İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (14-18 Aralık 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa Bist100i geçen hafta %2.99 terakki gösterdi. En iyi performans sanayi hisselerinden geldi ve XUSIN Sanayi Bist100i %5.6 terakki gösterdi. Bunda TUPRS, EREGL, PETKM, SISE, ARCLK, CCOLA ve VESTL gibi hisselerdeki iyi performanslar sürükleyici etki gösterdi. Bankacılık Bist100i %2.02 terakki ile iyi bir noktadan ihtiyacı olan tepkiyi verdi. Banka Bist100i önceki hafta kritik düzeylerin altına gerilemişti ve açıkçası teknik olarak korkutmaya başlamıştı. Geçen haftanın sonuna doğru banka hisselerine gelen alımlar teknik görünümdeki bozulmayı düzeltti diyebiliriz. GARAN, AKBNK ve YKBNK banka Bist100ine en çok katkı sağlayan hisseler oldular. Dolar kuru ise %0.72 terakkile haftayı tamamladı. Hafta içerisinde ABD’den yaptırım ile ilgili gelen haberler 7.94 düzeysine kadar terakkie neden olsa da, bu düzeylerde sürekli olamadı. Dolar kurunda oynaklığın kötü bir haber akışı ile halen olabileceğini bir kez daha gördük.

Dünya borsaları ise sınırlı kayıplarla haftayı geçirdi. ABD Dow Jones Bist100i %0.57, S&P Endeksi %0.96 ve Nasdaq Borsası 50.69 gerileme kaydetti. Alman DAX Bist100i haftayı %1.39 düşüşle tamamladı. MSCI GOÜ Bist100i %0.53 terakki gösterdi. Genel anlamda Avrupa ve ABD borsalarında sınırlı düşüşler olsa da genel görünümde ciddi bir bozulma yok.

AB Belirsizliği Geride Kaldı

Yurtiçi piyasalarda önemli bir gündem olan AB Liderler Zirvesini geride bıraktık. Zirveden Türkiye’ye yönelik önemli bir yaptırım çıkmazken, hâlihazırda iki TPAO yetkilisine yönelik listeye ek yapma kararı alındı. AB yüksek temsilcisi bir sonraki zirveye kadar Türkiye ile işbirliği konusunda rapor hazırlayacak. Sonuç bildirgesinde ayrıca Türkiye ile yapıcı diyaloğun açık kalacağı ifade edildi. Böylece yurtiçi piyasalar için belirsizlik yaratan önemli bir gündemi geride bıraktık.

Yine S400

Tam bunlar olurken bu defa Trump’ın S400 konusu ile ilgili Türkiye’ye yaptırımlar içeren listeyi tasdiklemeladığı haberi ile Cuma sabahına uyandık. Piyasada ilk etapta hafif bir olumsuzluk hissedilse de, yatırımların Savunma Sanayi Başkanlığı ve Savunma Sanayi Başkanı’nı içereceğine yönelik haberlerin uluslararası ajanslarda çıkmasının ardından piyasalarda toparlanma gördük. Geçen hafta belirsizliklerin ortadan kalkması açısından piyasalar için olumlu algılayabiliriz. Cuma günü özellikle Borsa Bist100inde başlayan pozitif hareket önümüzdeki hafta içinde devam edebilir.

İçeride Sanayi Üretim Verisi izlenecek

Bu hafta Pazartesi günü Ekim ayı sanayi üretim sonuçsi izlenecek. Eylül ayında 8.10 artış gösteren sanayi üretiminde Ekim ayında yıllık %9 artış bekleniyor. Bu sonuç son çeyrek büyüme sonuçsi açısından önemli bir ipucu olacak. Cuma günü ise TCMB olasılık anketini alacağız. 24 Ekim tarihindeki TCMB faiz toplantısı için önemli bir sonuç. Dünya piyasalarında ise enflasyon, Ekim ayı PMI sonuçleri ve sanayi üretim sonuçleri gibi öncü ekonomik göstergeler izlenecek.

Borsa

Borsada genel olumlu hava korunuyor ve yeni en yüksek düzeylar geliyor. Borsa Bist100inde 1.76 sent düzeysi (yaklaşık 1380 bölgeleri) dolar bazlı direnci oluşturuyor. Bu düzey önümüzdeki hafta test edilebilir. Bu düzeynin geçilmesi ile birlikte yukarı hareket 1400 düzeyleri ve üzerine doğru güçlenebilir. Özellikle banka hisselerindeki toparlanmayla birlikte Bist100te güçlenmesini sürdürecek görünüyor. 1350 ve 1300 düzeysi ise Borsa Bist100i için önemli bir takviye konumuna geldi. Kısa vadeli durumlar için stop loss düzeysi 1300 düzeysinden 1350 düzeysine yükseltilebilir.

24 Aralık TCMB toplantısında piyasaların önünde diğer kritik bir eşik olarak duruyor. TCMB’nin piyasa olasılıklerine paralel hareket etmesi durumunda 24 Aralık sonrasında alımlar güçlenerek devam edebilir. Ancak buna karşın piyasa olasılıklerine ters hareket gelirse piyasadaki olumlu hava bozulabilir.

Dolar

Dolar kurunda geçen hafta 7.94 düzeysini görmemizin ardından 7.81 düzeysine gerileme gördük. Bu bize gelebilecek kötü haberler karşısında Dolar kurundaki oynaklığın devam ettiğini gösterdi. Başka deyişle kurda halen hassas bir seyir var. Faiz artırımı ve normalleşme adımları TL’yi pozitif etkiliyor. Ancak hassas yapının hemen geçmesini beklemek yanlış olacak gibi duruyor. Geçen haftaki sonuçler yurtiçi yerleşiklerin yani vatandaşın dolar ilgisinin devam ettiğini göstermekte. Vatandaş iki hafta önce 2.2 milyar $ alırken, kurumsal şirkeTürk Lirasıerden 900 milyon $ talep gelmiş görünüyor. Başka deyişle dolar kurundaki düşüşte vatandaş adeta dolara koşmuş. Bu piyasalarda güven olgusunun halen yerleşmediğini gösteriyor. Mevduat faizlerinin mevcut seyrinin dolarizasyonu terse çevirmekte yetersiz olduğu açık. Bu nedenle faiz artırımı olasılıkleri giderek güçlendi. 24 Aralık tarihinde TCMB faizleri olasılıklere paralel olarak 100- 150 bps puan artırması durumunda kurdaki gevşek seyir güçlenebilir. Aksi halde dolar kurunda oynaklıklar artabilir. Şimdilik kısa sürelide 7.94 üzerinde seyirler oluşmadıkça, kurdaki terakkileri geçici hareket olarak görmekteyiz. Güçlü takviye olarak ise 7.60 düzeysi öne çıkıyor.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir