İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (18-22 Ocak 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa Bist100i geçen hafta %1.05 düşüş gösterirken, satış pressında %6.35 değer kaybı ile Bankacılık Endeksi etkili oldu. Sınai Bist100i ise %1.52 terakki göstererek Bist100teki değer kaybının sınırlı kalmasını sağladı. BIST100 dışı XTUMY Bist100i ise %1.92 terakki gösterdi. Sanayi hisseleri ve Bist100 dışı hisselerde ilginin olduğu bir hafta geride kaldı diyebiliriz. Dolar kuru ise haftayı %1.42 terakkile kapadı. Dolar Bist100i ise dünyada %0.78 terakki gösterdi. TL, diğer gelişen ülke para birimlerine kıyasla negatif ayrışma gösterdi.

Global İştah Azaldı

Geçen hafta küresel iştahın azaldığı bir hafta oldu. ABD S&P Bist100i geçen hafta %1.48, Dow Jones %0.91 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bist100i %1.54 geriledi. Almanya DAX Bist100i %1.86 düşüş gösterirken, önceki hafta sert yükselen İngiltere FTSE100 Bist100i %2 güç kaybetti.

Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) borsalarında ise BIST100 Bist100ine kıyasla daha olumlu görünüm vardı. MSCI GOÜ Bist100i %0.33 yükselirken, Rusya borsası %0.53, G.Afrika borsası ise %1.63 yükseldi. Endonezya ise %1.85 ile terakkie eşlik etti. Türkiye, Çin, G.Kore ve Malezya borsaları düşüş yönünde hareket eden borsalar oldu diyebiliriz. Ancak Türk varlıklarının negatif ayrıştığı bir hafta geride kaldı demek yanlış olmaz.

Küresel piyasalarda teknik görünümler halen güçlü seyretmesine karşın, bu güçlü görünüm içerisinde bir miktar kazanç satışları yaşandığını söylemek mümkün. Buna BIST100 Bist100i de dâhil. Küresel piyasalar için olağandışı bir gelişme olmadıkça pozitif görüşümüz devam ediyor.

20 Ocak Dünya Piyasaları için Önemli

Önümüzdeki hafta 20 Ocak Çarşamba günü ABD Başkanlık Devir teslimi gerçekleşecek ve Joe Biden ABD Başkanı olarak göreve başlayacak. Önceki hafta yaşanan kanlı Kongre presnı sorasında, Çarşamba gününe yönelik endişeler bulunuyor. Çarşamba günü için büyük güvenlik önlemleri alınıyor. Washington’da 25 bin Ulusal Muhafız askerinin güvenliği sağlayacağı belirtilirken bu rakamın Irak ve Afganistan’daki ABD askerlerinden fazla olduğuna işaret ediliyor. Bu kadar geniş güvenlik önlemlerinde FBI’a gelen saldırı ihbarlarının da etkisi olduğu söyleniyor. Piyasaların 20 Ocak tarihine kadar bu konuyu endişe edip etmeyeceğini göreceğiz ancak Başkanlık devrinin ve yemin töreninin sonlanmasıyla birlikte piyasalarda daha rahat seyirler görebiliriz.

Bunun dışında Pazartesi günü ABD’de piyasalar tatil nedeni ile kapalı olacak. Perşembe günü ECB faiz kararı beklenirken, toplantı sonrasında başkan Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek. Cuma günü ise Avrupa ve ABD PMI sonuçleri izlenecek.

21 Ocak TCMB Kararı Bekleniyor

İçeride ise en önemli gündem Perşembe günü TCMB’nin faiz toplantısı olacak. AnkeTürk Lirasıerde TCMB’den faiz artırımı beklenmezken 100 baz puanlık artış bekleyen bir kaç kurum bulunuyor. Faiz artırımı beklemeyenlerin bir kısmı ise gerekli olması durumunda Mart ayında ince ayar bir faiz artırımı gelebileceğini söylüyor. Merkez Bankalarının para politikasında faiz artırımın ya da indirimin bir süreç olduğunu, bir ay pas geçip sonraki ay artırımın öngörülebilirlik konusunda zararlı olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle eğer faiz artırımı olacaksa bunun bu toplantıda yapılmasının daha doğru olduğunu düşünüyoruz. TCMB’nin pas geçmesi durumunda ise faiz artırımı sürecinin artık sona ermiş olacağını düşünüyoruz. Dolar kurundaki oynaklığın halen hassas olduğunu geçen hafta Dolar Bist100indeki terakkite ve Cumhurbaşkanı’nın Cuma günkü açıklamaları sırasında izledik. Bu nedenle hem TL üzerindeki faiz zırhının daha kalınlaşması hem de enflasyonda olası beklenmedik terakkilere karşın TCMB’nin 100 baz puan artırım yaparak politika faizini %17’den %18 düzeysine çıkarmasının doğru olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca politika metninde sonuçlecek mesajlarda önemli olacak.

İçeride izlenecek diğer gelişme ise Salı günü Hazine’nin açacağı iki ihale bulunuyor. Ayrıca Cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye değerlendirmesi bekleniyor. S&P’den herhangi bir not artırımı ya da görünümde iyileştirme beklemiyoruz. S&P değişiklik yoksa açıklama yapmayabilir.

Borsa

Borsa Bist100i dolar bazında 210$ direncinin (yaklaşık 1550 düzeysi) üzerine yerleşmekte ilk seferinde başarılı olamadı. Banka Bist100inde oluşan %6.35 oranındaki düşüş, Bist100 üzerindeki presnın önemli bir nedeni oldu. Aynı zamanda hem ABD hem Avrupa borsalarında Cuma günü yaşanan kar satışları Bist100teki gerileme üzerinde etkili oldu.

Gün içi veya kısa sürelili bakıldığında 1500 düzeysi takviye olarak izlenebilir. Daha aşağıda ise 1470 düzeysinden geçen 22-günlük yaklaşık önemli bir takviye düzeysi. Ancak göstergeler teknik olarak halen çok güçlü ve bu 1470 düzeysine bile gerileme olma ihtimalinin düşük olduğunu ya da bu düzeyye gerileme olsa bile hızlı bir geri terakki olabileceğini gösteriyor. Başka deyişle Bist100teki gerileme fazla sürmeyebilir ve yeniden 1550 direnci zorlanabilir.

Bu arada banka hisselerinin 22-günlük yaklaşık takviyelerine geldiğini söylemek lazım. Bu bize haftaya banka hisselerinde tepki terakkilerinin olabileceğini gösteriyor. Böyle bir banka terakkii olması durumunda Bist100teki tepki terakkii olasılıkleri güçlenecektir. Başka deyişle haftaya banka hisseleri öncülüğünde bir tepki terakkii ile başlarsak sürpriz olmayacak.

Bununla birlikte Başkanlık devri öncesinde ABD’de yaşanacak gelişmeler ve Bist100lerdeki seyirlerde takip edilmeli. Şiddete dayalı toplumsal olaylar gibi uç gelişmelerin yaşanması piyasalarda dalgalanma yaratabilir. Ayrıca TCMB’nin Perşembe günü yapacağı hamle ve sonrasında oluşacak algılamalarda piyasa için önemli olacak. Endekste 22-günlük yaklaşık (şimdilik 1470 düzeysinde) altına yerleşme olmadıkça piyasayı yukarı yönlü olarak izliyoruz.

Dolar

Dolar kurunda geçen hafta negatif ayrışma izledik. Cuma günü Cumhurbaşkanı’nın konuşması sonrasında ve hafta boyunca dolar Bist100indeki terakkilerde Dolar kurundaki oynaklığın eskisi kadar olmasa bile halen yüksek olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda 7.51 düzeysindeki 22-günlük yaklaşıksına doğru tepki terakkii gördük. Bu düzeylerin üzerine terakki olmasını beklemiyoruz. Buna karşın dolar kurunun 7.51 üzerine yerleşmesi durumunda 7.70 düzeysindeki 50-günlük yaklaşıkya doğru terakki göstermesi mümkün ancak bu terakkiler olsa bile sürekli olmayabilir ve yeniden gerilemeler görebiliriz.

Perşembe günü TCMB’nin faiz kararı ve açıklamaları önemli olacak. Faizleri aynı düzeyde bırakması durumunda kararın hemen sonrasında kurda dalgalanmalar görebiliriz ancak piyasanın tem reaksiyonu hakkında yorum yapmak için en az bir gün izlemekte fayda var. Mevcut %17 faizin enflasyon olasılıkleri karşısında yeterli düzeyde olduğu piyasa çevreleri tarafından kabul ediliyor. Bu nedenle faizleri pas geçmesi piyasada yetersizlik olarak algılanmayacaktır. Buna karşın TCMB’nin konfor alanını genişletmek amacıyla 100 bps faiz artırımı yapması durumunda ise dolar kurunda sert geri çekilme görebiliriz. Bu durumda 7.15 düzeysindeki 50-haftalık yaklaşık desteği zorlanabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni