Vakıf Yatırım 11 Aralık 2020 Hisse Önerileri

Teknik Strateji

Güne yatay seyirle başlayan BIST-100 Bist100i 1,367 düzeysine kadar yükselse de gösterim sonuna doğru gelen kar satışlarıyla günü 1,353 düzeysinden kapattı. İşlem hacmi 34.5 milyar TL olarak gerçekleşirken, Bist100e dahil olan 42 hisse değer kazandı, 57 hisse ise güç kaybetti. Dün gece saaTürk Lirasıerinde 7.92 düzeylerine kadar yükselen Dolar/TL, sabah saaTürk Lirasıerinde 7.90 düzeysinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda ise yatay bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda haftanın en önemli gündem maddesi olarak ECB faiz kararı takip edildi. ECB, piyasa olasılıklerine paralel olarak faizde değişikliğe gitmezken, Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın(PEPP) miktarını 500 milyar euro artırdı TLTRO operasyonları için de şarTürk Lirasıarın Haziran 2022’ye uzatıldığı ifade edildi. Genel haTürk Lirasıarıyla piyasa olasılıksine paralel olan bu açıklama sonrasında Lagarde’ın basın toplantısı görece kötümser kalınca özellikle hisse piyasasında pres oluştu. Euro/Dolar paritesi karar sonrasında dalgalanırken, özellikle ortak borçlanma yolunun açılması Euro’yu güçlendirdi. Öte yandan ABD’de açıklanan haftalık işsizlik başvuruları olasılıklerin üzerinde gerçekleşti, enflasyon sonuçsi ise nötr kaldı. TL varlıklar açısından takip edilen AB Liderler Zirvesi’nden yaptırım kararı çıkmadı. Doğu Akdeniz konusu sebebiyle gündeme gelen bu konuda, özellikle Almanya, İtalya, İspanya, Türkiye için geniş yaptırımlardan kaçındı. Mart ayında yeniden görüşülebilir. ABD tarafında ise 2019 yılından bu yana gündemi meşgul eden CAATSA yaptırımları konusunda haber akışı takip ediliyor. Kaynaklara dayandırılan haberlerde S400 alımları sebebiyle, Türkiye savunma sanayi odaklı yaptırımlar düşünülüyor. Daha önce Trump yaptırımları içeren bu yasayı veto etmişti ancak Temsilciler Meclisi’nin 2/3 oyla kabul etmesinin ardından yasayı tasdiklemelaması bekleniyor. Yine de 12 maddelik yaptırım listesinden 5 madde seçilecek ve daha çok kişilere yönelik yaptırımlar bekleniyor. Bu ihtimalin ardından Türkiye’den de benzer bir adım bekliyoruz. Kısa vadede bu kararların piyasa etkisini sınırlı buluyor, 2021 yılına geçerken bu gündemi arkada bırakıyor olmanın özellikle yabancı yatırımcılar açısından da avantaj yaratacağını düşünüyoruz.

BIST-100 Bist100inin güne hafif negatif seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste kısa sürelili 1,350 hedefimizin geçilmiş olması pozitif ancak ivme kaybı beklenebilir. Bu aşamada 1,330 takviye ve kısa sürelili durumlar için zarar-kes düzeysi olarak takip edilebilir. 1,375 ise diğer direnç düzeysidir.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 Bist100inin güne hafif negatif seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste kısa sürelili 1,350 hedefimizin geçilmiş olması pozitif ancak ivme kaybı beklenebilir.
 Bu aşamada 1,330 takviye ve kısa sürelili durumlar için zarar-kes düzeysi olarak takip edilebilir. 1,375 ise diğer direnç düzeysidir.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 Kontratın güne hafif negatif seyir ile başlamasını bekliyoruz. Aşağı yönlü harekeTürk Lirasıerde 1.490 ilk takviye iken, 1.480 ve 1.475 diğer takviye düzeyleri olarak izlenmelidir.
 Olası yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerde 1.510 düzeysini ilk direnç olarak takip ediyor olacağız. 1.510 aşıldığı takdirde 1.520 ve 1.535 düzeyleri direnç olarak takip edilebilir.

Günlük Hisse Beklentileri

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir