İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (22-26 Mart 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Yeni haftaya piyasalar açısından ciddi şekilde bozulmuş bir tablo ile giriyoruz. Cumartesi sabahının ilk saaTürk Lirasıerinde gelen kararname ile TCMB Başkanı Naci Ağbal görevden alındı ve bu durum piyasalarda büyük bir belirsizliğe ve endişeye neden oldu. Genel olarak piyasalar yeni gelen Başkan’ın faiz indirmek için geldiğini düşünüyor ve geçmiş tecrübelere bakıldığında bunda haksız sayılmazlar.

Ancak bu durumun piyasalarda derin bir endişe yaratmasında temel neden, TCMB’nin rezervlerinin olmadığı, ABD 10-yıllıklarının yükselmeye başladığı, Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde pres oluştuğu ve enflasyon pressının ilerleyen aylarda devam edeceği beklendiği bir sırada böyle bir hamlenin yapılması. Bütün piyasa aktörleri bu nedenle şaşkınlık içerisinde gelişmeleri izliyor.

Genel kanı Naci Ağbal ile 5 ayda zorlukla ve karşılığında ödenenen faiz faturası ile kısmen de olsa kazanılan güvenilirlik ve kredibilitenin hızlı bir şekilde harcandığı yönünde. Bundan sonra yeni gelen Başkan’ın doğru mesajlar verse bile piyasalar tarafından güven algısının oluşmayacağı geniş kesimlerce düşünülüyor.

Yeni Başkan Şahap Kavcıoğlu, piyasalara PPK toplantılarının takvimlendirildiği tarihlerde yapılacağını ve iletişimin yüksek düzeyde tutulacağını açıkladı. Pazar günü Banka genel müdürleri ile toplantı yaptı ve gelen haberlere göre TCMB para politikasının değişmeyeceği mesajını verdi. Ancak bu durum Asya piyasalarında DolarTL kurunun 8.20 düzeylerinde seyretmesine engel olmuş görünmüyor.

Elbette Asya piyasalarındaki işlemler sığ işlem boyutu ile oluşuyor ve Pazartesi sabahı için gösterge olmamalı. Ancak tansiyonun ne kadar yüksek olduğunun bir göstergesi. Muhtemelen dolar kurundaki yukarı yönlü seyir inatçılığını korudukça TCMB’den yeni mesajlar ve önlemler gelebilir. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 15 Nisan tarihinde yapılacak ve o tarihe kadar yeni Başkan’ın işi zor görünüyor.

Öncelikle piyasalara faiz indiriminin kısa sürede olmayacağı, sıkı duruşun kaldığı yerden devam edeceği mesajını çok net bir şekilde vermesi gerekiyor. Üstelik bunu artık güveni kalmayan piyasa oyuncularına karşı yapmak ve güveni korumak zorunda. Piyasaların eline önemli bir koz sonuçldi ve piyasalar TCMB’yi ve yeni başkanı test edecektir. Bu arada 24 Mart tarihindeki Ak Parti kongresinden önce kabine değişikliği bekleyenlerin sayısı az değil.

Önümüzdeki hafta hem borsa hem de dolar kuru açısından hasarlı geçecek görünüyor. Dolar kuru için tahmin yapmak zor. Pazartesi günü bankalararası piyasaların açılmasının ardından kurdaki hareket dursa bile ilerleyen günlerde yukarı hareket zorlayabilir. TCMB geçen hafta Perşembe günü olasılıklerin üzerinde 200 baz puan faiz artırımı ile kur cephesini kontrol almışken, şimdi yeniden kontrolü sağlamak zorunda. Üstelik bunu %19 gibi yüksek faize rağmen yapması gerekecek. Bu arada bin bir güçlükle 500 bps puandan 300bps inen CDS risk primleri şimdiden 425 bps düzeylerine tekrar yükseldi bile.

Söylenecek fazla söz yok. Önümüzdeki süreçte dolar kurunun yukarı doğru terakki patikasını korumasını beklemek fazla kâhinlik sayılmaz. Dolar kurunda bir düzey vermek şu aşamada zor.

BORSA

Peki borsa ne yapacak. Görünen o ki Pazartesi sabahı aşağı yönlü sert bir açılış bizi bekliyor. Borsa Bist100i %3 düzeysine yakın aşağıda açılış yapabilir ve 1482 düzeylerinde güne başlayabilir. Kısa vadeli alım satım yapan yatırımcılara şunu önerebiliriz. Seans başladığında ve sert aşağı açıldığında o noktadan sonra yapılacak bir şey yok. Sakin olmakta yarar var. En iyisi biraz zaman vermek ve Bist100te zayıfta olsa bir tepki gelmesini beklemek olacaktır. Genellikle Bist100 sert düşüşün ardından düştüğü yolun %30-40 gibi bir tepki terakkii yapabilir. Satış yapmak isteyenler eğer isterlerse bu tepkiyi satmak için kullanabilir. Endekste tepki gelmez ise piyasa beklediğimizde daha kötü demektir. Açılıştaki gördüğü en düşük düzeynin de altına düşüşdelar başlarsa satışlar güçlenebilir.

Güçlü takviye olarak izlediğimiz nokta 1430 düzeysi. Bu düzeyye bir günde gelmesini beklemiyoruz. Ancak ilerleyen günlerde bu düzeyyi test etme şansımız yüksek gibi duruyor. Eğer bu düzeynin altına ilerleyen günlerde veya haftalarda düşersek Bist100 1300 düzeylerine doğru yeni bir düşüş sürecine girebilir.

Yukarıda yazılanlar kısa sürelili borsacılar için. Kredili işlem devri artık bitmiş olabilir. En azından kredili durumlar kapatılabilir. Borsa’nın borçla, size ait olmayan parayla ve kısa sürelili olasılıklerle işlem yapılmayan bir yer olduğunu sürekli ifade ediyoruz. Maalesef bu gerçek acı bir fatura ile kendini gösterebilir.

Uzun vadeli yatırımcılara gelirsek, bu tarz sert ve kısa sürelili dalgalanmalar ilk defa olmuyor ve sonda olmayacak. Ancak olasılıksi güçlü olan, faaliyeTürk Lirasıeri iyi olan güçlü şirkeTürk Lirasıer uzun sürelide kazandırmaya her zaman devam edecek. Uzun vadeli yatırımcılar için sabırlı olmaları gereken bir döneme giriyoruz. Kötü piyasada en iyi şirket hissesi bile düşebilir. Ancak panik yaparak satanlar 6-7 ay sonra pişman olabilirler. Sakin olmakta her zaman fayda var.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni