İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (26-30 Ekim 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 Bist100i %0.18 değer kaybederken, 1222 düzeysine kadar yükselen Borsa Bist100i kazançlarını TCMB faiz kararı sonrasında geri verdi. DolarTL kuru ise haftayı TCMB kararı sonrasında yükselerek %0.40 terakkile tamamladı. ABD Borsaları ise haftayı %1 düzeylerinde değer kaybı ile kapadı. Euronext 100 Bist100i %1.2 düştü. MSCI Gelişen Ülke Bist100i ise %1.1 artış kaydetti. Özellikle haftanın son günlerinde Rusya, Hindistan ve G.Afrika borsalarındaki toparlanmalar dikkat çekti. Emtia piyasalarında Brent tipi petrol %2.6 geriledi, Ons altın haftayı %0.15 terakkile tamamladı.

Faiz Kararı Sonrasında Satışlar Geldi

Geçen hafta TCMB piyasa olasılıklerinin aksine politika faizinde değişikliğe gitmedi ve %10.25 düzeysinde bıraktı. Beklentiler 175-200 baz puan artırım olacağı yönündeydi. Buna karşılık Geç Likidite Faizini %13.25’den %14.75 düzeysine yükseltti. Piyasada karar sonrasında banka hisselerinde sert satışlar gelirken, XBANK Bankacılık Bist100i hafta içinde %7’ye varan kazançlarını geri vererek haftayı %0.40 değer kaybı ile kapadı. Dolar kuru ise 7.78 düzeysinden terakkie geçerek 7.96 düzeysinde haftayı bitirdi. Karar sonrasında 7.9796 düzeysini görerek en yüksek düzey tazeledi. TCMB kararı sonrasında piyasalardaki artı havanın kaybolduğunu söyleyebiliriz.

Satışlar sonrasında banka Bist100inin 1167 düzeysindeki yaklaşık desteğinden tepki verdiğini izledik. Tepki alımlarının devam etmesi durumunda Bist100te toparlanma görmek mümkün.

Berat Albayrak Citibank’ın Düzenlediği Toplantıda Yatırımcılarla Bir Araya Gelecek

Yurt içi piyasalarda en önemli gündem Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın Citibank’ın düzenlediği toplantıda yatırımcılarla bir araya gelmesi olacak. Toplantıda teknoloji, ilaç, otomotiv, enerji, sigortacılık gibi sektörlerden 100’den fazla şirketin temsilcilerinin bulunması bekleniyor. Toplantıda doğrudan yatırımlar konusunda Türkiye’deki yatırım imkânları ve fırsaTürk Lirasıarın ele alınması bekleniyor. Toplantıdan gelecek açıklamaları takip edeceğiz.

Diğer yandan S-400 konusunda ABD tarafından gelen açıklamalar ve piyasa etkilerini izleyeceğiz. Bu arada Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX duyuruları yapılmaya devam ediyor. Son olarak Oruç Reis Gemimiz Rodos adasının güneyinde 4 Kasım gününe kadar görev yapacak. Söz konusu gelişmeler ve gelecek açıklamalar takip edilecek.

Pazartesi günü Ekim ayı kapasite kullanım oranı ve Reel Sektör güven Bist100i sonuçsi alınacak. Sanayi üretimi açısından öncü bir sonuç. Çarşamba günü ise Ekim ayı Ekonomik Güven Endeksi açıklanacak. Piyasa üzerinde çok büyük etki yaratacak sonuçler olmadığını düşünüyoruz.

Cumhuriyet Bayramı nedeni ile Çarşamba günü yarım gün, Perşembe günü ise piyasalarımız kapalı olacak.

Avrupa’da Covid-19 Yükseliyor

Dışarıda ekonomik sonuçlerden daha çok Covid-19 vakalarındaki terakki ve alınan önlemler ön plana çıkıyor. İtalya yeni tedbirler getirirken, tiyatro, bar, cafe ve sinemalara yeni düzenlemeler getirdi. İspanya ise ulusal acil durum ilan etti ve 23:00-06.00 saaTürk Lirasıeri arasında sokağa çıkma yasağı getirdi. İspanyada bölgeler arası seyahat yasağının getirilebileceği de konuşuluyor. Piyasalarda bununla ilgili gelişmeler henüz bölgesel ve sınırlı olarak algılanıyor ve sert satışlara neden olmadı. Ancak gelişmelerin dozu artarsa piyasalarda pres yaratabilir.

Dışarıda ise Perşembe günü ABD 3.çeyrek büyüme sonuçsi alınacak. Cuma günü ise Almanya ve Euro bölgesi 3.çeyrek büyüme sonuçleri ile ABD kanadında kişisel gelir ve harcamalar sonuçleri ön planda olacak. Yine Perşembe günü ECB faiz kararı alınacak. Faizlerde değişiklik beklenmiyor. Karar sonrası basın toplantısında ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek.

Borsa

Borsa Bist100inde geçen hafta TCMB sonrasında sert bir düzeltme yaşadık. Endeks 1222 düzeysinden 1179 düzeysine kadar geri çekildi ve bu noktadan reaksiyon geldi. 1180 düzeysindeki 22-günlük yaklaşık desteği üzerinde kaldığı sürece teknik olarak sorun görünmüyor. Teknik olarak Bist100in görünümü halen pozitif ve güçlü. Yukarıda 1222 direnç olurken, Endeksin 1180 düzeysindeki yaklaşıksının altına gerilemesi durumunda 1150 ve 1130 takviyeleri izlenecek.

XBANK Bist100inde ise 1167 düzeysindeki 22-günlük yaklaşık desteği önemli. Şimdilik bu düzey üzerinde alımlar gelmiş görünüyor. Alımlar güçlü olursa yukarı tepki devam edebilir. 1263 direnç konumunda. 1167 düzeysinin altına düşüşdesı durumunda 1135 desteğine doğru satışlar sürebilir. Bankalarda geçen haftaki sert satışların önümüzdeki hafta yerini daha ılımlı bir seyre bırakması beklenebilir.

Geçen haftanın son günlerinde Rusya, Hindistan ve G.Afrika borsalarında başlayan alımların devam etmesi durumunda BIST100 Bist100i içinde olumlu etki yaratabilir.

Bilançolar Başladı

Bilançolar başlarken, EREGL, ARCLK ve LOGO’da güçlü bilançolar aldık. ARCLK bilançosu olasılıklerin çok üzerinde geldi ve haftaya iyi başlaması beklenebilir. Diğer yandan TAVHL ve TKFEN zayıf bilanço getirdi. Bilanço olasılıklerinin hisse bazlı harekeTürk Lirasıiliklere neden olmaya devam edeceğini söylemek mümkün. 26 Ekim’de TOASO, TTRAK, YKBNK, FROTO ve AKGRT bekleniyor. Özellikle otomotiv şirkeTürk Lirasıerinde güçlü bilanço olasılıkleri fiyaTürk Lirasıanıyor. Yatırımcıların önceden fiyaTürk Lirasıanan bilançolarda açıklandıktan sonra hissede gelebilecek kar satışlarına karşı dikkaTürk Lirasıi olmaları gerekiyor. 27 Ekim’de AKBNK, GARAN, ASELS, BIZIM, GOODY, 30 Ekim’de ise BRISA ve ADEL bilanço açıklamaları bekleniyor.

İntegral Yatırım Araştırma Bölümü olarak TTRAK, TOASO, AKGRT şirkeTürk Lirasıerinde güçlü bilançolar bekliyoruz. Otomotiv, Perakende, Sigortacılık, Telekomünikasyon, Gıda sektörleri güçlü olasılıkye sahip olduğumuz sektörler.

DOLAR

DolarTL kurunda TCMB kararı sonrasında aşağı yönlü eğimin kaybolduğunu düşünüyoruz. Dolar kurunda önümüzdeki süreçte 7.90-8 arası seyirler izlenebilir. TCMB’nin sıkılaştırma adımları sürecektir. AOFM’nin ilerleyen günlerde %14 düzeysine doğru terakkiini sürdürmesini bekliyoruz. Özellikle yabancı yatırımcılardan gelebilecek pozitif harekeTürk Lirasıer, girişler kurda aşağı yönlü bir eğilim yaratabilir. Dolar kurunda yukarı yönde hızlı harekeTürk Lirasıer beklemiyoruz çünkü sıkı para politikası devam ediyor. Ancak aşağı yönlü bir trend oluşmasını, sürpriz gelişmeler olmadıkça beklemiyoruz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir