Deniz Yatırım Hisse Önerileri – (1.02.2021)

PETKM; Etilen-nafta spread’i geçen hafta geriledi / sınırlı olumsuz

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY5.00
Hedef Fiyat/Hisse TRY6.50
Getiri Potansiyeli 30%

 Petkim tarafından paylaşılan sonuçlere göre, etilen-nafta spread’i Ocak ayının 4. haftasında haftalık bazda 19,5 USD (-%3) azalışla 626,7 USD düzeysine geriledi. Spread’in azalmasında etilen fiyatındaki %1’lik azalış ile nafta fiyatındaki %2’lik artış etkili oldu. Hatırlanacağı üzere spread önceki hafta 37,2 USD artış göstermişti.

 Nafta fiyaTürk Lirasıarı pandemi sürecinde global bazda düşük benzin talebi nedeniyle gerileme göstermişti. Öte yandan arz ve talep açısından belirleyici olan Çin’in pandemiden hızlı çıkması dolayısıyla etilen pazarında olumsuz bir etki görülmemiş, ambalaj, sağlık gibi alanlarda artan taleple birlikte etilen fiyaTürk Lirasıarında artış görülmüştü. Buna bağlı olarak Mayıs 2020’deki dip düzeysinden (287 USD) itibaren terakki eğiliminde olan spread yaz aylarında nispeten yatay bir seyir izlemiş, yılın son iki ayında ise terakkiin hızlandığı görülmüştü (30 Ekim 2020: 361 USD, 8 Ocak 2021: 652 USD).

 Önümüzdeki dönemde aşılama ile birlikte mobilitenin artması nafta fiyaTürk Lirasıarında artışa neden olabilir. Bu durumda etilen talebinin güçlü kalıp kalmayacağı etilennafta spread’i ve dolayısıyla Petkim’in karlılığı için belirleyici olacaktır. Spread’in 2021 boyunca yüksek düzeylerde kalmasına dair riskler görmekle birlikte ilk çeyrek dönemde mevcut eğilimin korunabileceğini tahmin ediyoruz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten