İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (16-20 Kasım 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Yurtiçi piyasalar önceki hafta yeni TCMB Başkanı’nın atanması ve Hazine ve Maliye Bakanı’nın istifasından sonra ciddi bir fiyaTürk Lirasıamaya girdi. TCMB ve Bakanlık’ın kamuoyu duyuruları piyasalar tarafından rasyonel politikalara dönüş olarak algılanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TL’nin cazibesinin arttırılması, kurumların güvenin kazandırılması ve ülke risk priminin düşürülmesinin öncelikli amaçları olduğu yönündeki açıklamaları piyasalardaki bu algıyı güçlendirdi. Piyasalar bu açıklamaları para politikası ve ekonomi yönetiminde Ortodoks politikalara dönüş olarak algıladı ve olasılıkleri agresif şekilde fiyaTürk Lirasıamaya başladı. Borsa Bist100i geçen hafta %8.3 yükseldi, Dolar kuru %10.1 geriledi. Alımların başı çektiği Banka Endeksinde ise terakki %22.6 oldu. Gösterge tahvil faizi %15.48 düzeylerinden %14 düzeysinin altına geriledi. Uzun zamandır 500 düzeysinin üzerinde olan CDS risk primimiz ise 400 puanın altına geriledi. Küresel piyasalardaki artı hava yurtiçi piyasalara takviye verdi.

Küresel Piyasalarda Aşı İyimserliği

İçeride bunlar yaşanırken dünya piyasalarında aynı zamanda pozitif seyirler izledik. Pfizer-Biontech firmasının geliştirdikleri Covid-19 aşısının %90-92 başarılı olduğu ve yılsonuna kadar 50 milyon aşının üretilebileceği, 2021 yılında ise 1 milyar 200 bin kişinin aşılanabileceğini açıklaması küresel piyasalarda pozitif algılandı. Seçim havasından çıkmaya çalışan ABD borsalarında S&P Bist100i %2.1, Dow Jones %4 yükselirken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq borsası %0.55 geriledi. Almanya DAX Bist100i %4.8 yükselirken, Euronext 100 Bist100i %6.7 değer kazandı.

Aşı haberi aynı zamanda emtialar için de etkili oldu. Brent petrol %7.5 terakki kaydederken, çelik fiyaTürk Lirasıarı %5.4 artış kaydetti. Ons altın ise aşı haberi ile birlikte haftalık %3.2 geriledi. Gümüş’ün değer kaybı haftalık %3.5 oldu. Ülke liderlerinden aşının etkisinin hemen olmayacağı ve ekonomilerdeki Covid-19 etkisinin bir süre daha ciddi şekilde devam edeceğine yönelik açıklamaları petrol fiyaTürk Lirasıarındaki terakkii sınırlı bir şekilde preslarken, Ons Altın’da ki düşüşün devamını bir miktar engelledi.

19 Kasım TCMB Toplantısı TL Varlıklar İçin Kritik

Yurtiçi piyasalar için en önemli gündem 19 Kasım Perşembe günü yapılacak TCMB PPK toplantısı olacak. Piyasalar bir haftadır bu günü fiyaTürk Lirasııyor demek yanlış olmaz. Yapılan ankeTürk Lirasıerde piyasa ekonomisTürk Lirasıerinin olasılıkleri 400-500 baz puan arasında bir faiz artırımı olacağı yönünde bulunuyor. Bununla birlikte 300 baz puan bekleyenler olduğu gibi Morgan Stanley’in 175 baz puanlık olasılıksi de mevcut. TCMB Beklenti anketinde yılsonu enflasyon olasılıksi %12.47 düzeysinde bulunuyor. TCMB’nin son durumda ağırlıklı yaklaşık fonlama maliyeti ise %14.46 düzeysine gelmiş durumda. Bilindiği gibi TCMB politika faizi (haftalık repo) %10.25 düzeysinde.

Piyasalarda fiyaTürk Lirasıanan sadece faiz artırımı değil. Aynı zamanda faiz politikasında sadeleşmenin ilanı da bulunuyor. Perşembe günü için olasılıkmiz 425 baz puanlık bir faiz artırımı, sadeleşmenin ilanı ve TCMB’nin gerekirse faiz artırımına devam edeceğinin mesajının net şekilde sonuçlmesi yönünde. Bununla birlikte kolektif olarak BDDK’dan ve Maliye Bakanlığı’ndan da açıklamaların gelmesini ümit ediyoruz.

Borsa ve Dolar

TCMB’nin olasılıkleri karşılaması durumunda, sonrasında sonuçlecek mesajlarında etkisiyle piyasalardaki pozitif algı devam edebilir. Kısa vadede kar realizasyonları gelse de ilerleyen süreçte Borsa Bist100inde başta banka hisseleri olmak üzere alımlar sürebilir. Teknik olarak 1365 düzeysinde yükselen kanal direnci bulunurken, 1340-1350 düzeylerinde ise dolar bazında direnci bulunuyor. Kar satışları gelmesi durumunda 1245 desteği izlenecek. Daha aşağıda ise 1222 desteği bulunuyor. Dolar kurunda ise 7.85 düzeysindeki 50-günlük yaklaşık altındaki seyir korunabilir ve ilerleyen süreçte 7.43 düzeysindeki 22-haftalık yaklaşık desteğine doğru düşüş devam edebilir. Bu senaryoda Piyasanın genel algısı pozitif kalmaya devam edecektir.

Beklentilerin altında kalan 300 baz puan gibi bir faiz artırımı ise piyasalarda kar satışlarının etkili olmasına neden olabilir. Bu durumda ardından yapılacak açıklamalar ve sonuçlecek mesajlar önemli olacak. TCMB’nin fonlama maliyeti 425 baz puan yukarıda iken neden daha düşük bir faiz artırımı yaptığını piyasalara iyi anlatması ve ikna etmesi gerekecek. Bu durumda Borsa Bist100inde 1245 desteği ciddi şekilde test edilebilir ve bu düzeynin altına düşüşdesı durumunda ise satışlar artabilir. Daha aşağıda 1222 ve 1200 takviyeleri takip edilecek. Dolar kurunda ise 7.85 düzeysindeki 50-günlük yaklaşıkya tekrar tepki terakkii görebiliriz. Bu düzeynin üzerine yerleşmesi durumunda ise 8.10 düzeysindeki 22-günlük yaklaşıkya doğru terakki oluşabilir. Bu senaryoda piyasaların geçen haftaki morali ve iştahı zayıflayabilir.

TCMB’nin pas geçme ihtimali olmadığını düşünüyoruz. Böyle bir senaryo piyasalar için en kötü senaryo olacaktır.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir