İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (26-30 Nisan 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

ABD Başkanı Biden’ın sözde Ermeni soykırımı sözlerinin piyasa üzerinde fazla etkili olmasını beklemiyoruz. Önemli olan bu gelişmenin ardından Türkiye-ABD ilişkilerinin nereye evrileceği. Şu ana kadar olumsuz gelişmeler olmadı. Diğer bir gelişme ise Kripto Para Borsaları. Bu konudaki gelişmelerde takip edilmeli. Kuzey Irak operasyonunun da piyasa üzerinde etkisi beklenmemeli. Dış ülkelerden gelen olumsuz bir açıklama görülmüyor.

Kabine bugün toplanıyor. Tam kapanma gibi açıklamalar olup olmayacağı önemli olacak. Bu konuda gelecek açıklamalar piyasalarda etkili olabilir. Genel olarak olumsuz görünüm piyasalarda sürüyor. Son günlerde iyi bir haber akışı hiç olmazken, piyasaların gerçekten buna ihtiyacı var. Bu hafta Fed toplantısı izlenecek.

Borsa

Borsa Bist100i sat konumunu koruyor. Güçlenmesi için 1350 düzeysinin üzerine yerleşmesi gerekli. Bu düzeynin üzerine yerleşebilirsek, 1400 direncinin üzerine çıkıp çıkmayacağı önemli olacak. Ancak o zaman Bist100 için tam güçlenmeden bahsedilebilir.

Buna karşın 1300 desteğinin altında sürekli seyirler oluşması durumunda ise Endeksteki satış pressı ikinci bir evreye geçebilir.

Borsada tatsız süreç devam ediyor. Bilançolar hisse bazlı harekeTürk Lirasıere neden olabilir.

Dolar

Dolar kurunda görünüm yukarıyı gösteriyor. Açıkçası dolar kurunun gerilemesini sağlayacak önemli bir neden görünmüyor. Global tarafta DXY’deki sert düşüşe rağmen kur bugün 8.40 düzeysine geldi bile. Muhtemelen ilerleyen günlerde daha yukarıya gitmeye devam edecek görünüyor.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni