İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (2-6 Kasım 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçtiğimiz kısa haftada Borsa İstanbul BIST100 Bist100i %6.6 gibi sert değer kaybederken, BIST100 Bist100i 50- günlük yaklaşıksının altında kapandı. DolarTL kuru ise %4.8 terakki kaydetti. GOP para birimleri arasında TL ve Ruble diğerlerine göre negatif ayrıştı. ABD Borsaları ise haftayı %5.5-6.5 arasında değer kaybı ile kapadı. Euronext 100 Bist100i %5 düştü. MSCI Gelişen Ülke Bist100i ise %2.9 güç kaybetti. Emtia piyasalarında Brent tipi petrol %9.4 geriledi, Ons altın haftayı %1.2 düşüşle kapadı.

Piyasalarda Covid-19 Endişesi

Görüldüğü gibi küresel piyasalarda sert satışlar yaşandı. Bunda en büyük neden Covid-19 2.dalga satışlarının her yerde etkili olmasıydı. Avrupa ülkeleri kısıTürk Lirasıamaları artırırken, Fransa, İspanya ve Almanya’da alınan kararlar ekonomide yavaşlama endişelerini yükseltti. Petrol fiyaTürk Lirasıarındaki sert düşüş bunu gösteriyor. Aynı etkiyi borsalarda da gördük. Covid-19 2.dalga endişelerinin önümüzdeki haftalarda etkisini sürdürmesi beklenebilir. Dolayısıyla dünyada Bist100lerdeki zayıf seyirler sürebilir.

ABD Seçimleri

Salı günü ABD seçimlerinin sonuçlanması bekleniyor. Türkiye saati ile geç saaTürk Lirasıerde belki de Çarşamba sabah saaTürk Lirasıerinde öğrenmiş olacağız. Piyasalarda seçim belirsizliği devam ederken, ankeTürk Lirasıerde Biden önde gidiyor. Ancak yine de sonuçları görüp ona göre değerlendirme yapmak doğru olacaktır. Sürpriz sonuçları önceki seçimde gördük. Genel olarak Biden’in kazanması Türkiye piyasalarında olumsuz olarak algılanıyor ve güçlü dolar olasılıksi yaratıyor. Trump’ın kazanması ise piyasalarda pozitif etki yapabilir ve güçsüz dolar olasılıkleri devam edebilir. Sonuçların birbirine yakın çıkması durumunda ise seçim belirsizliğinin devam etmesi ise önemli bir risk görülüyor. Bu durumda oy sayımları tekrarlanabilir ve bu belirsizlik günlerce belki haftalarca sürebilir. Böyle bir senaryoda ise borsalardaki küresel satışlar artabilir.

İçeride Enflasyon Bekleniyor

Önümüzdeki hafta yurtiçinde Salı günü enflasyon sonuçleri alınacak. Beklentiler aylık %1.35 olurken, yıllık enflasyonun %11.75’den %12.13 düzeysine yükseleceği yönünde. TCMB geçen haftaki enflasyon raporu toplantısında 2020 enflasyon hedefini %8.9’dan %12.10 düzeysine agresif şekilde yukarı revize etmişti. Pazartesi ise Ekim ayı imalat PMI sonuçleri içeride izlenecek. Bu sonuçnin piyasa üzerinde önemli bir etki yaratması beklenmiyor.

Dışarıda ABD Seçimleri, Fed Faiz Kararı ve Tarımdışı istihdam Verileri

Dışarıda ise en önemli gündem Salı günü yapılacak ABD seçimleri olurken, Perşembe günü Fed faiz kararı alınacak. Beklentiler faizlerde değişiklik olmayacağı yönünde. Cuma günü ABD tarımdışı işsizlik sonuçsi izlenecek. Salı günü Japonya piyasası kapalı olacak. Pazartesi günü Avrupa ve ABD Ekim ayı İmalat PMI sonuçleri, Çarşamba günü ise yine Avrupa ve ABD Ekim ayı hizmet PMI sonuçleri ön plana çıkacak.

Borsa

Borsa Bist100inde teknik görünüm ciddi şekilde bozuluyor. Son olarak Borsa Bist100i 1130 düzeysindeki 50- günlük yaklaşıksının altında kapandı. Tekrar bu düzeynin üzerine çıkmakta başarısız kalırsa aşağıda 1095 düzeysi önemli olacak. Bu düzey hem yükselen trend çizgisinin geçmesi hem de 50-haftalık yaklaşıknın bulunması nedeni ile önemli. Endeksin 1095 desteğini kırması durumunda trend bozulmuş olacak ve bu durum sıkıntılı bir süreç başlamış olabileceğinin işaretçisi olabilir. Daha aşağıda 1060 ve 1025 takviyeleri bulunuyor. Bunlara karşın Bist100in 1095 düzeysi üzerinde kalması ve alıcıların gelmesi durumunda ise bu düzeylerde toparlanma gelebilir ve 1130 düzeysinin üzerinde yükselme çabaları görülebilir. Küresel borsalardaki satışları takip etmek önemli olacak. Neticesinde yaşanan düşüş sadece Borsa İstanbul’da yaşanmıyor.

Bilançolar Devam

Bilançolar açıklanmaya devam ediyor. Bugüne kadar gelenlerde EREGL, ARCLK, LOGO, TTRAK, OTKAR, TOASO, FROTO güçlü bilançolar getirdiler. Borsa performanslarında da görülebiliyor.

Önümüzdeki hafta 2 Kasım’da TSKB, 3 Kasım’da TUPRS, ENJSA, 4 Kasım’da CCOLA, THYAO, TTKOM, 5 Kasım’da MPARK, ENKAI, ULKER, KCHOL, 6 Kasım’da MGROS, AKSA, DOHOL, EKGYO, TCELL bekleniyor.

DOLAR

DolarTL ise geçtiğimiz hafta %4.8 yükseldi. Bunda Covid endişelerinin dünyada ABD dolarını güçlendirmesi ve bunun sonucunda dolar Bist100inin yükselmesi etkili olurken, TL’deki zayıf seyirde etkili oldu. Bilindiği gibi Dolar TCMB’nin faiz kararından bugüne sürekli yükseliyor. AOFM %13.40 düzeysine yükseldi. Görülen AOFM’nin %14.75 GLP faizine kadar yakınsayacağı. Ancak şu anda bile reel pozitif faize geçmemize rağmen Dolar kurundaki oynaklıkta şimdilik faydasını görmüyoruz. ABD seçimleri ve Fed toplantısı gibi majör takvimleri görmekte fayda var. Ancak küçük düzeltmeler her ne kadar olabilirse de aşağı yönlü bir trend oluşmasını, sürpriz gelişmeler olmadıkça beklemiyoruz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir