İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (5-9 Nisan 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçtiğimiz hafta Borsa bir miktar yaralarını sardı diyebiliriz. BIST100 Bist100i geçen haftayı %3.48 terakkile kapatırken, Sınai Bist100i %5.24 artış gösterdi. Banka hisseleri ise yaklaşık %2.4 arttı. BIST100 harici 100 Bist100i (XTUMY) ise %4 yükseldi. Bakıldığında hareketin yine sanayi hisselerinde olduğunu görmekteyiz. FROTO, BERA, EREGL, SAHOL ve KCHOL Bist100e etki eden başlıca şirkeTürk Lirasıer oldu. EKGYO, AEFES ve VESTL ise Bist100 üzerinde kısmen olumsuz etki gösterdi.

Dolar kuru ise haftayı %0.65 terakkie kapadı. Haftanın ilk iki günü yükselen kur, haftanın ikinci yarısında gerileme gösterse de Cuma günü akşam saaTürk Lirasıerinde gelen alımlarla 8.1667 düzeylerine tekrar yükseldi.

Borsa ve Dolar

Genel olarak bakıldığında piyasadaki zayıf algılar devam ederken, bunu değiştirecek önemli bir gelişme henüz oluşmuş değil. TCMB Başkanı’nın zaman zaman verdiği mesajlar dolar kuru üzerinde çok güçlü etkiye sahip olmazken, yerlilerin döviz satışlarına rağmen dolar kuru 8 düzeysinin altına gerilemiyor. Bu durum piyasada tansiyonun yüksek kalmasına neden oluyor.

Yerlilerden 8.8 milyar$ döviz satışı

22-26 Mart ile biten haftada yerliler toplamda 8.8 milyar $ döviz satışı gerçekleştirmiş. Başka deyişle yabancı yatırımcının çıkarken talep ettiği dövizi yerliler karşılamışlar. Geçen haftada yerlilerin döviz satışlarının bu kadar yüksek olmasa da devam etmiş olabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak buna rağmen dolar kurunun ısrarla 8 düzeysinin üzerinde kalması düşündürücü olmaya devam ediyor.

Borsa Bist100inde önemli düzeyler

Borsa Endeksindeki terakki ise şimdilik düşüşün ardından beklenen tepki terakkiinin gerçekleşmesi gibi algılanıyor. 1430-1450 bölgesine bir tepki terakkii teknik olarak bekleniyordu ve gerçekleşmiş gibi görünüyor. Belki 1450 düzeylerine doğru tepki terakkii uzayabilir. Ancak bu bölgelerde kar satışlarına dikkat etmekte fayda var.

Teknik olarak 1400 ve 1350 düzeyleri takviye noktaları. Bu düzeylerin altına düşüş olursa satışlar artabilir. 1430 düzeysinin üzerinde ise 1450-1480 bölgesine terakki sürebilir. Genel olarak 1500 düzeysi üzerinde olmadıkça ilave alımlar yapılmamalıdır. Endeks 1500 düzeysi üzerine yerleşirse ilave riskler artırabilir.

Dolar kurunda 8 üstü kritik

Dolar kurunda ise 8 düzeysinin üzerinde kalındığı sürece 8.58 tarihi zirve zorlanabilir ve geçilebilir. Dolar kurunda tansiyonun düştüğünü söylemek için 7.80 düzeysinin altını görmek gerekiyor. Ancak bu nokta şimdilik oldukça uzakta.

Önümüzdeki hafta Pazartesi günü açıklanacak Mart ayı TÜFE sonuçsi izlenecek. Beklentiler %1.04 düzeysinde olurken yıllık bazda TÜFE’nin %15.61’den %16.11’e yükselmesi bekleniyor. Diğer yandan Salı günü AB Konseyi Başkanı Michel ve AB Komisyon Başkanı Leyen Türkiye’yi ziyaret edecekler. Bu ziyaret sonrasında sonuçlecek mesajlar özellikle AB ile ilişkiler açısında izlenmeye değer olabilir. Cuma günü ise TCMB olasılık anketi var. Bu ankette yıl sonu döviz, enflasyon ve büyüme olasılıklerindeki değişimler TCMB açısından önemli.

Global tarafta ise Perşembe akşamı Powell konuşması var. Pazartesi ise İngiltere, Almanya ve Çin piyasaları kapalı olacak.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni