İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (21-25 Aralık 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa Bist100i geçtiğimiz haftayı %2.74 terakkile kapatırken yeni en yüksek düzeylara imza attı. Banka Bist100i %2.86 ile Bist100 üzerinde etkili olurken, Sınai Bist100i %0.48 ile sınırlı bir terakki gösterdi. BIST100 harici XTUMY Bist100i ise %1.6 gerileme kaydetti. TL ise güçlendiği bir haftayı geride bıraktı ve Dolar karşısında %3 değer kazandı. Dolar kuru haftayı 7.62 düzeylerinde tamamladı. TCMB Başkanı’nın geçen hafta gerçekleştirdiği 2021 Para ve Kur Politikası toplantısında sunduğu görünüm ve verdiği mesajlar piyasalarda güven oluşturdu diyebiliriz. Bunun etkilerini haftanın geri kalanında TL üzerinde görmeye başladık. Gözler 24 Aralık tarihindeki PPK toplantısında olacak. Ancak piyasalar bu toplantıya yönelik faiz artırımı mesajlarını almış görünüyor.

Küresel Piyasalarda İyimser Hava sürüyor

Küresel piyasalarda ise artı hava devam etti diyebiliriz. ABD Dow Jones Bist100i haftayı %0.44 terakkile kapatırken, Nasdaq borsası %3 terakki gösterdi. S&P Endeksi %1.25 terakki kaydetti. DAX Bist100i ise %3.94 terakki gösterdi. Alman Borsasında Hızlı terakkiinin ardından haftanın son iki gününde bir miktar satışların başladığını söylemek mümkün. Önümüzdeki hafta DAX Bist100inde başlayan satışların devam edip etmeyeceğini izleyeceğiz. Geçen hafta Ons Altın’da bir tepki izledik ve %2.22 terakki gördük. Brent petroldeki yukarı eğim sürdü ve haftayı %4.93 gibi etkili bir terakkile kapadı.

Toplu aşılamaların başlaması, açıklanan öncü göstergelerde ekonomik aktivitelerin halen canlı olduğunun görülmesi küresel piyasalardaki iyimserliği takviyeliyor. Ayrıca Fed toplantısından 2021 yılında faiz artırımı olasılıklerinin çıkmaması da piyasalardaki iyimserliği takviyeledi.

Virüs’ün Bulaşma Hızı %70 arttı

Ancak yeni haftaya İngiltere Başbakanı Johnson’ın açıklamaları ile giriyoruz. Johnson Londra’da kısıTürk Lirasıamaları 4. düzeye çıkardıklarını açıklarken, yeni bir tip Korona virüsten bahsetti. Virüs’ün yayılma hızının %70 arttığını açıklarken, Noel’de ailelerin buluşması bile yasaklandı. DSÖ ülkeleri temkinli olmaya ve kısıTürk Lirasıamaları arttırmaya çağırdı. Almanya, İngiltere’den tüm uçuşlara sahasını kapadığını bildirdi. Virüs ‘ün daha ölümcül olduğuna dair bir bulgu bulunmuyor. Bu gelişme ile birlikte virüsün bulaşıcılığı hakkında nasıl haberler gelecek izleyeceğiz. Mutasyona uğrayan virüs ’ün diğer ülkelere sıçraması durumunda piyasalar kendisini yeniden daha fazla artan kısıTürk Lirasıamalar içerisinde bulabilir. Bu durum zaten ralli yapmış piyasalarda satışlara ne kadar yol açacak göreceğiz. Başka deyişle yeni haftaya keyifler biraz kaçmış şekilde başlıyoruz.

İçeride TCMB İzlenecek

Önümüzdeki hafta Perşembe günü TCMB PPK toplantısı yurtiçi piyasalar için en önemli gündem. Piyasalar faiz artırımı beklerken, olasılıkler 50 ile 200 baz puan gibi geniş bir yelpazede seyrediyor. Biz Perşembe günü 150 baz puan artışla politika faizinin %15’den %16.50 düzeysine yükseltilmesini bekliyoruz. TCMB’nin piyasa olasılıklerine cevap vererek faiz artırması ile Dolar kurundaki gerileme hızlanabilir ve yabancı girişleri daha fazla güçlenebilir.

Yurtdışı Noel tatiline giriyor

24 ve 25 Aralık tarihlerinde ise yurtdışı piyasalarda Noel havası iyice hissedilecek. Perşembe günü Almanya tam gün kapalı olurken, ABD ve İngiltere yarım gün açık olacak. Cuma günü ABD, Almanya ve İngiltere’de piyasalar tam gün kapalı olacak. Borsa İstanbul’da yabancı işlemlerinin az olacağı bir hafta olacak diyebiliriz.

Borsa

Borsada genel olumlu hava korunuyor ve yeni en yüksek düzeylar geliyor. Dolar bazında bakıldığında 1.76 (yaklaşık 1380) direncini geçmiş bulunuyoruz. Endeksin bu düzey üzerine yerleşmesi durumunda ise 2.1 sent (yaklaşık 1600) düzeyleri yeni hedef olabilir. TL bazında ise 1400 düzeysi psikolojik bir direnç. Bu düzeynin üzerine geçilmesi de Bist100te moralleri güçlendirecektir. Teknik olarak Borsa Bist100inde trend yukarıyı gösteriyor ancak son günlerde bir yorulma olduğunu söylemek mümkün. Kar satışları gelebilir ancak bu satışlara karşı sakin kalmak doğru olacaktır. Küresel piyasalarda dikkat çekici serTürk Lirasıikte satışlar olmadıkça geri çekilmeleri düzeltme olarak algılamaya devam edeceğiz. Kısa vadede 1400 düzeysi takviye olurken, daha aşağıda 1375- 1380 düzeyleri daha önemli bir takviye. 1345 ise 22-günlük yaklaşıknın olduğu güçlü bir takviye olarak izlenebilir. Koronavirüs ile ilgili son gelen haberler havacılık hisselerindeki olumlu havayı preslayabilir.

Dolar

Dolar kurunda ise genel olarak teknik anlamda zayıf seyir sürüyor. TCMB’nin Perşembe günü vereceği karar Dolar kuru üzerinde çok önemli olacak. Piyasa olasılıklerini karşılayan bir karar çıkarsa kur daha önce test ettiği 7.50 desteğine gerileyebilir ve hatta daha aşağıya da düşebilir. Bu faiz artırımının şiddetine bağlı olacak. 22-haftalık yaklaşık 7.64 düzeysinde ve bu arada dolar kuru bu düzeynin altında bulunuyor. 7.64 düzeysinin altına yerleşmesi de teknik anlamda aşağı eğimi takviyelemiş olacak. 7 düzeysi 50-haftalık yaklaşık olması bakımından gerçekleşmesi muhtemel önemli takviye.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir