İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (28 Eylül – 2 Ekim 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta Borsa İstanbul BIST100 Bist100i %1.1 değer kazandı. Dolar kuru ise TCMB’nin faiz artırımı ardından kayıplarını haftanın son günü geri aldı ve haftayı %1.4 terakkile tamamladı.

TCMB politika faizinde artırıma gitti

TCMB’nin faiz kararı ve ardından BDDK’nın bankaların swap işlemlerinde gevşemeye gitmesi geçen haftanın TL açısından en önemli gelişmeleri oldu. TCMB politika faizini olasılıklerden farklı olarak 200 baz puan artırarak %8.25’den %10.25 düzeysine yükseltti. Piyasalar politika faizinin sabit tutulup, geç likidite penceresinde artırım olabileceğini bekliyordu. Bu açıdan piyasanın önünde bir adım olarak nitelemek mümkün. Geç kalınmış bir adım olsa da yerinde bir karar oldu diyebiliriz. Kararın ardından DolarTL kuru 7.51 düzeylerine kadar geriledi ancak haftayı yine 7.66 düzeylerinde kapadı. BDDK’nın swap limiTürk Lirasıerini sınırlı da olsa arttırması ise piyasalarda normalleşme adımı olarak algılandı. BDDK’nin gevşemesi özellikle TL açısından orta sürelide pozitif olacaktır.

TCMB yaptığı bu harekeTürk Lirasıe gecelik borçlanma ve GLP oranlarında da 200 baz puanlık artış sağlamış oldu. Bu kararla Gecelik O/N %9.75’den %11.75’e, Geç likidite Penceresi (GLP) oranını %11.25’den %13.25’e artırmış oldu. Başka deyişle fonlama faizinde terakki yapmak gerekirse yukarıda daha fazla alan açmış oldu. TÜFE %11.77 düzeysinde bulunuyor. TCMB aslında halen bu faiz ile negatif faiz duruşunu koruyor. Ancak fonlama komdurumu ile enflasyon üzerine çıkabilir. Ağırlıklı Ortalama fonlama Faizi (AOFM) oranının ilerleyen günlerde enflasyon düzeysinin de üzerine çıkması muhtemel görünüyor.

TCMB’nin amacının döviz kurlarını düşürmekten daha çok kur stabilizasyonu sağlamak olduğunu düşünüyoruz.

DolarTL kurunun yukarı hareketini sürdürmesinde bir etken olarak ABD dolarının küresel piyasalardaki değer kazancını hızlandırması gösterilebilir. DXY dolar Bist100i geçen hafta %1.8 yükseldi. Zar, Real ve Ruble ise geçen hafta dolar karşısında %4’e yakın güç kaybettiler. TL bunlarında arasında pozitif ayrışmış görünüyor. Aslında GOP para birimleri için ABD doları karşısında zor bir haftaydı diyebiliriz. Böyle bir haftayı TCMB pas geçerek karşılasaydı DolarTL’deki terakki çok daha fazla olabilirdi sonucunu çıkarmak mümkün.

Piyasaların beklediği diğer adımlar ve YEP

Piyasalar son aşamada, ekonomi yönetiminden ilave adımlar bekliyor. Bunlardan birisi BDDK’nın uyguladığı Aktif Rasyosu konusunda bir adım atılması. Piyasaların genel olasılıksi bu rasyoda bir kolaylık yada rasyoyu tamamen kaldırmak yönünde. Diğer bir olasılık ise döviz alımlarında getirilen vergi konusunda bekleniyor. Bunların dışında önemli bir olasılık ise Orta Vadeli Programın açıklanması. Önümüzdeki hafta ekonomi yönetiminin 2021-2023 yılı Yeni Ekonomi Programını (YEP) açıklaması bekleniyor. Geçen haftaki adımların ardından YEP konusunun gündeme gelmesi oldukça olumlu. Piyasalar enflasyon, istihdam, büyüme ve cari açık gibi olasılıkleri izleyecek. Bununla birlikte 2021 yılı merkezi yönetim bütçesi de belirlenmiş olacak. Uzun zamandır YEP ile ilgili beklenen açıklamaların gerçekleşecek olması olumlu.

ABD Borsaları halen kritik

ABD borsaları ise önceki hafta 50 günlük yaklaşıksının altına düşmesinin ardından tepki terakkii gösterdi. Ancak halen yaklaşıkların altında bulunuyor. ABD borsalarının güçlendiğini söylemek için erken. Ortalama dirençlerinden tekrar satışlar gelebilir. Tedirginliğin kalkması için S&P Bist100inin 3350, Nasdaq Bist100inin 11024 ve Dow Jones Bist100inin ise 27527 düzeysinin üzerine yerleşmesi gerekli. Bu olmadığı sürece küresel borsalardan negatif rüzgar almaya devam edebiliriz.

Borsa

TCMB ve BDDK kararları sonrasında Banka hisselerinde güçlü yabancı alımları izledik. Bunda, yapılan faiz artırımı ile yabancı yatırımcıların TL varlıklar için kur riski algılarının azalmasının etkisi olduğunu söylemek mümkün. Özellikle bankacılık Bist100i geçen haftayı %5 terakkile kapatırken 1140 düzeysindeki 50-günlük yaklaşıksının üzerinde kapanmayı başardı. Aynı şekilde BIST100 Bist100i de 50-günlük yaklaşıksının üzerine yükseldi. Cuma günü gelen gerilemeyi ve kar satışlarını normal karşılıyoruz. Bu hareketi teknik olarak 50- günlük yaklaşıklarına doğru bir geri çekilme olarak algılıyoruz. Bunun bir teknik hareket olduğunu düşünüyoruz. Ancak Bist100lerin yeniden 50-günlük yaklaşıkları altına gerilemesi durumunda satış pressı artabilir ve geçen hafta yaşanan terakki anlamsız kalabilir. BIST100 için 1114 ve XBANK için 1140 düzeyleri önümüzdeki haftanın takviyeleri olacak. Söz konusu Bist100lerin bu düzeyler üzerine yerleşmesi durumunda terakkiin devamı gelebilir. Bunun için ekonomi yönetiminin yapacağı açıklamaları dikkaTürk Lirasıe izleyeceğiz.


Strateji

Borsa Endeksinin 1114 düzeysi üzerinde kalması durumunda tahvillerdeki hisse oranları %100 ‘e doğru artırılabilir ve şu ana kadar önerdiğimiz savunma stratejisinden vazgeçilebilir. Endeksin bunu başarması durumunda muhtemelen hareket banka hisselerinde devam edecek görünüyor. Buna karşın Bist100in 1114 ve Banka Bist100inin 1140 takviyeleri altına gerilemesi ve yeniden üzerine çıkmakta başarısız kalması durumunda ise tekrar savunma stratejisine dönmek doğru olacaktır. Endeks konusunda bir kaç gün daha acele etmemekte ve durum açıldıysa stop loss düzeylerine disiplinli bir şekilde uymakta fayda var.

DOLAR

DolarTL kurunda 7.70 düzeysi psikolojik bir direnç konumunda bulunuyor. TCMB ve BDDK’nın atacağı yeni adımlar TL üzerinde etkili olacaktır. Bunun dışında ABD Dolarının güçlenmesini sürdürüp sürdürmeyeceği de GOP para birimleri üzerinde etkili olmaya devam edecek. DXY’nin terakkiini sürdürmesi durumunda içeride TCMB’nin AOFM’ni daha yukarı yükseltmesi beklenebilir. TL’nin ABD doları karşısında alınan son kararlarla birlikte daha dirençli görünmesini bekliyoruz. Teknik olarak 7.50 düzeysinin altına gerilemesi durumunda ivmesini kaybedeceğini, 7.30 düzeylerindeki 50-günlük yaklaşıknın altında ise tansiyonun ciddi olarak düştüğünü düşüneceğiz. Ancak bu bölgeler henüz uzakta bulunuyor.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir