal üretim, hizmet ve yatırım olmak üzere 5 ana alanda faaliyet göstermektedir. Söz konusu yatırım, 2020 satış gelirleri içinde %33 paya sahip olan kimya segmentinin kapsamındadır. Kimya segmenti satış gelirleri 2020 yılında yıllık %13 artışla 3,89 milyar TL düzeyinde gerçekleşmiştir.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten