İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (28 Aralık 2020 – 1 Ocak 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa Bist100i geçen hafta %1.26 yükselirken, dolar kuru TCMB kararı sonrasında %0.89 gerileme gösterdi. Geçen hafta banka Bist100i borsa üzerinde pres yaparken haftayı %0.32 gerileme ile kapadı. Sınai Bist100i ise %2.58 terakki ile borsa Bist100ini sırTürk Lirasıayan taraf oldu. BIST100 harici XTUMY Bist100i ise %1.84 terakki gösterdi.

Küresel tarafta ise Cuma günü Noel tatili olması nedeni ile Perşembe günü yarım gün Cuma ise tam gün kapalı olan kısa bir hafta yaşandı. Kısa haftayı ABD Bist100leri yatay denecek ölçüde kapatırken, DAX Bist100i ise %0.32 gerileme gösterdi. Mutasyon haberleri ile haftaya satıcılı başlayan dünya borsalarında haftanın ilerleyen sürecinde toparlanma görüldü. DAX Bist100inde 13800 direnci ön planda kalırken, bu direnci geçip geçemeyeceği önemli olacak. 13500 ise ara takviye olurken, 13000-13100 düzeysi ciddi takviye konumunda. Bu noktalardan DAX Bist100inde önemli tepkiler geldiğini izledik. S&P Bist100inde ise 3725 direnç olurken, bu düzey üzerinde yeni bir süreç olacak mı izleyeceğiz. Aşağıda ise 3675 ve 3633 takviyeleri izlenecek.

Toplu aşılamaların başlaması olumlu olurken, Covid-19 bulaşma hızının artması ve kapanmaların artarak devam etmesi küresel borsalarda hareketli seyirlerin olmasına neden olacak gibi duruyor.

Kısa haftada önemli sonuç akışı bulunmuyor

Bu hafta içeride ve dışarıda önemli bir sonuç akışı bulunmuyor. Virüs ile ilgili gelişmeler yine takip edilecek. Perşembe günü Almanya, İngiltere ve Japonya yarım gün açık olacak. Cuma günü ise dünya genelinde piyasalar kapalı olacak.

Borsa

Borsa da genel olumlu hava korunurken, momentumda yavaşlama gözlüyoruz. 1420 düzeysinden geçen kanal çizgisi üzerinde yorulma sinyalleri almaktayız. Endekste kar satışlarını gün içinde alıyoruz ve karşılanıyor. Ancak 1410 desteğinin altına düşüşdelar olursa kar satışları 1366 düzeysindeki 22-günlük yaklaşıkya doğru güçlenebilir. Buna karşın 1410 düzeysi üzerine ısrarlı bir yerleşme görülürse Borsa Bist100inde momentum ilerleyen günlerde tekrar güçlenebilir. Kar satışları gelebilir ancak bu satışlara karşı sakin kalmak doğru olacaktır. Küresel piyasalarda dikkat çekici serTürk Lirasıikte satışlar olmadıkça geri çekilmeleri düzeltme olarak algılamaya devam edeceğiz. Genel olarak küresel piyasalardaki havayı bozacak bir gelişme şimdilik görünmüyor.

Havacılık hisseleri hafta başında mutasyon haberleri ile oluşan presyı sonradan üzerinden atmış görünüyor. Ancak yine de sert satışlar olmasa bile yukarı harekeTürk Lirasıer kısıTürk Lirasıı kalabilir. Banka Bist100i XBANK için 1536 önemli bir direnç. Bu direnci geçen hafta test eden Bist100 bu düzey üzerine çıkmakta başarılı olamadı. 1464 düzeysi önemli takviye olarak izlenebilir. Banka Bist100i 1464 düzeysi altına düşmedikçe sakin kalmakta fayda var. Ancak yukarı trendin güçlenmesi için 1536 direncini geçmesi gerekli.

Dolar

Dolar kurunda yılsonunda 7.50 olarak öngördüğümüz genel düşüncemizi koruyoruz. Gelişmeler bu düşüncemizi takviyelemeye devam ediyor. TCMB’nin doğru adımları ve doğru mesajları devam ettiği sürece dolar kurunda yukarı tepkiler olsa bile bu terakkilerin sınırlı kalacağını düşünüyoruz. 7.50 desteği önemli olurken, bu düzeynin altına gerilemesi durumunda 7 düzeysine doğru düşüş hızlanabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir