İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (11-15 Ocak 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa Bist100i geçen hafta %4.33 yükselirken, dolar kuru gerilemesini sürdürdü ve %0.80 düştü. Banka Bist100i %5.8 ve Sanayi Bist100i %4.50 yükselerek Bist100te büyük katkı sağladılar. BIST100 dışı XTUMY Bist100i de terakkie ayak uydurdu ve %5.4 prim yaptı. Başka deyişle geçen hafta borsa Bist100indeki terakkie geniş bir katılım oldu.

Global İştah Yüksek

Global borsalarda da durum farlı değildi. Risk iştahı yüksek seyretti ve artı hava sürdü. ABD S&P Endeksi geçen hafta %1.8, Dow Jones &1.6 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bist100i %2.4 yükseldi. Avrupa borsalarında Brexit belirsizliğinin sona ermesi ile pozitif çıkış yapan İngiltere FTSE Bist100i %6.4 gibi sert bir terakki gösterirken, Alman DAX Bist100i %2.4 ve Fransa CAC40 Bist100i %2.8 terakki gösterdi.

Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) borsalarında yine terakki oluştu. MSCI GOÜ Bist100i %4.8 yükselirken, Rusya borsası %5.7, G.Afrika borsası ise %3.1 yükseldi. Endonezya ise %4.6 ile terakkie eşlik etti.

Haftanın sürpriz çıkışları %9.7 terakkile Güney Kore KOSPI Bist100i ve %7 terakki ile Portekiz PSI Bist100inden geldi.

Görüldüğü gibi küresel piyasalar yeni yıla hızlı başladı ve hızlı gidiyor, artı hava korunuyor.

Geçen hafta ABD senatosunda yaşanan presn ve can kaybı ile ilgili gelişmeler ABD borsalarında sınırlı etki gösterdi. Olayların kısa sürede sona ermesi ve büyümemesi aslında tüm piyasalar içi büyük bir şans oldu. Yeni Başkan Biden’in yeni teşvik paketi vaadi ise piyasaları pozitif etkiledi. Yeni haftaya başlarken genel olarak artı havanın korunduğunu söylemek mümkün.

Veri Yoğun Bir Hafta

Bu hafta içeride Pazartesi günü Kasım ayı cari işlemler sonuçsi izlenecek. Beklentiler Kasım ayında 270 milyon $ döviz açığı geleceği yönünde bulunuyor. Piyasaları fazla etkilemesi beklenmiyor. Çarşamba günü ise Kasım ayı sanayi üretimi sonuçsi açıklanacak. %9 büyüme beklenen sonuç piyasalar için etkili olabilir. Ayrıca son çeyrek büyüme sonuçsi için ipucu olacak. Haftanın geri kalanında içeride önemli bir sonuç akışı yok, ancak hafta sonu Cumhurbaşkanı’nın AB ile ilgili yaptığı pozitif açıklamalar yine piyasaları olumlu etkileyebilir. Hafta boyunca AB ile ilgili açıklamalar yapılırsa takip edilecek. Yine iç siyasi gelişmeler biraz harekeTürk Lirasıi.

Dışarıda ise Pazartesi günü Japonya piyasaları kapalı olacak. Çarşamba günü Euro Bölgesi Kasım ayı sanayi üretimi, ABD Aralık TÜFE sonuçsi izlenecek. Ayrıca Salı ve Çarşamba günleri Fed üyesi Brainard konuşması ve Çarşamba günü Fed üyesi Clarida konuşmaları bulunuyor. Her iki üyenin oy hakkı var. Perşembe günü Almanya Büyüme sonuçsi ve Fed Başkanı Powell konuşması takip edilecek. Cuma günü ise İngiltere büyüme ve sanayi üretimi sonuçleri, ABD Aralık ayı ÜFE, Perakende satış sonuçleri ve Sanayi üretim sonuçleri önemli olabilir. Görüldüğü gibi önümüzdeki hafta Avrupa ve ABD’de öncü ekonomik gösterge niteliğinde önemli sonuçler bulunuyor.

Borsa

Borsa da genel olumlu hava korunurken 1500 direncinin geçildiğini gördük. Sırada izleyeceğimiz dirençler 1570 ve 1600 düzeyleri olarak gösterilebilir. 1570-1580 düzeyleri yaklaşık dolar bazında önemli dirence karşılık geliyor.

Endekste kar satışları genelde gün içinde yaşanıyor ve bu satışlar karşılanıyor. Yabancı girişlerinin hızı azalsa da devam ettiğini görmekteyiz. Yerli yatırımcının ilgisi yüksek ve devam etmekte. Destek olarak 1500 düzeysi izlenebilir. 1500 desteğinin altında 22-günlük yaklaşık olan 1433 düzeysi sonraki takviye olabilir.

Büyük resimde yukarı trend korunuyor. 1433 düzeysine kadar düzeltme olsa bile ana resimde yukarı trend içerisinde bir hareket olarak algılayacağız. Ancak öncesinde 1500 desteği bulunuyor.

Genel havayı olumsuz etkileyecek haber akışı veya gelişmeler olmadıkça Geri çekilmelerde sakin kalmakta fayda var. Banka hisselerinde alımların devam etmesini bekliyoruz. Yer yer satışlar gelse bile banka hisselerine yönelik iştahın sürmesi beklenebilir. Sanayi hisseleri tarafında görece geri kalmış ve aynı zamanda ucuz olduğu düşünülen hisselere geçişler görebiliriz. Havacılık sektöründe geçen hafta görülen harekeTürk Lirasıilik önümüzdeki haftada devam edebilir. Ancak hisse bazında geri çekilmeler olsa bile tekrar alımların güçlenmesi beklenebilir. Bu nedenle kar satışlarında yatırımcıların sakin kalmasını önerebiliriz.

Dolar

Dolar kurunda 7.12 düzeysindeki 50-haftalık yaklaşık desteğini önemsiyoruz. Kur bu noktalara doğru gerileyebilir ancak bu düzeylerden tepki terakkileri beklenebilir. Ancak genel olarak dolar kurunda yaşanan terakkilerin zayıf ve sürekli olmayacağını bekliyoruz. Yurtiçi yerleşiklerin halen dolar alımına devam ettiğini görmekteyiz. Faizlerdeki yüksek seyir ve borsalardaki terakkiler dolar yatırımcılarını henüz etkilemiş değil. Ancak ilerleyen zamanda nasıl gelişmeler olacak göreceğiz. İlerleyen haftalarda eğer olursa Dolar kurunun 50-haftalık yaklaşıksının altına gerilemesi durumunda DTH hesabı bulunan vatandaşların etkilenmesi beklenebilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni