İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (3-7 Mayıs 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa

Fed kararını ve içeride yılın ikinci enflasyon raporunu aldığımız bir haftayı geride bıraktık. ABD ve Avrupa borsa Bist100lerinde geçen hafta bir miktar yatay eğilim izlesek de genel yön yukarı ve güçlü olmaya devam ediyor. Küresel piyasalarda risk alma iştahı canlı. ABD’de açıklanmaya devam eden birinci çeyrek bilançolar, güçlü makroekonomik sonuçler ve Biden’ın yeni açıkladığı 1,8 trilyon dolarlık harcama paketi risk iştahını güçlü tutuyor. Buna karşın küresel piyasalarda gözler ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde olmaya devam ediyor. Gelişmekte Olan Ülke Borsaları bu güçlü havadan yararlanmakta zorlanıyor. GOÜ’lerde zayıf hava ne yazık ki sürüyor.

Borsa İstanbul haftayı 22 günlük yaklaşıksı olan 1394 düzeysi üzerinde kapatmayı başardı ancak çok güçlü bir Bist100ten bahsetmek zor. Endeksteki havanın yönü bu hafta daha belirgin olabilir. 1394 / 1400 bandı halen direnç görevi görürken, bu düzeynin üzerindeki yerleşik seyirler Bist100in 1450 düzeysine doğru güçlenmesini takviyeleyebilir. Aksi durumda 22 günlük yaklaşıknın altındaki kapanışlarda kar satışlarının tekrar 1350 bölgesine doğru sürmesi beklenebilir. Ancak 1350 düzeysi aşağı yönde kırılmadığı sürece bu bölgeden gelen takviyele satışların hızı kesilebilir.

Teknik göstergelerde toparlanma söz konusu olmasına karşın net bir iyileşmeden bahsetmek henüz erken. Ancak Bist100in geçen haftalara nazaran toparlanma isteğinin daha kuvveTürk Lirasıi olduğunu izliyoruz. Dolayısıyla aşağıda izlediğimiz güçlü takviye düzeysi olan 1350 ile 1400 arasındaki dar bant hareketi şimdilik sürüyor. Endeksin 1400 üzerinde hacmi de arkasına alacak bir şekilde güç kazanması 1450 hareketini beraberinde getirebilir.

Taktik

22 günlük yaklaşık düzeyden hareket etmek taktik açısından zordur. Karar vermekte zorlanabileceğimiz bir noktadayız. Dolayısıyla 22 günlük yaklaşıksının üzerine yerleşen bir Bist100te ilave alım yapmak mümkün olabilir. Şimdilik ilave durumlar için aceleci olmamakta ve 1400 üzeri yerleşik seyirleri beklemekte fayda var. Kısa vadeli bakan yatırımcılar için en çok hata yapılan noktalardayız. Sakin kalmak ve izlemek daha doğru bir strateji olabilir. Mevcut durumlar 1350 düzeysi üzeri korunduğu sürece korunabilir.

Uzun vadeli yatırımcılar için taktik değiştirecek şimdilik farklı bir gelişme bulunmuyor. Ancak 50 günlük yaklaşık olan 1450 düzeysine doğru bir terakki olması halinde sahip olunan durumun bir kısmı için strateji değişikliğine ihtiyaç olabilir. Böyle bir durumda 50 günlük yaklaşıknın üzerine yükselmekte zorlanan Bist100te olası kar satışları için temkinli gideceğiz.

Türk Havayolları, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Coca Cola İçecek, Çimsa, EnerjiSA, Anadolu Efes, Migros, Türk Telekomünikasyon, Tüpraş, Aksa Akrilik Kimya, Koç Holding, MLP Sağlık, Sabancı Holding, Ülker, Enka İnşaat, BIM, Doğuş Otomotiv, Pegasus, İş Bankası, Kardemir bu hafta 1Ç finansal sonuçları beklenen şirkeTürk Lirasıer arasında yer alıyor.

Bilanço döneminin en yoğun olduğu zamanlardayız. Dolayısıyla hisse bazlı harekeTürk Lirasıer izlenebilir. Sanayi şirkeTürk Lirasıerinden çok güçlü karlar almaya devam ediyoruz. Endeksin 1400 üzerine yükselmesi ve güçlenmesi halinde bilanço harekeTürk Lirasıerini daha yoğun bir şekilde hissedebiliriz.

Dolar

Dolar kurunda önemli bir değişiklik bulunmuyor. Teknik göstergeler ve temel gerekçeler DolarTL’nin yukarı yönlü eğilimini takviyeliyor. 8.17 düzeysindeki 22 günlük basit aktif yaklaşık güçlü teknik takviye görevini sürdürüyor. 22 günlük yaklaşıkya doğru oluşan geri çekilmelerde tepkilerin geldiğini ve yönün tekrar yukarı döndüğünü izliyoruz. Dolayısıyla ilk etapta 8.17 düzeysinin altında kapanış gerçekleşmemesi halinde aşağı yönlü eğilim sınırlı kalabilir. Dolar kurunda 8.20 üzerindeki harekette terakki ivmesinde hızlanma izliyoruz ve 8.43 / 8.55 bandı direnç konumuna geçiyor. Yukarı yönlü atakların hızlanması halinde söz konusu direnç düzeylerin üzerine yerleşilmesi riskli konuma gelebilir. Dolar kurunda net bir rahaTürk Lirasıamadan bahsetmek için 8 düzeysi altındaki seyirlerin sürekli olması şart. Ancak TL lehine harekeTürk Lirasıer açısından pozitif bir ortamdan bahsetmek güç. DolarTL’de teknik görünüm yukarıyı gösteriyor.

Bu hafta gündem yoğun ve güçlü

Bu hafta haftanın birinci günü nisan ayı TÜFE rakamlarını karşılayacağız. Muhtemelen yüksek bir enflasyon rakamı gelecek. Beklentiler TÜFE’nin aylık bazda %1.8 yükselmesi ve yıllık bazda %17.30 gelmesi yönünde. Beklentilerden daha yüksek bir sapmanın olması halinde Bist100te pres hissedilebilir. Çarşamba günü TCMB’nin olasılık anketi takip edilecek. Perşembe ise TCMB faiz kararını alacağız. Son dönemde sıkça TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan gerek enflasyon gerçekleşmeleri gerekse de para politikasının geleceğine ilişkin mesajları almış olduk. Dolayısıyla sözel yönlendirme de güçlü bir mesaj değişimi beklemiyoruz. Ancak karar metnindeki tonlama yine de ön planda olabilir. Merkez Bankası’nın faiz kararında da bir değişiklik olasılıkmiz bulunmuyor.

Yurt dışında ise yoğun bir sonuç gündemi var. Pazartesi günü Powell’ın konuşması ve Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam sonuçleri gündemin başında yer alıyor. Geçen hafta Fed toplantısı olması nedeniyle Powell’ın konuşasında sözel yönlendirmede bir ton değişikliği beklemiyoruz.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni