İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (8-12 Mart 2021)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa

Borsa Bist100i 1521 düzeysindeki 50-günlük yaklaşıksının üzerine yeniden çıktı ve birkaç gündür bu düzey üzerinde bulunuyor. Göstergeler olumlu. Özellikle sanayi hisselerindeki pozitif seyir sürüyor. Banka hisselerinde ise pres devam etmekte. Kısa vadede 1555 düzeysi direnç görevi görebilir. Ancak borsanın uzun soluklu yeni bir terakki yapması için 1575 düzeysini geçmesi ve üzerine yerleşmesi gerekir. Bu olmadıkça terakkileri kısa sürelili görmekte fayda var.

Buna karşın Bist100in 1521 düzeysi altına düşmesi durumunda pres artabilir. 1500 düzeysi artık fazla güven vermeyen bir takviye düzeysi olmakla birlikte, güçlü takviye noktamız 1430 düzeysinde bulunuyor.

Genel olarak Borsa Bist100inde 1575 düzeysi üzerine yerleşme olmadıkça kısa ve orta sürelili yatırımcıların %100 hissede olmamalarında fayda olabilir. Endeksin 1575 direncini geçmesi durumunda durumlar artırılabilir. Uzun vadeli yatırımcılar için önemli olan ortak oldukları şirkeTürk Lirasıerin durumları ve olumsuz bir gelişme olup olmaması. Bunun dışında uzun sürelili yatırımcılar kısa sürelili dalgalanmalarla ilgilenmezler.

Dolar

Dolar kuru ABD faizlerindeki terakkiin GOÜ para birimleri üzerinde yarattığı pres sonucunda yükseliyor. 7.30 düzeysi önemli bir 50 günlük yaklaşıkydı ve bu düzeynin üzerinde. Bu teknik açıdan dolardaki düşüşün bittiğini ve yönünü yukarı çevirdiğini gösteriyor. 7.60 düzeysinde 22-haftalık yaklaşık var ve bu düzey güçlü bir direnç noktası. Bu düzeylerde terakkiin durması beklenebilir. Ancak dolar kurunun bu düzeyyi geçmesi durumunda ise yukarı hareket daha alev alabilir.

Küresel bir dalga nedeni ile oluşan bu terakkite TCMB’nin yapacağı fazla bir seçenek yok. Ancak enflasyon görünümündeki katı seyrin devam ettiğini dikkate alırsak gelecek 18 Mart toplantısında 100 baz puanlık bir faiz artışı gelmesi faydalı olabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış gösterimında oluşan fiyaTürk Lirasıardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss düzeyleri belirlenecektir. Açılış gösterimının ardından tablomuz giriş fiyaTürk Lirasıarı ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni