İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (21-25 Eylül 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 Bist100i %0.84 değer kazandı. Dolar kuru ise terakkiini hızlandırırken %1.12 yükselirken, 7.50 kritik direncini aşmış oldu.

Küresel piyasalarda ise majör borsa Bist100leri haftayı kayıplarla kapadı. S&P Bist100i %0.64 düşerken, Nasdaq borsası %0.55 güç kaybetti. Alman DAX Bist100i ise %0.66 düşüş gösterdi. Euronext 100 Bist100i %0.54 satıcılı seyretti. En çok yükselen borsa %2.4 ile Çin Borsası olurken, MSCI GOÜ Bist100i %1.53 artış gösterdi. Bunda Çin borsasındaki terakkiin etkisi var.

ABD Borsaları 50-günlük yaklaşıknın altında kapandı

Genel olarak küresel borsalarda güç kaybı devam ediyor. Özellikle S&P ve Nasdaq borsa Bist100lerinin 50- günlük yaklaşıkları altında kapanması dikkat çekici ve teknik olarak iyi bir gösterge değil. Önümüzdeki hafta S&P Bist100inin 3342 ve Nasdaq Bist100inin 10996 düzeylerinin üzerine tekrar yükselmekte başarısız olması durumunda satış pressı artabilir. Bu durumun oluşması halinde küresel Bist100ler için negatif bir faktör olabilir. Aksi durumda Bist100ler için pozitif takviye olarak algılanabilir.

TCMB Faiz Kararı Bekleniyor

Önümüzdeki haftanın yurtiçinde önemli gündeminden birisi Perşembe günü yapılacak TCMB Faiz toplantısı olacak. Genel olarak olasılıkler TCMB’nin %8.25 olan politika faizini değiştirmeyeceği yönünde bulunuyor. Buna karşın %11.25 düzeysindeki Geç likidite Penceresi oranını artırarak TCMB’nin kendisine fonlama komdurumunda alan yaratmak isteyeceği olasılıkler arasında bulunuyor. Politika faizinde net bir faiz artırımı olmadıkça piyasalar mevcut fonlama uygulamalarının devam edeceği olasılıksine girecek. Bu durum kurdaki yukarı hareketi çok fazla etkilemeyebilir. Döviz kurunda şok artışlar beklemiyoruz, şuan olduğu gibi düşük oynaklık derecesi ile yukarı hareket sürebilir. TCMB’den olasılıklerin dışında politika faizinde 150-200 puanlık bir artırım gelmesi durumunda ise döviz kurlarında düşüş görebiliriz.

AB Zirvesi

Bir diğer önemli gündem ise 24-25 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek AB liderler zirvesi olacak. Özellikle Akdeniz’deki gelişmelerin ele alınacağı zirvede Türkiye’ye yaptırım kararı çıkması durumunda piyasalar pres altına girebilir. Gelecek açıklamalar, yaptırım olursa nelerin olacağı hepsi önemli olacak.

Salı günü ise Fitch’in düzenleyeceği Türkiye’nin makroekonomik görünümü konulu webinarı ve oradan çıkacak mesajlar yine piyasaların izleyeceği başka bir gündem olacak.

Powell Kongre Sunumu ve PMI sonuçleri izlenecek

Dışarıda ise Pazartesi ve Salı günü Japonya piyasaları kapalı olacak. Salı günü Fed Başkanı Powell’ın kongre sunumu izlenecek. Çarşamba günü ise Japonya, Almanya, Euro bölgesi ve ABD için Eylül ayı PMI sonuçleri bekleniyor. Genel olarak olasılıkler Ağustos ayına göre düşüş yönünde. Perşembe günü Almanya Eylül ayı IFO Bist100i izlenecek. Cuma günü ise ABD dayanıklı tüketim sonuçleri takip edilecek.

Borsa

Borsa Bist100i giderek sıkışıyor. Yukarıda 1120 düzeysindeki 50-günlük yaklaşık direnci önemli olacak. Bu düzeyyi geçerse yukarı hareket güçlenebilir. Ama önce 1120 düzeysini geçip üzerine yerleşmesi gerekiyor. Buna karşın BIST100 Bist100inin haftalık görünümü pozitif. Ortalamaların üzerinde, göstergeler güçlü. Başka deyişle Endekste yukarı bir hareket olma şansı yok değil. Özellikle 1120 düzeysinde yaklaşık buna engel oluyor. Bu düzeynin geçilmesi durumunda sürpriz bir terakki bile olabilir. Bununla birlikte Borsa Bist100i 1120 düzeysini geçmekte başarısız kalıp satış pressı gelmesi durumunda 1090 düzeysindeki 22-haftalık ve 1077 düzeysindeki 50-haftalık yaklaşık takviyeleri önemli olacak.


Strateji

Endeks 1090 düzeysinin üzerinde kaldığı sürece durumlar taktik olarak korunabilir. 1120 direncinin geçilmesi durumunda ise durumlar artırılabilir ve tahvillerdeki hisse oranı %100 düzeysine yükseltilebilir. Endesin 1120 düzeysinin üzerine yükselmesi durumda hareket BIST100 hisselerinde yoğunlaşabilir. Ayrıca Borsa İstanbul Müdürlüğü’nün Cuma günü yayınladığı genelge ile Yıldız Pazar hisseleri daha fazla avantajlı olacak. Burada bir noktayı belirtmek gerek. İkinci bir duyuruya kadar mevcut %10 fiyat marjları ve devre kesici uygulamaları geçerli olacak. İkinci duyuru yapılırsa Cuma günü yayınlana genelge yürürlüğe girecek.

DOLAR

DolarTL kurunda ise 7.50 kritik direnç düzeysinin geçilmesi ile yukarı hareket hızlanmış görünüyor. Perşembe günkü TCMB faiz açıklaması ve AB Liderler zirvesinden çıkacak açıklamalar TL üzerinde etkili olabilir. Teknik olarak döviz kurunda tansiyonun azaldığını söylemek için ilk etapta 7.50 ardından 7.40 desteğinin altına gerilemesi gerekli.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir