Vakıf Yatırım 29 Nisan 2021 Hisse Önerileri

Teknik Strateji

Düne negatif seyirle başlayan BİST100 Bist100i gün içinde de hareketli, zayıf bir seyir izledi ve %0.44 kayıpla 1,385 düzeysinden kapanış yaptı. İşlem hacmi günlük yaklaşıkların altında 12.8 milyar TL olarak gerçekleşirken, Bist100e dahil olan 38 hisse değer kazandı, 50 hisse ise güç kaybetti. Güne başlarken, sabah saaTürk Lirasıerinde dolar/TL 8.20 düzeysinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda pozitif bir seyir izleniyor.

Haftanın en önemli gündem maddesi olan FOMC toplantısı, piyasa olasılıklerine paralel gerçekleşti. FED faizde bir değişikliğe gitmezken, aylık 120 milyar dolar düzeyindeki varlık alım programını da değiştirmedi. Toplantı sonrasındaki soru-cevap kısmında soruların odağında enflasyon olasılıkleri vardı. FED Başkanı Powell, kısa sürelide %2’nin üzerinde enflasyon görmeyi beklediklerini ancak bunun baz etkisi sebebiyle geçici olacağını kaydetti. Varlık alımlarında azaltma(tapering) konusunda ise henüz doğru zaman olmadığı belirtildi. Powell, ekonomik toparlanmanın güçlü olduğuna ancak salgından etkilenen sektörlerin halen istenilen düzeye gelmediğinin de altını çizdi. ÖzeTürk Lirasıe, toplantıdan kısa sürelide piyasaları etkileyebilecek bir sonuç çıkmadı. Ancak aşılanmanın gidişatı ve dolayısıyla ekonomik olasılıklerin güçlenmesi, yaz aylarında FED’den tapering konusunda sözlü yönlendirme olabileceğine işaret ediyor. Bunun için kimi analisTürk Lirasıer Ağustos ayındaki Jackson Hole toplantılarına da işaret ediyor. FOMC sonrasında para birimleri ve faizler yatay seyrini korurken, ABD’deki güçlü finansallar Bist100leri etkiliyor. Her ne kadar Bist100ler hafif negatif tarafta kapanış yapsa da, Apple ve Facebook bilançolarının olasılıkleri aşması vadeli piyasalarda pozitif seyre katkı sunuyor. ABD’de şu ana kadar açıklanan bilançolarda, şirkeTürk Lirasıerin %85’i olasılıklerin yaklaşık %25 üzerinde net kar açıkladı. Bugün ise ABD’de Caterpillar, McDonalds, Merck, Amazon, Twitter, U.S. Steel gibi ekonomik gidişata ve olasılıklere ışık tutabilecek şirket finansalları bekleniyor. İçeride de bilançolar açıklanmaya devam ediyor. Bugün Garanti Bankası bekleniyor. Öte yandan sonuç akışında, bugün içeride enflasyon raporu, dışarıda ise ABD ilk çeyrek büyüme sonuçsi takip edilebilir. Özellikle TCMB enflasyon raporu ve soru cevap bölümü, 6 Mayıs’taki PPK öncesi enflasyon olasılıkleri açısından belirleyici olacaktır.

BIST-100 Bist100inin güne hafif pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede teknik olarak oluşan dip formasyonu içinde olumlu seyreden Bist100te 1,380-1,355 takviye düzeyleri iken 1,400-1,415 ve 1,445 direnç düzeyleri olarak takip edilebilir. Endekste 1,380 üzerindeki kapanış önümüzdeki hafta için olumlu olacaktır. Bu nedenle kısa sürelide 1,380 zarar-kes düzeysi olmak üzere durumlar korunabilir.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 Bist100inin güne hafif pozitif seyirle başlamasını bekliyoruz.
 Kısa vadede teknik olarak oluşan dip formasyonu içinde olumlu seyreden Bist100te 1,380- 1,355 takviye düzeyleri iken 1,400-1,415 ve 1,445 direnç düzeyleri olarak takip edilebilir. Endekste 1,380 üzerindeki kapanış önümüzdeki hafta için olumlu olacaktır. Bu nedenle kısa sürelide 1,380 zarar-kes düzeysi olmak üzere durumlar korunabilir.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 Kontratta alımların devam etmesi halinde 1.460 düzeysini ilk direnç olarak takip ediyor olacağız. Bu düzeynin üzerinde 1.475 ve 1.490 majör direnç düzeyleri olarak izlenebilir.
 Olası aşağı yönlü harekeTürk Lirasıerde ise 1.425 ve 1.400 düzeyleri takviye olarak takip edilmelidir.

Günlük Hisse Beklentileri

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni