Vakıf Yatırım 23 Kasım 2020 Hisse Önerileri

Teknik Strateji

Güne hafif pozitif seyirle başlayan BIST100 Bist100i, günün geri kalanında hareketli yatay bir seyir izledi ve haftayı 1,323 düzeysinden kapattı. İşlem hacmi 32 milyar TL olarak gerçekleşirken, Bist100e dahil olan 70 hisse değer kazandı, 26 hisse ise güç kaybetti. Haftaya başlarken, sabah saaTürk Lirasıerinde yurtdışı vadeli piyasalarda pozitif bir hava izleniyor.

Cuma gününü negatif tarafta kapatan ABD Bist100lerinde satışların ana sebebi ABD Hazine Bakanlığı ile FED arasındaki gerilim oldu. Hazine Bakanlığı, FED’den kullanılmayan 455 milyar dolarlık fonun iadesini talep etti. Biden’ın seçilmesinin ardından hükümetteki değişiklikler tüm bu uygulamalarda değişiklik yaratacağından ilk etapta satışa sebep olsa da FED’in Aralık ayı toplantısına ilişkin güvercin olasılıkler piyasadaki presyı sınırlandırıyor. Piyasalar bu haftaya aşı gelişmelerinin etkisiyle pozitif başlıyor. Pfizer ve BioNtech şirkeTürk Lirasıerinin ortak çalışması olan yeni COVİD-19 aşısı ABD’de tasdikleme sürecinde. Haber ajanslarına göre, aşının uygulanmasına 11 Aralık tarihinde başlanabilir. Hükümetin aşının uygulanmasına 1 Aralık’ta başlanmasını, Nisan ayına kadar da ülkedeki bütün yetişkinlerin aşılanmasını planladığı belirtiliyor. Bu gelişmeler ons altında gerilemeyi, petrol fiyaTürk Lirasıarında ise terakkii tetikliyor. Gelişmekte olan ülke piyasaları için de pozitif olan bu gelişmelerin özellikle havacılık ve emtia sektör şirkeTürk Lirasıerine pozitif yansımasını bekliyoruz. İçeride ise son dönemdeki normalleşme adımlarıyla beraber BDDK’nın da aktif rasyo uygulamasında düzenlemeye gitmesi bekleniyor, bunun gerçekleşme ihtimalini bankacılık sektörü açısından kısa sürelide pozitif buluyoruz. Veri akışı açısından bugün küresel çapta Kasım ayı hizmet PMI sonuçleri takip edilebilir.

BIST-100 Bist100inin bugüne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Bankacılık sektörünün liderliğinde, yüksek hacimle hareketine devam eden Bist100te kısa sürelili 1,350 hedefimizi koruyoruz. 1,310-1,295 düzeylerini kısa sürelili takviye ve zarar-kes düzeyleri olarak takip ediyoruz. Sektörel olarak mali sektör dışında telekomünikasyon, petrokimya ve demir çelik sektörlerini tercih ediyoruz.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 Bist100inin bugüne pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Bankacılık sektörünün liderliğinde, yüksek hacimle hareketine devam eden Bist100te kısa sürelili 1,350 hedefimizi koruyoruz. 1,310-1,295 düzeylerini kısa sürelili takviye ve zarar-kes düzeyleri olarak takip ediyoruz.
 Sektörel olarak mali sektör dışında telekomünikasyon, petrokimya ve demir çelik sektörlerini tercih ediyoruz.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 Aralık vade Bist100 kontratında terakki sürüyor. Haftayı 1.492 düzeysinden kapatan kontratta alımların devam etmesi halinde başlangıçta 1.510 direncini takip ediyor olacağız. Bu düzeynin aşılması halinde hareket 1.520 ve 1.550 dirençlerini hedefleyebilir.
 1.488 ve 1.480 ise takip edeceğimiz ilk takviye düzeyleri olacak. 1.480 düzeysinin altına gelinmesi halinde 1.452 desteğine kadar geri çekilme görülebilir.

Günlük Hisse Beklentileri

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir