İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (12-16 Nisan 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa

Borsa Bist100indeki zayıflık sürüyor. Endeks bir süredir işaret ettiğimiz 1430-1450 düzeylerini geçmekte başarılı olmadı. Yükselemeyen borsa düşer misali Cuma günü satışların geldiğini izledik. Borsa Bist100indeki satış şiddetinde bir olumsuzluğu dolar ve faiz cephesinde izlemedik. Hisse seneTürk Lirasıerindeki sert düşüş kar satışlarının etkisiyle olmuş görünüyor. Gelen satışlara özel bir neden göstermek güç. Piyasa zayıf olunca gelen her olumsuz haber satış için bahane olabiliyor.

Almanya’nın Türkiye’yi Covid-19 konusunda riskli ülkeler listesine alması, Rusya’nın Türkiye ile olan uçak seferlerini tek’e düşürmesi, ABD’nin 2 savaş gemisinin boğazlardan geçişi için Türkiye’ye bildirimde bulunması, Ramazan’da tam kapanma geleceği yönündeki olasılıkler bunların hepsi zaten direnç bölgelerine gelmiş borsa Bist100inde satış için yeterli bahane oldu diyebiliriz. Ancak asıl sorun piyasanın zayıf olması maalesef.

Endekste 1370 düzeysi önemli bir takviye noktası. Bu düzeynin altına düşüş başlarsa satışlar artabilir. Bu durumda 1300 bölgesine doğru düşüş görebiliriz. Buna karşın, Bist100in 1370 üzerinde ısrarlı tutunması durumunda ise yine 1430 bölgesine doğru tepki terakkii olabilir. Ancak bu borsa Bist100inin yükseldiği anlamına gelmez. Borsa Bist100inin güçlendiğini söylemek için önce 1430 üzerine sonra 1500 düzeysi üzerine yerleşmesi lazım.

Dolar

Dolar kuru ise teknik olarak halen güçlü ve trend yukarıyı gösteriyor. Yabancı çıkışları devam ediyor. Önceki hafta vatandaş ve yerli şirkeTürk Lirasıer 2.5 milyar $ satış gerçekleştirdi. Bunun diğer bir anlamı yabancılardan gelen 2.5 milyar $ döviz talebi yerliler tarafından karşılandı. Şimdilik arz ve talep 8-8.20 arasında dengelenmiş görünüyor. Ancak çıkışlar devam etmekte. Dolar kurunun 8.04 üzerinde kalması trendin güçlü olduğunu gösteriyor. Dolar kurunda 8.20 üzerine seyirler 8.50 düzeysine doğru terakkiin önünü açabilir.

TCMB Faiz Kararı Bekleniyor

Önümüzdeki hafta Perşembe günü TCMB faiz toplantısı var. Faiz indirimi beklenmiyor. Yeni Başkan’ın verdiği mesajlar faiz indiriminin bu ay ve belki de gelecek ay olmayacağını gösteriyor. Sıkı duruşun devam edeceğini de yine sonuçlen mesajlardan anlamak mümkün. Ancak bu mesajlar yabancı çıkışını durdurmaya yetmiş görünmüyor. Genel olasılıkler faizin %19 da tutulacağı yönünde. Faiz artırımı beklenmiyor ancak eğer yapılırsa sürpriz olur. Kur üzerinde ilk etapta 8 düzeysine doğru ve bir miktar altına doğru düşüş görülebilir ancak sonrasında tekrar aynı yere terakki görmek mümkün. Bu durumda piyasalar madem faiz artırılacaktı neden Naci Ağbal görevinden alındı sorusunun cevabını ciddi şekilde isteyecektir. Kısacası faiz artırımı ile artık güveni sağlamak kolay değil. Belki de piyasada faiz artırımı olmadı diye döviz kurunda terakki bile görülebilir. Yorum yapmak açısından zor bir hafta.

Çarşamba Powell konuşacak

Çarşamba günü Fed başkanı Powell’ın konuşması bulunuyor. Önemli olabilir. Aynı gün Euro bölgesi sanayi üretimini alacağız. Perşembe günü ABD perakende satışlar sonuçsi önemli olacaktır. Ekonomideki güçlenme açısından bilgi sonuçci olacak. Aynı gün ABD sanayi üretimi önemli. Cuma günü ise Çin 1.çeyrek büyüme sonuçsi ve Euro bölgesi TÜFE sonuçsi yine izlenmesi gereken sonuçler.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni