Deniz Yatırım 26 Ocak 2021 Hisse Önerileri

PETKM; Etilen-nafta spread’i yeniden 650 USD’ye yöneldi / olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY5.26
Hedef Fiyat/Hisse TRY6.50
Getiri Potansiyeli 24%

 Petkim tarafından paylaşılan sonuçlere göre, etilen-nafta spread’i Ocak ayının üçüncü haftasında haftalık bazda 37 USD (+%6) artışla 646 USD düzeysine yükseldi. Spread’in artmasında etilen fiyatındaki %3’lük artış ile nafta fiyatındaki %2’lik azalış etkili oldu.

 Mayıs 2020’deki dip düzeysinden (287 USD) itibaren terakki eğiliminde olan spread yaz aylarında nispeten yatay bir seyir izlemiş, yılın son iki ayında ise terakkiin hızlandığı görülmüştü (30 Ekim 2020: 361 USD, 8 Ocak 2021: 652 USD). Nafta fiyaTürk Lirasıarı pandemi sürecinde global bazda düşük benzin talebi nedeniyle gerileme göstermişti. Öte yandan arz ve talep açısından belirleyici olan Çin’in pandemiden hızlı çıkması dolayısıyla etilen pazarında olumsuz bir etki görülmemiş, ambalaj, sağlık gibi alanlarda artan taleple birlikte etilen fiyaTürk Lirasıarında artış görülmüştü.

 Önümüzdeki dönemde aşılama ile birlikte mobilitenin artması nafta fiyaTürk Lirasıarında artışa neden olabilir. Bu durumda etilen talebinin güçlü kalıp kalmayacağı etilennafta spread’i ve dolayısıyla Petkim’in karlılığı için belirleyici olacaktır. Spread’in önceki hafta spread’de görülen daralmanın ardından yeniden önceki düzeylere yükselmesini PETKM için olumlu değerlendiriyoruz. Spread’in 2021 boyunca yüksek düzeylerde kalmasına dair riskler görmekle birlikte ilk çeyrek dönemde mevcut eğilimin korunabileceğini tahmin ediyoruz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten