Vakıf Yatırım 19 Mart 2021 Hisse Önerileri

Teknik Strateji

Güne reaksiyonyla başlayan BIST-100 Bist100i gün içinde hareketli seyretse de son saaTürk Lirasıerde gelen satışlarla günü %0.7 kayıpla 1,550 düzeysinden kapattı. İşlem hacmi 28.3 milyar TL düzeysinde gerçekleşirken, Bist100e dahil olan 27 hisse değer kazandı, 68 hisse ise güç kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.32 düzeysinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda karışık seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda FED sonrası da reflasyon fiyaTürk Lirasıaması devam ediyor. Dünkü yorumumuzda FED üyelerinin nokta tahminlerinin piyasaların anladığı ölçüde güvercin durmadığını belirtmiştik. Buna paralel olarak ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1.75 düzeysine yükseldiğini gözlemledik. Hisse tarafında ise ABD’de sektörel rotasyon bu paralelde sürdü. Teknoloji Bist100i negatif ayrışırken, döngüsel sektörler güçlü kaldı, bankalar ve mali sektör yükselen faizlerle pozitif ayrıştı. Avrupa tarafında ise yeniden vaka artışlarının etkisiyle kısmi kapanma konusu gündeme geldi. İtalya ve Fransa’da kapanma konuları tartışılırken, bölgede aşı tedariki sorunu ise devam ediyor. Aşılanma oranlarına baktığımızda ABD ile diğer ülkeler arasında ciddi bir ayrışmadan bahsedebiliriz. Bu durum küresel enflasyon olasılıkleriyle beraber para politikalarında da ayrışma yaratıyor. Dün Brezilya merkez bankası olasılıklerin üzerinde faiz artırımı gerçekleştirdi. Rusya’dan da aynı hareket beklenilebilir. İçeride ise TCMB piyasa olasılıkleri olan 100 baz puanın üzerinde 200 baz puan faiz artırımı yaptı. Böylelikle beklenen enflasyona göre reel faiz %7.0-7.5 bandına yükseldi. TCMB karar metninde sıkılaşmaya rağmen artan kredi büyümesine dikkat çekerken, küresel fiyaTürk Lirasıardan kaynaklı enflasyon riskine de vurgu yaptı. TCMB’nin bu faiz artırımını ekstra bir dış şok olmaması halinde faiz artırımı döngüsünün sonu olarak değerlendiriyoruz. Nisan ayında beklenen enflasyondaki ivme kaybına paralel olarak yaz aylarında faiz indirimi döngüsünün başlayabileceği kanaatindeyiz. Dünkü karar sonrasında uzun sürelili faizler ve dolar/Türk Lirası aşağı gelirken, hisse piyasaları üzerinde de pres gözlemledik. Bir süre daha sektörel rotasyon şeklinde dalgalanma görülebilir.

BIST-100 Bist100inin güne reaksiyonyla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede 1,550 desteği kritik, bu düzey altında 1,525 desteği gündeme gelecektir ki 1,525 düzeysini daha çok önemsiyoruz. 1,565 ise ilk direnç olarak öne çıkıyor. Endekste kısa sürelili durumlanmalarda 1,550 altında sat-al stratejisi uygulanabilir.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 Bist100inin güne reaksiyonyla başlamasını bekliyoruz.
 Kısa vadede 1,550 desteği kritik, bu düzey altında 1,525 desteği gündeme gelecektir ki 1,525 düzeysini daha çok önemsiyoruz. 1,565 ise ilk direnç olarak öne çıkıyor. Endekste kısa sürelili durumlanmalarda 1,550 altında sat-al stratejisi uygulanabilir.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 Kontratta açılışın ardından yukarı yönlü harekeTürk Lirasıer görmemiz halinde 1.625 düzeysini ilk direnç olarak takip ediyor olacağız. Bu düzeynin üzerinde 1.650 ve 1.665 düzeyleri direnç olarak takip edilmelidir.
 Olası aşağı yönlü harekeTürk Lirasıerde ise 1.600 düzeysini ilk takviye olarak izliyoruz. Bu düzey altında satışların hızlanması beklenebilir. 1.600 altında 1.575 ve 1.550 ana takviye düzeyleri olarak takip edilmelidir.

Günlük Hisse Beklentileri

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni