Deniz Yatırım 28 Aralık 2020 Hisse Önerileri

TKFEN; Tekfen İnşaat Azerbaycan’da 250 milyon USD değerinde yeni proje alacak / pozitif

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY16.69
Hedef Fiyat/Hisse TRY28.60
Getiri Potansiyeli 71%

 Tekfen İnşaat Azerbaycan Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Azerbaycan’da yaptırılması planlanan “Azerbaycan Merkez Bankası Yönetim Binası’nı üsTürk Lirasıenmek üzere bildirim mektubu aldığını ve sözleşme görüşmelerine başlandığını açıkladı. Projenin toplam süresi 36 ay olarak belirtildi. Sözleşme tutarının 250 milyon USD düzeysinde olması bekleniyor. Tutar sözleşmenin imzalanması ile birlikte kesinleşecek.

 Eylül sonu itibariyle Şirket’in 1,58 milyar USD backlog’u bulunmaktadır. Mevcut projelerin yaklaşık %95’i yurtdışındadır. İmzalanan sözleşme tutarı toplam proje büyüklüğünün yaklaşık %16 ’sına denk gelmektedir. Bir süredir yeni proje edinimlerindeki yavaşlama nedeniyle ekte 15 Aralık tarihinde paylaştığımız Irak’ın Basra bölgesindeki yeniden başladığı projeyi de dikkate alınca geçtiğimiz yıllara göre daralan proje büyüklüğü düşünüldüğünde yeni proje haberlerini pozitif değerlendirmeye devam ediyoruz.

ISCTR; ANHYT, ISFIN, ISGYO, ISMEN, SISE & TSKB paylarının satın alınması kararı

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY6.75
Hedef Fiyat/Hisse TRY9.40
Getiri Potansiyeli 39%

 İş Bankası Yönetim Kurulu, Borsa İstanbul’da işlem gören bağlı ortaklıkları ŞişeCam, TSKB, Anadolu Hayat Emeklilik, İş Finansal Kiralama, İş GYO ve İş Yatırım’ın paylarının, alımlarla ilgili ödenecek toplam tutarın 500 milyon TL ile sınırlı olması kaydıyla şirket bazında bir sınırlama olmaksızın piyasadan satın alınması, mevcut ve yeni alınacak payların sınıflandırılması ve gerektiğinde satılması konularında karar tarihinden itibaren 2021 yıl sonuna kadar Genel Müdürlüğü yetkilendirdi. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Banka’nın bağlı ortaklıklarının paylarını gerekli durumlarda takviyelemek adına karar aldığını görüyoruz. Bu kararın ilgili şirket paylarını önümüzdeki dönemde kısmen takviyeleyebileceğini düşünüyoruz. Ancak önceki yıllardaki harekeTürk Lirasıere bakıldığında kararın ve hisse alımlarının, hisse bazında ve dönemsel olarak farklı oranlarda hisse performanslarına yansıdığını ve etkinin sınırlı olduğunu belirtelim. Öte yandan haberin İş Bankası payları üzerinde nötr etkiye neden olacağını tahmin ediyoruz.

 İş Bankası geçtiğimiz yıllarda da benzer şekilde bağlı ortaklıklarının paylarının alımı yönünde karar almıştı, son yıllara bakıldığında 2018 yılında 2019 için toplam 250 milyon TL, 2019’da ise 2020 yılı için toplam 300 milyon TL tutarında alım yapılması yönünde karar açıklanmıştı.

AYGAZ; Bangladeş’te 100 milyon USD’lik yatırım yapacak / sınırlı olumlu

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY14.30
Hedef Fiyat/Hisse TRY15.50
Getiri Potansiyeli 8%

 Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Aygaz dünya evsel LPG tüketimininde en büyük paya ve en hızlı büyüme trendine sahip olan Asya pazarına Bangladeş ile girmeye karar verdi. Bangladeş’te LPG temini, dolumu ve dağıtımı yapmak üzere ülkenin önde gelen şirkeTürk Lirasıerinden United Enterprises ile masaya oturan Aygaz, yüzde 50-50 ortaklık ile yönetilecek şirket için ortaklık sözleşmesi imzaladı.

 Türkiye’nin Bangladeş Büyükelçisi Mustafa Osman Turhan’ın yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada “Çok parlak geleceği olan bir Bangladeş görüyoruz. Ülke ekonomisi bizimki gibi hızlı büyüyor. Türk yatırımcılar, yabancı yatırımcılar için cazip teşvikler sunduğu için Bangladeş’e yatırım yapmak istiyor. Önde gelen bir Türk şirketi, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) sektörüne öncelikli olarak 100 milyon USD’lik yatırım yapacak.” dedi.

 Yapılan aratırma sonucunda 100 milyon dolarlık yatırım yapacak olan Türk şirketinin geçen yıl ortaklık anlaşması imzalayan Aygaz olduğunu öğrenildi. Şu anda yatırımın pandemi nedeniyle beklemede olduğunu, 2021 yılının ilk aylarında çalışmalara başlayacağı düşünülüyor. Haberin hisse performansına sınırlı olumlu etki yapacağı düşüncesindeyiz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir