İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (19-23 Ekim 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 Bist100i %2,3 değer kazanırken, Dolar kuru yatay seyretti. ABD Borsaları ise haftayı %1’in altında düzeylerde yataya yakın geçirdi. Euronext 100 Bist100i %1.8 arttı, MSCI Gelişen Ülke Bist100i ise %0.4 artış kaydetti. Emtia piyasalarında Brent tipi petrol %0.77 geriledi, Ons altın haftayı %0.5 düşüşle tamamladı.

Gözler TCMB ‘de

Yurtiçi piyasalarda en önemli gündem maddesi Perşembe günü TCMB’nin faiz kararı olacak. Piyasa olasılıkleri Merkez’in 200 baz puan faiz artırarak %10.25 olan politika faizini %12.25 düzeysine yükselteceği yönünde. TCMB’nin piyasayı fonlama maliyeti yaklaşık olarak %12.28 düzeysinde bulunuyor. Buna bakarak zaten TCMB 200 baz puan faiz artırmış durumda. Geleneksel repo ihalelerinde ise %13.25 düzeysinde bulunuyor. Piyasa olasılıksinden farklı olarak TCMB’nin 300 baz puan faiz artırması gerektiğini düşünüyoruz. Bu adımla piyasanın önüne geçmiş olacağını ve TL’nin Dolar karşısında çok daha dirençli olacağını düşünüyoruz. 200 baz puanlık artırımın TL üzerinde etkili olması beklenebilir ancak bu hamleyle piyasa TCMB’nin kendisine yukarıda alan açmak istediğini ve fonlama yöntemini sürdüreceğini düşünecektir. 200 baz puan düzeylerinde gelecek bir artırım DolarTL kurunda 7.50 düzeysine doğru bir gerilemeyi getirebilir sonrasında kur bu noktalarda dalgalanabilir. 300 baz puanlık bir artırım ise DolarTL’ de 7.50 düzeysinin altına bir gerileme sağlayabilir. Faiz artırımı hamlesi yabancıların hisse senedi piyasasına girmesi açısından önemli olacaktır. Yabancıların kur riskini ikna edecek bir artırım hamlesi başta banka hisseleri olmak üzere borsaya yabancı sermayeni tetikleyebilir. TCMB’nin pas geçmesi durumunda ise TL zayıflayabilir ve piyasalar güç kaybedebilir.

85 milyar metreküp Doğalgaz Rezervi Daha Eklendi

Karadeniz’deki Doğalgaz rezervine 85 milyar metreküp daha eklendiği açıklandı. Böylece keşfedilen rezerv 320 milyar m3’den 405 milyar m3 düzeysine yükseldi. Piyasalar için olumlu olduğunu ancak etkisinin sınırlı olduğunu düşünüyoruz. 2023 yılından önce mevcut gazın Türkiye ekonomisine ve şirkeTürk Lirasıerin bilançolarına etkisi olmayacak. Doğal olarak Doğalgaz gelişmesi mevcut fiyaTürk Lirasıamalar üzerinde etkili değil.

Yurtiçinde ayrıca jeopolitik riskler izlenmeye devam edecek.

Dışarıda Başkanlık Seçimi ve PMI sonuçleri

Yurtdışında ise ABD Başkanlık seçimi süreci izlenecek. Trump’ın popülist söylemlerinin S&P Bist100ine etkileri olumlu olabilir. Cuma günü ise ABD, Avrupa kanadında PMI sonuçleri önemli olabilir.

Borsa

Borsa Bist100inde pozitif seyir sürüyor. BIST100 Bist100inin 1170 üzerine yerleşmesi durumunda 1200 direncini test etme olasılıkmiz sürüyor ve piyasa buna paralel hareket ediyor. Buna ek olarak geçen hafta Bankacılık Bist100inin güçlendiğini ve Borsa Bist100ine takviye vermeye başladığını görmekteyiz. 1200 direncinin geçilmesi durumunda ise dolar bazında dirence karşılık gelen 1240 düzeysini izleyeceğiz. Genel olarak güçlü görünüm mevcut. TCMB’den olasılıklerin üzerinde faiz artırımı gelirse yabancı alımlarını banka hisselerinde güçlü şekilde hissedebiliriz.

Bilanço Dönemi Başlıyor

Ayrıca bilanço dönemi başlıyor. Bilanço olasılıklerinin hisse bazlı harekeTürk Lirasıiliklere neden olmaya devam edeceğini söylemek mümkün. 22 Ekim tarihinde TKFEN, TAVHL ve EREGL, 23 Ekim’de ARCLK, 26 Ekim’de TOASO, TTRAK, YKBNK ve AKGRT bekleniyor.

İntegral Yatırım Araştırma Bölümü olarak TTRAK, TOASO, AKGRT şirkeTürk Lirasıerinde güçlü bilançolar bekliyoruz. Otomotiv, Perakende, Sigortacılık, Telekomünikasyon, Gıda sektörleri güçlü olasılıkye sahip olduğumuz sektörler.

DOLAR

DolarTL kurunda TCMB’nin 22 Ekim tarihinde atacağı adım önemli olacak. Piyasa olasılıksine paralel 200 baz puan düzeysinde bir artış olması durumunda Dolar kurunda 7.50 düzeylerine doğru düşüş görebiliriz sonrasında kur bu düzeylerde dengelenmeye geçebilir. Daha yukarıda bir faiz artırımında ise 7.50 düzeysinin de altına gerileyen bir kur oluşabilir. Pas geçilmesi durumunda ise dolar kurunda yukarı hareket görebiliriz. Taktik açıdan dolar almanın riskli olduğu bir haftada olduğumu söylenebilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir