Vakıf Yatırım Hisse Önerileri – (7.12.2020)

Teknik Strateji

Güne pozitif seyirle başlayan BIST-100 Bist100i gün içinde yatay seyretti ve haftanın haftanın son gününü 1,330 düzeysinden kapattı. İşlem hacmi 24,4 milyar TL olarak gerçekleşirken, Bist100e dahil olan 36 hisse değer kazandı, 61 hisse ise güç kaybetti. Hafta boyunca yatay seyreden Dolar/TL ise 7.80 düzeysinden işlem görüyor. Haftaya başlarken yurtdışı vadeli piyasalarda hafif negatif bir görünüm hakim.

Küresel hisse piyasaları, artan koronavirüs vakalarına ve olasılıklerin altında gerçekleşen ekonomik sonuçlere rağmen terakkiini sürdürüyor. Geçen hafta terakkii takviyeleyen ana faktör ise ABD mali teşvik paketi olasılıklerinin yeniden güçlenmesi olarak değerlendirilebilir. Zira, Senato’da azınlıkların lideri olan Chuck Schumer, hafta içinde 908 milyar dolar büyüklüğündeki pakete takviye verebileceklerini ifade etmişti. ABD’de Cuma günü açıklanan ve olasılıklerin oldukça altında gerçekleşen istihdam sonuçleri de bu pakete duyulan ihtiyacı bir anlamda gözler önüne serdi. Bu hafta mali teşvik paketi gelişmelerini yakından izlemekte fayda var. Öte yandan tüm dünyada artan koronavirüs vakalarına karşın aşı gelişmeleri de takip ediliyor. Aralık ortasında aşı şirkeTürk Lirasıerinin hem ABD’de hem de Avrupa’da tasdikleme alması bekleniyor. FiyaTürk Lirasıamalara bakacak olursak, hisse piyasalarındaki iyimserlik tüm varlık gruplarında benzer fiyaTürk Lirasıanıyor. ABD tahvil faizi yükselirken, ABD dolarında ise gerileme sürüyor. Petrol piyasasında ise OPEC+ toplantısı sonrasında planlanandan daha az üretim artışı kararı fiyaTürk Lirasıarı takviyeliyor. Bugün sonuç akışı sakin, Almanya’da sanayi üretimi, içeride ise Hazine nakit dengesi takip edilecek. Genel olarak yurtdışı piyasalara paralel olarak TL varlıkların gücünü korumasını bekliyoruz. Ancak haftanın devamında 10-11 Aralık AB liderler zirvesi öncesi ve sonrası açıklamalar kritik olacaktır. Öte yandan emtia ve döviz piyasaları açısından ise ECB faiz kararı ve ABD enflasyon sonuçleri yakından izlenmelidir.

BIST-100 Bist100inin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste 1,325-1,310 takviye düzeyleri iken 1,340-1,350 direnç düzeyleri olarak takip edilebilir. Hafta boyunca hareketli bir seyir öngörüyoruz, bu nedenle 1,350 direncine doğru terakkileri ilk etapta satış fırsatı olarak değerlendiriyoruz. Telekomünikasyon, enerji ve sigortacılık sektörleri hareketli piyasada ön plana çıkabilir.

BIST-100 Teknik Yorum

 BIST-100 Bist100inin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Endekste 1,325-1,310 takviye düzeyleri iken 1,340-1,350 direnç düzeyleri olarak takip edilebilir. Hafta boyunca hareketli bir seyir öngörüyoruz, bu nedenle 1,350 direncine doğru terakkileri ilk etapta satış fırsatı olarak değerlendiriyoruz.
 Telekomünikasyon, enerji ve sigortacılık sektörleri hareketli piyasada ön plana çıkabilir.

VIOP-30 Kontratı Teknik Yorum

 1.492 direncini geçmekte zorlanan kontratta hareketli seyir sürüyor. Aşağı yönlü hareketin devamı halinde 1.460 ilk takviye iken, daha aşağıda ise trend desteği olan 1.452 önemli düzeydir. Bu düzeynin altına gelinmesi durumunda aşağı yönlü hareket 1.440 ve 1.425 takviyelerine doğru hızlanabilir.
 Olası alımlarda ise 1.480 düzeysi ilk direnç olarak izlenmelidir. Bu düzeynin üzerinde ise 1.492 ve 1.500 düzeylerini direnç olarak takip ediyor olacağız.

Günlük Hisse Beklentileri

Kaynak: Teknik Strateji Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir