İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (14-18 Eylül 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 Bist100i %1.5 değer kazanırken 1100 düzeysinin üzerinde kapanış yapmayı başardı. Bilindiği gibi son birkaç haftadır BIST100 Bist100i 1100 direnci üzerinde haftalık kapanış gerçekleştirmekte zorlanıyordu. Dolar kuru %0.50 yükselirken, EuroTL kurunda %0.39 terakki görüldü. Başka deyişle TL’deki değer kaybı çok düşük oynaklıkta olmak kaydıyla yine devam etti. Hafta içerinde JP Morgan’dan gelen TL al ZAR sat önerisi dolar kurunu 7.40 düzeysine kadar düşürmesine rağmen Dolar kuru tekrar yüksek düzeylerine geri döndü.

Oruç Reis Antalya’ya Döndü

Yurtiçinde Doğu Akdeniz gelişmeleri yine gündemde kalmaya devam ederken, Oruç Reis sismik araştırma Gemisi Antalya’ya geri döndü. Milli Savunma Bakanı Akar bunun planlı bir faaliyet olduğunu, zaman zaman ileri geri adımlar atılabileceğini bildirirken, bunun haklarımızdan vazgeçtiğimiz anlamına gelmediğini ifade etti. Bununla birlikte NATO çatısı altında teknik görüşmelerin devam etmesi bekleniyor. Önümüzdeki günlerde Türk-Yunan gerginliği ne şekle esonuçleceği piyasaların izlemesinde kalacak. Geçen hafta bu konu piyasalar üzerinde ciddi bir pres yaratmadı.

JP Morgan TL Al Önerisi verdi

Bir diğer gelişme ise JP Morgan’ın TL al önerisi oldu. Öneri sonrasında TL dolar karşısında 7.40 düzeysine gelirken, bu çok uzun sürmedi ve kur tekrar 7.47 düzeylerine geldi. CDS oranlarımız ise 512 düzeylerine geriledi. 10 Ağustos tarihinde gördüğü 595 düzeysinden itibaren bu zaman kadar bir gerileme söz konusu.

Moody’s Kredi Notunu Düşürdü

Cuma günü ise Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2 düzeysine düşürdü ve görünümü negatif olarak belirledi. Moody’s açıklamasında dış kırılganlıkların Türkiye’nin ödemeler krizine yol açabileceğini ve mali tamponların giderek aşındığını ifade etti. Olumsuz olmakla birlikte zaten yatırım yapılabilir düzeynin oldukça altında olmamızdan dolayı piyasa üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz.

ABD Borsaları Tehlikeli Seviyelerde

Bir süredir satış pressı altında olan ABD piyasalarında ise teknoloji şirkeTürk Lirasıerindeki satışlar henüz durulmuş değil. Öyle ki Nasdaq Bist100i Cuma gününü 50-günlük yaklaşık düzeysi olan 10936 düzeysinin altında kapadı. S&P Bist100i ise 3321 düzeysindeki yaklaşıksının üzerinde ancak preslı görünüm var. Önümüzdeki hafta ABD Borsalarındaki seyirler gündemi meşgul edecek görünüyor. Stresli düzeylerdeki seyirler heyecan yaratabilir. Endekslerin toparlanamaması durumunda oluşabilecek sert satışlar küresel piyasalarda kırılganlık yaratabilir. Bir süredir ABD piyasalarından ayrışan BIST Bist100i böyle bir gelişmede yine ayrışma gösterecek mi göreceğiz. Yabancı yatırımcıların azalması yerli yatırımcıların artması ayrışma gösterme ihtimalini güçlendiriyor.

Borsa

Borsa Bist100i birkaç haftadır üzerinde kapatamadığı 1100 düzeysinin üzerinde kapandı. Bunu kısa süreli için olumlu karşılamakla birlikte, bu düzeynin üzerine yerleşmesi ve inatçı kapanışlar gerçekleştirmesi gerekiyor. Endeksin 1102 düzeysi üzerine yerleşmesi durumunda 1106, 1113 ve 1120 dirençleri izlenebilir. Borsa Bist100inin 50-günlük yaklaşıksı 1126 düzeysinde bulunuyor. Bu güçlü bir direnç olarak izlenebilir. Destek olarak 1100 takviye konumuna geçerken, bu düzeynin altında ise 1095 desteği etkili olmaya devam edebilir.

Strateji

Endeks 1100 düzeysinin üzerinde kaldığı sürece durumlar taktik olarak korunabilir. Kısa vadede 1106 veya 1113 dirençlerine doğru oluşabilecek yukarı hareketten faydalanmak mümkün. Ancak Bist100 halen 50-günlük yaklaşıksının altında olması nedeni ile stratejik olarak %100 hissede bulunmak sakıncalı olmaya devam ediyor.

DOLAR

DolarTL kurunda ise 7.50 kritik direnç konumunda bulunuyor. Bu düzeynin geçilmesi durumunda yukarı hareket 7.55 düzeysine doğru sürebilir. Destek olarak 7.45 ve 7.40 düzeyleri ön plana çıkıyor. Dolar Bist100inin 94 direncini geçmesi önemli olabilir. Dolarda küresel piyasalarda değer kazanma süreci başlaması durumunda içeride DolarTL kurunda yukarı doğru bir pres oluşabilir.


Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir