Vakıf Yatırım 28 Ocak 2021 Hisse Önerileri

Teknik Strateji

Güne yatay başlangıç yapan BIST-100 Bist100i günün geri kalanında yurtdışındaki sert satışlara paralel olarak geriledi ve günü %4.5 kayıpla 1,467 düzeysinden kapattı. İşlem hacmi 31.1 milyar TL düzeysinde gerçekleşirken, Bist100e dahil olan 4 hisse değer kazandı, 96 hisse ise güç kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.42 düzeysinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda dünkü satışların ardından hafif negatif seyir sürüyor.

Küresel piyasalar açısından dün bir çok gelişmenin aynı anda yaşandığı ve bu gelişmelerin bir süredir beklenen kazanç satışları ihtimaline zemin hazırladığı düşünülebilir. Avrupa tarafında gün içinde satışların serTürk Lirasıeştiğini ardından ABD gösterimında da başka sebeplerle satışların devam ettiğini gözlemledik. İlk olarak AB ile aşı geliştiricisi AstraZeneca arasında anlaşma sağlanamaması ile aşı dağıtımının ötelenebileceği olasılıksi piyasalarda pres yaratırken, ECB üyesi Knot’un faiz indirimi sinyali vermesi risk algısını daha da bozdu. ABD tarafında ise bilançolar ve FED kararı takip edildi. FED toplantısı olasılıklere paralel gerçekleşmesi ile gölgede kalırken, Apple, Facebook ve Tesla bilançoları fiyaTürk Lirasıamalar üzerinde etki yarattı. Ancak ABD’de son birkaç gündür izlenen en önemli konu, Gamestop hissesinin sosyal basında speküle edilerek fiyatının 2 katından fazla yükselmesi oldu. Özellikle bazı serbest fon ve yatırım kuruluşlarının bu hissede açık durumda kalmaları, diğer hisse durumlarını azaltmalarına ve Bist100ler üzerinde pres oluşmasına sebep oldu. Genel olarak dünkü tüm gelişmelere bakıldığında etkinin geçici olabileceğini düşünsek de Bist100lerin düzeyleri ve katalizör eksikliği zayıflığı sürdürebilir. Ancak BIST-100 için hali hazırda daralan terakki potansiyelinin gerilemelerde arttığını ve orta-uzun süreli için alım fırsatı yarattığını düşünüyoruz.

BIST-100 Bist100inin güne hafif satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Teknik olarak görünüm zayıf, dolar bazında 195, TL bazında ise 1,453 ana takviye düzeyleri olarak öne çıkıyor. Kısa vadede 1,475 düzeysinden itibaren Bist100te aşırı satım bölgesine girildiğini ve tepki ihtimalinin arttığını düşünüyoruz. Ancak 1,500 aşılmadıkça dalgalanma sürebilir, bu nedenle temkinli olmayı öneriyoruz.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 Bist100inin güne hafif satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Teknik olarak görünüm zayıf, dolar bazında 195, TL bazında ise 1,453 ana takviye düzeyleri olarak öne çıkıyor.
 Kısa vadede 1,475 düzeysinden itibaren Bist100te aşırı satım bölgesine girildiğini ve tepki ihtimalinin arttığını düşünüyoruz. Ancak 1,500 aşılmadıkça dalgalanma sürebilir, bu nedenle temkinli olmayı öneriyoruz.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 Kontratta açılışın ardından aşağı yönlü hareketin devamını görmemiz halinde 1.580 düzeysini ilk takviye olarak takip ediyor olacağız. 1.580 altında 1.570 düzeysi diğer takviye olarak izlenebilir.
 Olası yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerde ise 1.620 ve 1.650 düzeyleri direnç olarak izlenmelidir. Yukarı yönlü hareketin tekrar ivmelenmesi için 1.620 üzerinde süreklilık sağlanması gerektiğini düşünüyoruz.

Günlük Hisse Beklentileri

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni