İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (12-16 Ekim 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 Bist100i %1.8 değer kazanırken, TL Dolar karşısında %1.3 güç kaybetti. ABD Borsaları ise haftayı %3.2 ile %4.7 arasında kazanç ile kapadı. Euronext 100 Bist100i %2.92 arttı, MSCI Gelişen Ülke Bist100i ise %3.8 artış kaydetti. Emtia piyasalarında Brent tipi petrol kasırga etkisiyle %9 yükseldi, Ons altın haftayı %1.6 terakkile tamamladı.

TCMB Swap faizlerini artırdı

Geçen hafta yurtiçi piyasalarda en çok konuşulan konu sanırım döviz kurları oldu. Cuma günü 7.96 sınırına kadar yükselen Dolar kuru TCMB’nin swap faizlerini %11.75’e yükseltmesinin ardından gevşeyerek 7.8494 düzeylerinde kapandı. Dolar kurundaki düşüşte ABD dolarının küresel piyasalarda sert değer kaybının da büyük etkisi oldu. Döviz kurundaki gevşemenin ardından Borsa BIST100 Bist100inin terakkii hızlandı ve günü %1.32 artışla 1165.7 düzeysinden tamamladı.

Piyasalarda TCMB’nin bu hamlesi 22 Ekim tarihindeki faiz toplantısında faiz artırımı sinyali olarak algılandı. TCMB’nin faiz toplantısında 200 baz puan faiz artırması gerektiğini düşünüyoruz. AOFM’nin Cuma günü %11.65 olduğunu ve sıkılaştırmanın devamı ile daha artacağını bekliyoruz. Bu haliyle bile faizler zaten 150 baz puan artmış durumda. TCMB’nin toplantısında 200 baz puan artırım yaparak hem fonlamayı rahaTürk Lirasıatmasını hem de yukarıda kendisine daha fazla konfor alanı yaratacağını öngörmekteyiz. Böyle bir hareketin sonunda TL’nin Dolar ve Euroya karşı direncinin artacağını ve döviz kurlarının daha stabil bir süreç içerisine girmek için bir fırsat elde edeceğini bekliyoruz. Ayrıca bu hareket özellikle yabancı yatırımcıyı kur riski konusunda ikna edebilir ve tahvil/bono ile hisse senedi piyasalarına yabancı alımlarını tetikleyebilir. Bu nedenle önemli görüyoruz.

Jepolitik riskler izlenecek

Bu hafta S-400 füzelerinin test edilmesi ve özellikle ABD tarafından gelecek tepkiler piyasalarda izlenecek. KKTC’nin Maraş bölgesinin sahillerinin kısmen açılmasını pozitif karşılıyoruz. Ancak şimdiden başta Yunanistan olmak üzere AB tarafından olumsuz yorumlar bulunuyor. Konunun AB liderler zirvesine taşınması bekleniyor. Diğer yandan Doğu Akdeniz ile ilgili gelişmeler izlenecek. Bilindiği gibi 10 gün önce yapılan AB liderler zirvesi sonrasında, Türkiye’nin gelecek 15 gün içerisindeki tutumunun önemli olacağına yönelik açıklamalar yapılmıştı. İlgili süre gelecek hafta bitecek. AB tarafından bir açıklama olacak mı izleyeceğiz. Azerbaycan-Ermenistan arasında ateşkes haberini olumlu karşılamakla birlikte, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın şehirlerine yönelik füze saldırılarının devam ettiğine yönelik haberler geliyor. Ateşkes’in ihlal edilmesi bölgede sıcak gelişmelerin devam etmesine neden olacak görünüyor.

Trump-Biden Münazarası ertelendi

15 Ekim tarihinde yapılması beklenen Trump-Biden münazarası ertelendi. ABD tarafında ise ankeTürk Lirasıere göre Biden 12 puan önde gidiyor. ABD’de şu günlerde seçim gecesine yönelik endişeler bulunuyor. Son olarak facebook ve twitter seçim gecesi toplumsal olaylardan endişeli olduğunu açıkladı. Trump ise aradaki farkı kapatmak için popülist uygulamalara başladı bile. Havacılık şirkeTürk Lirasıerine 25 milyar $ yardım kararını masaya getirirken, halka 1200$ tutarındaki çek ödemeleri için imzaya hazır olduğunu açıkladı. ABD Meclisinde çek konusu şu günlerde pazarlık konusu olmuş durumda. Ancak bu gelişmeler şimdilik ABD Dolarında zayıflamaya yol açmış durumda.

Borsa

Borsa Bist100i 1145 düzeysi üzerinde tutundu ve bu bölgeden yeniden terakkie geçti. 1170 düzeysini direnç olarak izlerken, bu direncin kırılması durumunda 1200 düzeysine doğru hareket güçlenebilir. Endeksin görünümü teknik olarak pozitif durumda. 50-günlük yaklaşıksının üzerinde ve MACD sıfır düzeysinin üzerinde güçleniyor. Bu bize piyasanın yüzünün yukarı dönük olduğunu gösteriyor. Banka Bist100i XBANK ise 50-günlük yaklaşıksı üzerinde tepkisini Cuma günü gerçekleştirdi. Görünüm olumlu olmakla birlikte haftalık yaklaşıknın olduğu 1190 düzeysi güçlü bir direnç olabilir.

Strateji

Endeksin teknik olarak güçlenmesi nedeni ile tahvillerdeki hisse oranının %100 düzeysine çıkarılabileceğini geçen hafta ifade etmiştik. Bu düşüncemiz giderek güçleniyor. Banka Bist100inin güçlenmesine paralel olarak tahvillerde banka ağırlığı artırılabilir. Döviz kurlarının yabancıyı ikna edecek derecede istikrarlı bir konuma geçmesi durumunda ise başta bankalar olmak üzere ciddi bir çıkış oluşabilir. Ancak bu durum 22 Ekim tarihinden önce zor görünüyor. Solo bilançolar için son bilanço açıklama tarihi 30 Ekim, konsolide bilançolar için ise 9 Kasım olarak açıklandı. Bankalar için ise 19 Kasım son tarih. Önümüzdeki haftalarda hisse bazlı harekeTürk Lirasıilikler daha ön plana çıkabilir. Otomotiv, Beyaz Eşya, Gıda, Perakende, Telekomünikasyon, BilişimYazılım, Mobilya sektörlerinde güçlü bilanço olasılıkmiz bulunuyor.

DOLAR

DolarTL kurunda TCMB’nin atacağı adımlar önemli olacak. Faizlerin geldiği nokta itibari ile artık atılan adımların TL üzerinde etkili olduğu gözleniyor. Sıkılaştırma sürmesi durumunda kurda aşağı yönlü risklerin artması beklenebilir. Bu noktalarda ve özellikle 22 Ekim öncesinde yatırım amaçlı Dolar almak riskli olabilir. Teknik olarak Dolar kuru halen terakki trendinde. Cuma günkü düşüş bu terakki trendi içerisinde küçük bir geri çekilme sadece. Dolar kurunun terakki trendinden çıkmaya başladığını söylemek için ilk aşamada şuan için 7.67 düzeysindeki 22-günlük yaklaşıksının altına gerilemesi gerekli. Trendin tamamen bittiğini söylemek için ise 50-günlük yaklaşıknın altında bir seyir lazım. Ancak 50-günlük yaklaşık şimdilik 7.48 düzeysinde ve çok aşağıda bulunuyor.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir