Vakıf Yatırım 10 Aralık 2020 Hisse Önerileri

Teknik Strateji

Güne alımlarla başlayan BIST-100 Bist100i günün geri kalanında güçlü seyretti ve 1,355 düzeysine yükselse de 1,350 düzeysinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 36.9 milyar TL olarak gerçekleşirken, Bist100e dahil olan 56 hisse değer kazandı, 41 hisse ise güç kaybetti. Sabah saaTürk Lirasıerinde Dolar/TL ise 7.83 düzeysinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda yatay bir seyir izleniyor.

ABD’de hisse Bist100leri dün en yüksek düzey düzeyleri yinelese de kapanış kar satışlarıyla daha düşük düzeyde gerçekleşti. Özellikle büyük teknoloji şirkeTürk Lirasıerindeki satış dikkat çekti. Halen mali teşvik paketi görüşmelerinde bir sonuca varılamazken, iki tarafın takviyelediği paket tutarı birbirine oldukça yaklaştı. Son olarak Hazine Bakanı Mnuchin 916 milyar dolarlık teklif sundu, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato’nun Demokrat lideri Chuck Schumer ise 908 milyar dolar büyüklüğünde iki partinin kabul ettiği bir yardım paketinin yeni görüşmelerin temelini oluşturması gerektiğini belirtiyor. Bu aşamada 1 haftaya kadar bir sonuç çıkma ihtimali yüksek görülüyor. Öte yandan aşı gelişmeleri yakından takip ediliyor. Son olarak Kanada’da Pfizer aşısına tasdikleme sonuçldi. Buna bağlı olarak da fiyaTürk Lirasıamalar yeniden iyimserliğe döndü diyebiliriz. ABD’de bu hafta tasdiklemelanma bekleniyor. Bu gelişmelerle Dolar Bist100i 91 düzeylerinde tutunmaya çalışırken, ons altında yeniden 1,840 düzeysine gelindi. İçeride ise genel olarak iyimserlik sürüyor. Dün AB liderler zirvesine yönelik ortaya çıkan taslak metinde ilişkileri zedeleyici ifadeler bulunsa da henüz piyasaları rahatsız edecek bir görüntü oluşmadı. Bugün ABD’de enflasyon ve Avrupa’da ECB faiz kararı/açıklamaları takip edilecek. Özellikle ECB’den varlık alım programını artırması ve/veya süresini uzatması bekleniyor. Bu karar ile beraber Euro’da zayıflık görülebilir, ancak ABD mali teşvik paketi gündemde kaldıkça sürekli olmasını beklemiyoruz.

BIST-100 Bist100inin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste kısa sürelili 1,350 hedefimizin geçilmiş olması pozitif ancak ivme kaybı beklenebilir. Bu aşamada 1,330 takviye ve kısa sürelili durumlar için zarar-kes düzeysi olarak takip edilebilir. 1,375 ise diğer direnç düzeysidir. Sektörel olarak bankacılık, petrokimya ve havacılık sektörleri ön planda kalabilir. Telekomünikasyon ve demir çelik sektörlerinde ise gerilemeleri alım fırsatı olarak değerlendiriyoruz.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 Bist100inin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste kısa sürelili 1,350 hedefimizin geçilmiş olması pozitif ancak ivme kaybı beklenebilir. Bu aşamada 1,330 takviye ve kısa sürelili durumlar için zarar-kes düzeysi olarak takip edilebilir. 1,375 ise diğer direnç düzeysidir.
 Sektörel olarak bankacılık, petrokimya ve havacılık sektörleri ön planda kalabilir. Telekomünikasyon ve demir çelik sektörlerinde ise gerilemeleri alım fırsatı olarak değerlendiriyoruz.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 Kontratın güne pozitif seyir ile başlamasını bekliyoruz. Gün içinde yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerde 1.510 düzeysini ilk direnç olarak takip ediyor olacağız. 1.510 aşıldığı takdirde 1.520 ve 1.535 düzeyleri direnç olarak takip edilmelidir.
 Olası satışlarda ise 1.493 ilk takviye iken, 1.480 ve 1.470 diğer takviye düzeyleri olarak izlenmelidir.

Günlük Hisse Beklentileri

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir