İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (4-8 Ocak 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa Bist100i geçen hafta %3.55 yükselirken, dolar kuru gerilemesini sürdürdü ve %1.7 düştü. Endeksteki terakkie banka Bist100i %4.1, Sınai Bist100i ise %3.90 terakkile katkı sağlayan en önemli faktör oldu. BIST100 dışı Bist100 ise %1.59 terakki gösterdi. Borsa Bist100i yılı iyi bir kapanış ile tamamlarken 2020 yılında %28.7 terakki gösterdi.

ABD piyasaları ise yılı yeni en yüksek düzey düzeylerde tamamlarken Almanya DAX Bist100i en yüksek düzeya yakın ama yılbaşındaki düzeysinde kapatırken, İngiltere ve Fransa Bist100leri ise yılbaşındaki düzeylerinin altında yılı tamamladılar.

Yeni haftaya başlarken piyasalardaki genel olumlu havayı bozacak önemli bir gelişme bulunmuyor. Mutasyona uğrayan Covid-19 virüsü ile ilgili gelişmeler yine izlenecek. Buna karşın toplu aşılamanın başlamış olması da olumlu havayı takviyeliyor.

Yoğun Veri Akışı

Bu hafta içeride Pazartesi günü Aralık enflasyonu açıklanacak. Beklentiler aylık %0.9 düzeysinde bulunuyor. Bu sonuç ile birlikte 2020 yılı enflasyonu belirlenmiş olacak. Beklentiler %14.18 düzeysinde bir enflasyon sonuçsi ile 2020 yılını kapatacağımız yönünde bulunuyor. Diğer yandan Pazartesi ve Salı günü Hazine’nin 4 ihalesi bulunuyor. Ocak ayında Hazine’nin 37.2 milyar TL iç borç ödemesi bulunuyor. Bu rakamın 21 milyar TL’lik kısmı 6 Ocak tarihinde ödenecek. İç borçlanma açısından bu ihaleler kritik olarak sayılabilir.

Dışarıda ise Pazartesi günü OPEC+ toplantısı izlenecek. Pazartesi ve Çarşamba günleri ise Avrupa, Asya ve ABD’de Aralık ayı PMI sonuçleri alınacak. Perşembe günü Euro bölgesi TÜFE sonuçsi, Cuma günü Almanya Kasım ayı Sanayi üretimi ve ABD Tarımdışı istihdam sonuçleri takip altında olacak.

Borsa

Borsa da genel olumlu hava korunurken 1500 düzeysini direnç olarak izliyoruz. Şu ana kadar kar satışları gün içinde karşılandı. Henüz birkaç gün süren sert düzeltme ile karşılaşmadık. Önümüzdeki haftanın ilk iki günü yüklü ihalelerin olması ve Çarşamba günü yüklü iç borç ödemesinin olması, piyasa üzerinde geçici bir pres oluşturabilir. Bu nedenle Pazartesi ve Salı günleri dikkaTürk Lirasıi olmakta yarar var.

Endekste 1500 düzeysi üzerinde 1550 ve 1600 düzeyleri yeni hedefler olacak. Düzeltme gelmesi durumunda 1470 ve 1450 düzeyleri yakın kısa sürelili takviyelerimiz olacak. 22-günlük yaklaşık desteği 1400 düzeysinde bulunuyor. Büyük resimde yukarı trend korunuyor. 1400 düzeysine kadar düzeltme olsa bile ana resimde yukarı trend içerisinde bir hareket olarak algılayacağız. Ancak öncesinde 1470 ve 1450 takviyeleri etkili olabilir.

Banka Bist100inde teknik olarak göstergelerde yukarı yönlü canlanmalar var. Cuma günü kararsız bir kapanış olsa da olumlu görünüm sürüyor. 1530 düzeysini XBANK için takviye olarak izliyoruz. 1558 üzerinde kapanış olursa yukarı trend güçlenebilir.

Genel havayı olumsuz etkileyecek haber akışı veya gelişmeler olmadıkça geri çekilmelerde sakin kalmakta fayda var.

Dolar

Dolar kurunda hızlı düşüş sonrasında 7.30 düzeysinden tepki terakkii görüyoruz. Ancak TCMB kararları ve mesajları dikkate alınırsa Dolar kurundaki terakkiin geçici bir tepki terakkii olduğunu düşünüyoruz. Pazartesi günü açıklanacak enflasyon sonuçsinin olasılıklerden yüksek çıkması, tepki terakkiinin 7.55 düzeysine doğru devam etmesi için zemin hazırlayabilir ancak yine de sürekli bir terakki beklemiyoruz. Dolar kuru teknik olarak yaklaşıklarının altında bir düşüş trendi içerisinde görünüyor. Geçen haftanın en önemli gelişmesi 7.50 desteğinin kırılması oldu. Bu düzey altında kaldığı sürece ilerleyen haftalarda 7-7.10 bölgesine doğru düşüş devam edebilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni