Vakıf Yatırım 14 Ocak 2021 Hisse Önerileri

Teknik Strateji

Güne alımlarla başlayan BIST-100 Bist100i günün geri kalanında kar satışlarıyla geriledi ve günü %0.63 artışla 1,559 düzeysinden kapattı. İşlem hacmi 36.7 milyar TL düzeysinde gerçekleşirken, Bist100e dahil olan 45 hisse değer kazandı, 49 hisse ise güç kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.41 düzeysinden işlem görürken, yurtdışı piyasalarda ise pozitif bir seyir izleniyor.

ABD’de hisse Bist100leri dünü teknoloji şirkeTürk Lirasıerindeki terakkile hafif pozitif tarafta kapatırken, Avrupa’da artan aşılanma ve kısıTürk Lirasıamalar takip edildi. Son olarak Hollanda ve Almanya’da kısıTürk Lirasıamalar genişletilmişti, ancak hisse Bist100leri terakkiine devam etti. ABD’de Intel %7 terakki kaydederken, Netflix, Amazon ve Apple ise %1’in üzerinde değer kazandı. Aralık ayı enflasyon sonuçleri manşet olarak olasılıklerin hafif üzerinde gerçekleşse de çekirdek enflasyon yatay kaldı. Bununla beraber ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.10 düzeysinin altına geriledi. Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada Trump’ın “isyana teşvik” ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi. Bundan sonraki süreç Senato’daki oylama ile devam edecek. İçeride ise Kasım ayı sanayi üretim sonuçsi olasılıklerin üzerinde arttı ve toparlanmanın son çeyrekte de devam ettiği görüldü. Aralık ayında kısıTürk Lirasıamalar sebebiyle ivme kaybı görülse de yılı %1 üzerinde GSYH büyümesi ile bitirmemiz beklenebilir. Öte yandan aşılanma süreci başladı ve ilk aşıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptırdı. Bugün ABD’de FED başkanı Powell’ın açıklamaları takip edilebilir. Powell’ın özellikle enflasyon olasılıkleri ve varlık alım programı ile ilgili yapacağı açıklamalar kritik olacaktır. Öte yandan Biden’ın bugün ekonomi politikaları ve mali teşvik paketi ile ilgili açıklama yapması bekleniyor.

BIST-100 Bist100inin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste dolar bazında kritik dirençler test ediliyor. Dolar bazında son 2 senenin zirvesi test edilirken($210-220),TL bazında da yükselen kanal direncine gelindi. Bu aşamada ivme kaybı normal karşılanabilir, 1,550 ara takviye, 1,525 ise ana takviye olarak izlenebilir. Yatırımcılara 1,525 zarar-kes düzeysi olmak üzere durumlarını korumalarını öneriyor; telekomünikasyon, demir-çelik ve madencilik sektörlerinin ön plana çıkmasını bekliyoruz.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 Bist100inin güne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste dolar bazında kritik dirençler test ediliyor. Dolar bazında son 2 senenin zirvesi test edilirken ($210-220), TL bazında da yükselen kanal direncine gelindi. Bu aşamada ivme kaybı normal karşılanabilir, 1,550 ara takviye, 1,525 ise ana takviye olarak izlenebilir.
 Yatırımcılara 1,525 zarar-kes düzeysi olmak üzere durumlarını korumalarını öneriyor; telekomünikasyon, demir-çelik ve madencilik sektörlerinin ön plana çıkmasını bekliyoruz.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 Kontratta açılışın ardından alımların devam etmesi halinde 1.725 düzeysini ilk direnç olarak takip ediyor olacağız. 1.725 üzerinde 1.750 düzeysi hedef olarak izlenebilir.
 Olası aşağı yönlü harekeTürk Lirasıerde ise 1.713 ve 1.700 takviye düzeyleri olarak izlenmelidir. 1.700 düzeysini kısa sürelili işlemler için zarar-kes düzeysi olarak belirliyoruz.

Günlük Hisse Beklentileri

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni