Deniz Yatırım Hisse Önerileri – (5.04.2021)

PETKM; Etilen-nafta spread’i geçen hafta geriledi / sınırlı olumsuz

Tavsiye AL
Fiyat/Hisse TRY5.99
Hedef Fiyat/Hisse TRY6.50
Getiri Potansiyeli 9%

 Petkim tarafından paylaşılan sonuçlere göre, etilen-nafta spread’i Nisan ayının ilk haftasında haftalık bazda 21,5 USD (-%3,3) azalışla 637,7 USD düzeysine geriledi. Etilen fiyaTürk Lirasıarı %1,3 oranında artarken, nafta fiyatındaki belirgin artış (%6,7) spread’in azalmasında etkili oldu. Hatırlanacağı gibi, spread önceki hafta da haftalık bazda 25,5 USD azalış göstermişti.

 Mayıs 2020’deki dip düzeysinden (287 USD) itibaren terakki eğiliminde olan spread’de 2020 yılının son iki ayında terakkiin hızlandığı görülmüştü (30 Ekim 2020: 361 USD, 8 Ocak 2021: 652 USD). Petrokimya endüstrisi için genel bir karlılık metriği olan nafta-etilen spread’inin terakkii özellikle 2020 yılı son çeyrek dönemde Petkim’in operasyonel ve finansal sonuçlarını olumlu yönde etkilemişti.

 2021 yılının başında piyasalardaki olasılıklere bakıldığında, aşılamanın etkisiyle mobilitenin artması ve buna bağlı olarak nafta fiyaTürk Lirasıarının yükselmesi sonucunda spread’in daralması endişesi yer alıyordu. İlk çeyrek dönemde olasılıkmize paralel olarak yüksek düzeylerin korunduğunu gözlemledik. Bu hafta görülen azalışı sınırlı olumsuz olarak değerlendiriyoruz. İkinci yarı öncesinde sürekli bir düşüş trendi beklememekle birlikte sonraki haftalarda toparlanma görülüp görülmeyeceğini yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazarı; 2021 Mart ayında yıllık %93 arttı / olumlu

 Türkiye Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin paylaştığı sonuçlere göre, Mart ayında toplam hafif araç satışları (otomobil ve hafif ticari araçlar) yıllık bazda %93 terakki ile 96.4 bin adet olarak gerçekleşti. Faizlerde yaşanan terakki ve vergi oranlarındaki değişiklik gibi gelişmelere rağmen otomobil satışlarındaki artışın yıllık bazda devam ettiğini görüyoruz. Yurt içi satış sonuçlerinin otomotiv hisseleri üzerinde olumlu bir etki yapacağını tahmin ediyoruz.

 Otomobil satışları, Mart ayında yıllık %91 terakki ile 76.3 bin adet olurken, hafif ticari araç pazarı yıllık %98 artarak 20 bin adet düzeysinde gerçekleşti.

 Tofaş, Mart ayında yıllık bazda %76 artışa denk gelen, 12.9 bin adet satışla sektör yaklaşıksının üzerinde bir performans sergiledi. Yurt içi otomobil satışları Mart ayında yıllık %76 artış ile 9.2 bin, hafif ticari araç satışları da %76’lık bir artış göstererek 3.7 bin adet olarak gerçekleşti. ÖTV artışından kaynaklı talep – satış fiyatı açısından daha uygun olan ve yerli üretim yapan firmalara yöneldiği için aylık sonuçlerin Tofaş’a olumlu etki edeceği düşüncesindeyiz.

 Doğuş Otomotiv Mart ayı toplam hafif araç satışları yıllık %108 artış ile 20 bin adet düzeysinde gerçekleşti. Yurt içi satışlarındaki büyümenin hisse performansına olumlu etki yapacağını tahmin ediyoruz.

 Ford Otosan’ın yurt içi binek araç satışları Mart ayında yıllık %8 azalış ile 2.1 bin adet olarak gerçekleşirken hafif ticari araç satışları ise yıllık %95’lik bir terakki ile 7.7 bin adet düzeysinde gerçekleşti. Şirketin, adetsel bazda binek araç satışlarında gerileme olsa da hafif ticari araç kategorisindeki güçlü durumu sayesinde toplam satışların yıllık bazda devam ettiğini görüyoruz. Şirketin tarafından açıklanan Volkswagen için Gölcük’te 1 tonluk ticari araç üretimi yapılacağı ve yeni nesil elektrikli ticari araç projeleri için yapılan 20.5 milyar TL’lik yatırımı orta – uzun sürelide hisse için olumlu olarak değerlendiriyoruz.

 Hatırlatmak gerekirse, şirkeTürk Lirasıer tarafından yapılan açıklamaya göre otomotiv endüstrisi de dahil olmak üzere küresel ölçekte birçok sektörü etkileyen mikroçip tedarikinde sorun yaşandığı belirtilmişti. İlk olarak, Oyak Renault üretime ara verdi ve ardından Tofaş ve Ford Otosan’da benzer şekilde üretimi kısa süreliğine ara vereceklerini açıkladılar. Çip sorunun ne kadar süreyle devam edeceği henüz neTürk Lirasıik kazanmazken şirkeTürk Lirasıer tarafından yapılan açıklamalarda 2021 yılına ait satış olasılıklerinde herhangi bir değişiklik olmayacağını belirttiler.

 Aşağıdaki tabloda son 3 yıllık aylık bazda araç satış adeTürk Lirasıerini gösteren tabloyu bulabilirsiniz.

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten