İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (29 Mart – 2 Nisan 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

19 Mart tarihinde TCMB Başkanı’nın görevden alınmasıyla başlayan süreçte başta borsa Bist100leri olmak üzere piyasalarda olumlu hava kayboldu diyebiliriz. Haftanın ilerleyen günlerinde Pazartesi günü yaşanan fiyat oynaklığı oluşmadı ancak yine de piyasa algılamalarında belirgin bir iyileşme olduğu söylenemez.

Geçen hafta geçmesine rağmen TCMB yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan piyasaları yatıştıracak veya güveni tesis edecek açıklama gelmedi. Yabancıların borsa ve tahvil piyasalarından çıkışları devam etti ve gelecek hafta da devam edecek görünüyor. Yabancının takas oranı %44.23’e inerek tarihi düşük düzeyye geriledi. Geçen yıl ocak ayında yabancı payı %65.79 düzeysindeydi. Risk primi ölçümüz olan CDS oranları gelişmeden önce 300 düzeysinden 458 düzeysine yükseldi.

İçeride piyasa dostu açıklamalar beklenirken, kabine değişikliği ile ilgili hiçbir gelişme olmadı ve hiçbir açıklama yapılmadı. Kabine değişikliği olacak mı o bile belirsiz durumda diyebiliriz. Piyasalarda Pazartesi günkü oynaklık düzeysi görünmüyor ancak genel algıdaki zayıf görünüm sürüyor. Borsa Bist100i 1250 düzeylerinden 1430 direncini test etti ancak bu düzeyyi geçmekte başarılı olamazken, dolar kuru 8 düzeysinin üzerine de ısrarlı ve inatçı seyrini koruyor.

Çarşamba günü TCMB’nin yatırımcılar ile toplantı yapması bekleniyor. Bu toplantı sonrasında yapılacak açıklamalar takip edilecek.

Dışarıda ise Cuma günü tarım dışı işsizlik sonuçleri bulunuyor. Çarşamba günü Euro bölgesi enflasyon sonuçsi izlenecek. Ayrıca Cuma günü ABD, İngiltere, Almanya piyasaları tatil sebebiyle kapalı olacak.

Borsa

Borsa Bist100i 1430 direncini zorladı ancak üzerine çıkmayı başaramadı. Bu düzeyden gelen kar satışlarının etkili olduğunu görüyoruz. Özellikle banka hisselerindeki yabancı satışları Bist100i pres altında tutuyor. Önümüzdeki hafta içinde yabancı satışlarının sürmesi bekleniyor.

Genel olarak kısa sürelili yatırımcılar için Borsa alıma uygun değil. Teknik olarak 1250-1430 gibi geniş bir aralıkta Bist100in dalgalanması beklenebilir. Bu dönemde hisse seneTürk Lirasıerinde ani düşüş ve terakkiler görülebilir. Teknik olarak Bist100in 1250 desteğini yeniden test etmesi mümkün. Böyle bir hareket kayıpların artmasına neden olabilir. Kısa vadeli al sat yapan kişilerin hareket etmemelerinde piyasada taşların yerine oturduğunu görene kadar izlemelerinde fayda var. Bu dönemde kredili durumların kapanması doğru olacaktır.

Uzun vadeli yatırımcılara gelirsek, bu tarz sert ve kısa sürelili dalgalanmalar ilk defa olmuyor ve sonda olmayacak. Ancak olasılıksi güçlü olan, faaliyeTürk Lirasıeri iyi olan güçlü şirkeTürk Lirasıer uzun sürelide kazandırmaya her zaman devam edecek. Uzun vadeli yatırımcılar için sabırlı olmaları gereken bir döneme giriyoruz. Kötü piyasada en iyi şirket hissesi bile düşebilir. Ancak panik yaparak satanlar 6-7 ay sonra pişman olabilirler. Sakin olmakta her zaman fayda var.

Dolar

Dolar kurunda 8.04 direncinin üzerinde kapanış oluştu. 8.04 düzeysinin üzerinde seyir sürdüğü sürece yukarı hareket devam edebilir. 8.58 direnci önemini korurken bu düzeynin geçilmesi durumunda yukarı seyir hızlanabilir. Dolar kurunda sakinleşmenin başladığını söyleyebilmemiz için ilk etapta 7.80 düzeysinin altında seyirler görmemiz gerekir. Ancak teknik olarak grafik yukarı eğimi gösteriyor. Bu süre içerisinde gelebilecek açıklamalar önemli olacak.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni