Vakıf Yatırım 20 Kasım 2020 Hisse Önerileri

Teknik Strateji

Güne yatay seyirle başlayan BIST100 Bist100i, günün ilk yarısında kar satışlarıyla gerilese de TCMB kararlarının ardından yeniden güçlendi ve günü %1.4 artışla 1,313 düzeysinden kapattı. İşlem hacmi 55 milyar TL olarak gerçekleşirken, Bist100e dahil olan 73 hisse değer kazandı, 23 hisse ise güç kaybetti. Dolar/TL 7.55 düzeysine kadar geriledi, risk primi CDS ise 367 düzeysinden işlem gördü. Sabah saaTürk Lirasıerinde yurtdışı vadeli piyasalarda hafif satıcılı bir seyir izleniyor.

ABD’de hisse Bist100leri günü pozitif tarafta kapatırken, artan vaka sayılarına ve kısıTürk Lirasıama endişelerine rağmen, aşı gelişmeleri ve mali teşvik haberleri terakkii takviyeledi. İstihdam piyasasına ilişkin açıklanan sonuçler olasılıklerin altında kalırken, Senato’da mali teşvik görüşmelerinin devam edeceği olasılıksi piyasalarda gerilemeyi sınırlandırıyor. Öte yandan Avrupa kanadında kısıTürk Lirasıamaların daha da genişleyebileceği olasılıksi hisse Bist100leri üzerinde pres yaratıyor. ECB Başkanı Lagarde dün gerçekleşen toplantıda AB bütçesi konusundaki anlaşmazlığa son verme ve mali teşvik paketini hızlandırma çağrısı yaptı. İçeride ise ana gündem maddesi TCMB faiz kararıydı. Toplantıda piyasa olasılıkleri karşılandı ve TCMB haftalık repo faizinde 475 baz puan artırıma giderek politika faizini %15 düzeysine çekti. Ayrıca TCMB karar metninde tüm fonlamanın haftalık repo üzerinden yapılacağını belirtti. Böylelikle hem sınırlı da olsa sıkılaşma hem de daha önemlisi sadeleşme gerçekleşmiş oldu. TCMB ayrıca enflasyon, finansal istikrar ve döviz rezervi vurgusu yaptı. Karar sonrasında reel faiz %3’e yaklaşırken, TL cinsi varlıklar güçlenmeye devam etti. BİST’te kapanış en yüksek düzeyu tazelenirken, Dolar/TL ve CDS’te de toparlanma sürdü. Bundan sonraki süreçte yurtdışı piyasalara bağlı hareket görülebilir ancak artan yabancı yatırımcı ilgisiyle beraber TL varlıklarda pozitif ayrışma bekliyoruz.

BIST-100 Bist100inin bugüne kar satışlarıyla başlamasını bekliyoruz. Bankacılık sektörünün liderliğinde, yüksek hacimle hareketine devam Bist100te kısa sürelili 1,350 hedefimizi koruyoruz. 1,290-1,260 düzeylerini kısa sürelili takviye ve zarar-kes düzeyleri olarak takip ediyoruz. Sektörel olarak mali sektör dışında telekomünikasyon, petrokimya ve demir çelik sektörlerini tercih ediyoruz.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 Bist100inin bugüne kar satışlarıyla başlamasını bekliyoruz. Bankacılık sektörünün liderliğinde, yüksek hacimle hareketine devam Bist100te kısa sürelili 1,350 hedefimizi koruyoruz. 1,290-1,260 düzeylerini kısa sürelili takviye ve zarar-kes düzeyleri olarak takip ediyoruz.
 Sektörel olarak mali sektör dışında telekomünikasyon, petrokimya ve demir çelik sektörlerini tercih ediyoruz.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 Aralık vade Bist100 kontratında terakki sürüyor. Günü 1.491 düzeysinden kapatan kontratta alımların devam etmesi halinde başlangıçta 1.510 direncini takip ediyor olacağız. Bu düzeynin aşılması halinde hareket 1.520 ve 1.550 dirençlerini hedefleyebilir.
 1.488 ve 1.480 ise takip edeceğimiz ilk takviye düzeyleri olacak. 1.480 altında ise, kısa sürelili yükselen trendin takviye düzeysi olan 1.460 düzeysi zarar-kes olarak izlenmelidir.

Günlük Hisse Beklentileri

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir