İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (19-23 Nisan 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa

ABD ve Avrupa borsa Bist100lerinde oldukça pozitif bir hava var ve güçlü bir ralli yaşanıyor. ABD piyasalarında özellikle çok güçlü gelmesi beklenen 1.çeyrek sonuçları hisse seneTürk Lirasıerindeki risk iştahının güçlü olmasını sağlamakta. Buna karşın Gelişmekte olan ülke Bist100lerinde aynı iştahı göremiyoruz. Rusya, G.Afrika, Brezilya ve İstanbul Borsa Bist100lerinde bunun etkilerini görmek mümkün.

Borsa İstanbul halen 22 ve 50 günlük yaklaşıklarının altında bulunuyor. 1415 düzeysindeki 22-günlük yaklaşık direnç görevi görürken, Bist100in bu düzeynin üzerine yükselmesi ve yerleşmesi durumunda yukarı hareket 1450 düzeysine doğru güçlenebilir. Ancak bunu başaramaz ise yükselemeyen borsa düşer misali kar satışları gelebilir.

Buna karşın Borsa Bist100inde 1350 düzeysinin altına düşmeyi istemediğini görmekteyiz. Bu düzey üzerinde bir dip oluşumu var ve bu Bist100in yukarı çıkma ihtimalini yükseltti. Ancak ne olursa olsun 1350 desteği güçlendikçe aşağı doğru kırılması durumunda oluşacak satışlarında çok daha sert olacağı anlamına geliyor. Şimdilik bu noktadan uzağız moralleri yüksek tutalım. Önümüzdeki hafta 1415 düzeysindeki 22-günlük yaklaşık düzeysinin üzerine yerleşecek miyiz yoksa başarısız mı olacağız bunu izleyeceğiz.

Taktik

Taktiksel anlamda kısa sürelili yatırımcılar 1415 üzerine yerleşen bir Bist100te ilave alıma geçebilirler. Yine teknik anlamda taktik olarak 1350 düzeysi üzerinde kaldığımız sürece mevcut durumlar korunmalıdır.

Eğer uzun sürelili yatırımcı iseniz yapacağınız iki taktik olabilir. İlki uzun sürelili olasılıknizi koruyarak durumunuzu korursunuz ve kısa sürelide oluşacak dalgalanmalar ile ilgilenmezsiniz. Yakın bir zamanda 1Ç bilançolar gelecek ve şirketin veya şirkeTürk Lirasıerinizin sonuçlarına bakarsınız. Herşey yolunda ise değişiklik yapacak bir durum yok demektir. Diğer taktik ise sahip olduğunuz durumunuzun yarısı ya da üçte biri kadar hisse ile dirençlerde satıp düşünce yerine koymak olabilir. Bu taktiğin amacı elinizdeki lot sayısını artırmaktır. Çünkü zamanı geldiğinde hisseniz olasılıklerinize paralel olarak yükselmeye başladığında daha fazla lot ile bu terakkie iştirak edebilirsiniz. Ancak bu taktiğin riskleri vardır. Alım satım harekeTürk Lirasıerinde başarısız olmak gibi. Kendinize güvenmiyorsanız uzun sürelili gerçek bir yatırımcı olarak kalmanızda fayda var.

Bu hafta büyük şirkeTürk Lirasıerden 1Ç sonuçları beklenmiyor. Daha çok sonraki hafta bilançolar gelmeye başlayacak.

Ayrıca haftaya 23 Nisan Resmi Tatil nedeni ile Cuma günü borsa kapalı olacak. Önemli bir sonuç akışı bulunmuyor. Haftaya ECB faiz toplantısı izlenecek.

Dolar

Dolar kurunda görünüm yukarıyı gösteriyor. Geçen hafta 8.02 düzeysindeki 22-günlük yaklaşıkdan tepki terakkii geldi. Teknik olarak yön yukarı ancak daha yukarıyı zorlayacak alıcı var mı onu kestirmek zor. Çünkü yabancı çıkışının büyük bir kısmı önceki haftalarda gerçekleşmiş olabilir ve içeride dolar kurunu yukarı itecek önemli bir döviz talebi olmayabilir. Bu durum dolar kurunun 8-8.20 aralığında kalmasını sağlayabilir. Bu arada Dolar Endeksi DXY 50-günlük yaklaşıksını ciddi şekilde aşağı doğru zorluyor. DXY’deki düşüş devam ederse içeride dolar kurunun 8 düzeylerine geri çekilmesine yardımcı bir faktör bile olabilir. Ancak bu durum dolarda geçici bir rahaTürk Lirasıama sağlayacaktır. Uzun vadede TL için görünüm çok pozitif görünmüyor ve dolar kuru yine yukarı düzeyleri zorlayabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni