İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (30 Kasım – 4 Aralık 2020)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa Endeksi geçen hafta %0.36 gibi sınırlı bir terakki gösterirken, Bankacılık Bist100i %1.4 gerileyerek kar satışlarını en çok hissettiren gruplardan birisi oldu. Banka Bist100inde iki hafta önce %23 terakki ve sonrasında önceki hafta %3 terakki yaşanmıştı. İki haftada toplamda %25 gibi bir terakkiin ardından bankalarda gelen kar satışlarını normal karşılamak gerekir. Önümüzdeki hafta bu kar satışları bir miktar daha etkili olabilir ancak genel olarak piyasalara yönelik pozitif olasılıkmiz devam ediyor.

Yabancı İlgisi Devam Ediyor

Bu arada ekonomi ve para politikası tarafında normalleşme adımları devam ediyor ve piyasalara fiyat istikrarının vazgeçilmez bir koşul olduğu mesajları sonuçliyor. Buna paralel olarak TL’de güçlenme devam ederken yabancı ilgisinin de sürdüğünü izliyoruz. 13 ve 20 Kasım haftalarında yabancıların hisse ve tahvil piyasalarına 1.5 milyar $ giriş yaptığını görmekteyiz. Bu ilginin Aralık ayında da devam edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle hisse tarafında zaman zaman geri çekilmeler yaşansa da bu düşüşler alım fırsatı olarak kullanılabilir. Yabancı girişlerinin devamı ile birlikte Bist100te geri çekilmeler sınırlı kalabilir. Borsa Bist100inde 1300 düzeysini kısa sürelide önemli bir takviye olarak izliyoruz. Bu düzeynin üzerine yerleşme devam ettiği sürece teknik olarak sorun görünmüyor. Yine kısa sürelide 1350 düzeysinde direnç oluşurken, daha yukarıda 176$ (ya da 1.76 sent) düzeysine karşılık gelen 1370-1380 bölgesinde etkili direnç bulunuyor. Buna karşın 1300 düzeysinin altına gerileme olması durumunda 1250 desteğine doğru düşüş hızlanabilir. Bu durum moralleri bozabilir. Ancak genel algıda ciddi bir bozulma olmadıkça böyle sert geri çekilmelerde bile güçlü durmakta fayda olacaktır. Genel olarak banka ve holding hisselerindeki alımların Aralık ayı içerisinde süreceğini bekliyoruz.

Dolar kurunda gevşeme devam edebilir DolarTL tarafında ise kurdaki terakkiin tepki terakkii olduğunu sürekli ifade ettik. Bize göre tepki sınırları 7.90 düzeylerinde bulunuyordu ancak kur bu düzeyyi geçerek 8 sınırına kadar zorladı. 7.90’dan 8 düzeysine kadar olan terakkite panik alımların ve hacimsiz işlemlerin etkili olması muhtemel. Dolar kurundaki geri çekilmenin Aralık ayı içerisinde sürebileceğini düşünüyoruz. 7.50 düzeysi önemli bir takviye ve bu düzey tekrar görülebilir. TCMB’nin faizi, normalleşme adımlarının devamı, Eurobond ihracı ve yabancı girişleri Dolar kurunda aşağı yönlü preslar yapan faktörler. Vatandaşın kaybolan güven nedeni ile alış yönünde bulunması, borç ödemesi için kurumsal şirkeTürk Lirasıerden gelen alımlar, zayıf rezervler ve AB tarafından yaptırım riski ise dolar kurunda yukarı pres yaratan etmenler. Bu iki faktörden aşağı yönlü faktörlerin daha presn olmasını ilerleyen süreç için bekliyoruz. Elbette yeni gelişmeler, yeni söylemler TL varlıklardaki fiyaTürk Lirasıamalar konusunda etkili olacaktır.

AB Liderler Zirvesi Önemli Bir Takvim

Özellikle yabancılar ikinci dalga alış için 10-11 Aralık tarihlerinde gerçekleşmesi beklenen AB liderler zirvesini beklemek isteyebilir. Bu zirveden çıkan sonuçlara bağlı olarak hareket etmeyi tercih edebilirler. Yaptırımların gündemde olduğu daha önce Merkel tarafından açıklanmıştı. Yaptırım olup olmayacağı, olacaksa hangi şiddette yaptırımlar olacağı yabancıların eğilimi üzerinde etkili olabilir.

Büyüme ve Enflasyon Verileri İzlenecek

Haftaya Pazartesi günü 3.çeyrek büyüme sonuçsini alacağız. 2.çeyrek sert küçülmenin ardından 3.çeyrekte %5 gibi bir büyüme bekleniyor. Türkiye’nin 2020 yılını ise %0-1 arasında küçülme ile kapatması bekleniyor. Perşembe günü ise Kasım ayı enflasyon sonuçleri alınacak. Genel olasılıkler aylık %1-1.5 arasında artış yönünde bulunuyor. Yıllık enflasyonun ise %11.89’dan %12.50-12.75 düzeysine yükseleceği yönünde bulunuyor. Beklentilerin üzerinde gelecek bir enflasyon ve yıllık rakamda %13 gibi düzeylerin şimdiden görülmesi piyasalarda pres yapabilir. Salı günü ise Kasım ayı PMI sonuçlerini alacağız. Ekim ayında 53.9 açıklanmıştı ve ekonomide genişlemeyi gösteriyordu.

Fed ve ECB Başkanları Konuşacak

Dışarıda ise Cuma günü ABD tarımdışı istihdam sonuçsi alınacak. Pazartesi günü ECB Başkanı Lagarde’ın konuşmasını alacağız. Pazartesi ve Salı günleri ile OPEC toplantısı takip edilecek. Fed Başkanı Powell ile Salı ve Çarşamba günleri konuşacak. Perşembe günü Avrupa ve ABD PMI sonuçleri izlenecek. Veri trafiği olarak yoğun bir haftaya girdiğimiz söylenebilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir